Masaż w walce z cellulitem

Na łamach prasy, szczególnie kobiecej, możemy przeczytać wiele artykułów dotyczących cellulitu, jak go zwalczać, pozbywać się, co najlepiej stosować. Ale każdy z nich pisany jest z innej perspektywy. Wydawałoby się , iż z powodu ciągłych zmian w opiniach na temat patologii i etiologii cellulitu, trudno problem przedstawić jednolicie, z medycznego punktu widzenia. Nawet jeśli niektóre opinie różnią się nieco, podstawowy punkt widzenia jest bardzo krystaliczny, zarówno pod względem diagnostyki i podstawowych metod profilaktyki i leczenia. Leczenia - bo pomimo, iż cellulit przedstawiany jest w mediach wizualnie jako "defekt estetyczny / kosmetyczny" zwłaszcza jako tzw. "skórka pomarańczy", powodowany jest patologicznymi czynnikami wewnętrznymi. Mamy do czynienia ze schorzeniem o charakterze postępującym, a profilaktyczne i terapeutyczne działania aby przyniosły optymalny skutek, muszą być podjęte przy współudziale wielu środowisk, zarówno lekarskich, fizjoterapeutycznych (zwłaszcza masażystów) oraz kosmetycznych. Ponadto wymaga to dużego zaangażowania samego zainteresowanego pacjenta, w tym przypadku, oczywiście w 90% kobiet. Nie wystarczy idąc za sugestiami reklam wsmarować krem czy sporadycznie poćwiczyć na siłowni, wymagane jest ukierunkowane działanie. Choć w leczeniu i profilaktyce można korzystać dodatkowo z wielu urządzeń, to podstawowe zabiegi wymagają raczej regularności i sukcesywnego korzystania z nich oraz odpowiedniej dyscypliny, niż dużych nakładów finansowych na zakup sprzętu.
Z punktu medycznego cellulit rozpatrywany jest jako choroba o charakterze metabolicznym tkanki podskórnej, dotycząca patologii komórek tłuszczowych, tkanki łącznej oraz mikrokrążenia skóry i tkanki podskórnej. W związku z etiologią schorzenia, masaż dobieramy tak, aby przede wszystkim usprawnić krążenie całego organizmu a zwłaszcza miejsc, gdzie zmiany nastąpiły. Na poziomie skórnym ważne jest więc stymulowanie krążenia żylnego ale przede wszystkim limfatycznego, odpowiedzialnego za odprowadzanie toksyn oraz odporność organizmu. Dlatego też, nie ma tu miejsca na mocny, silny masaż wpływający także na mięśnie, ale wykonujemy masaż ukierunkowany na poprawę krążenia, szczególnie limfatycznego. Ponadto nie powinniśmy ograniczać masażu jedynie do miejsc gdzie ściśle występują zmiany, ale do całej partii ciała.
Etiologia.
Przyczyny są złożone, nie do końca jasne i istnieje wiele czynników predysponujących do wystąpienia zmian. Głównie to zaburzenia mikrokrążenia, wadliwa tkanka łączna i pierwotne zmiany w tkance tłuszczowej. Czynniki predysponujące to najczęściej: genetyczne, hormonalne (wzrost poziomu estrogenów, okres ciąży - również wpływa przez ucisk macicy na naczynia żylne, okres karmienia) brak odpowiedniego ruchu.
Ponadto niezbilansowana dieta z nadmiarem spożycia pokarmów (głównie tłuszczów i węglowodanów), nadmierne spożycie soli oraz ostrych przypraw (powodowanie zatrzymania wody i wzrostu obrzęków tkanek). Nieregularna dieta, zwłaszcza późne obiado-kolacje przed samym snem. Różne choroby współistniejące, zażywanie niektórych leków, stres. Płeć oraz typ biologiczny (niemal wyłącznie kobiety), rasa (częściej biała), (latynoamerykański - obejmuje zwłaszcza biodra, natomiast anglosaski i nordycki – brzuch). Siedzący tryb życia - powoduje nie tylko spadek masy mięśniowej i wzrost tkanki tłuszczowej, ale zwiotczenie ścięgien i mięśni, brak działania pompy mięśniowej na układ żylny, zaparcia (również przez ucisk na układ żylny). Noszenie obcisłych ubrań (ucisk miejscowy i na układ żylny). Chodzenie na wysokim obcasie stale - nie okazjonalnie - wyłącza pompę mięśniową łydki.
Długotrwałe pozostawanie w jednej pozycji ciała, zwłaszcza siedzenie (powoduje przewlekły ucisk pośladków zatrzymuje odpływ żylny). Palenie tytoniu - powoduje zaburzenia w mikrokrążeniu i osłabia dotlenianie tkanek. Alkohol - nasila lipogenezę, sprzyja odkładaniu tkanki tłuszczowej. Zaburzenia psychosomatyczne (przewlekły stres, depresja, lęk, złość) - wpływają na układ krążenia i mechanizmy hormonalne. Nadmierny stres poprzez napięcie wybranych grup mięśniowych blokuje krążenie.
Rodzaje cellulitu.
Postać twarda - występuje najczęściej u młodych kobiet, aktywnych, sprawnych fizycznie, ćwiczących, także i szczupłych. W pierwszym momencie cellulit jest mało widoczny, często w korelacji z występującymi rozstępami. Podczas przesuwania tkanek wyczuwa się płaskie ułożenie zmian i przesuwanie tkanek odbywa się łatwiej w poziomie. Nieleczony może przechodzić w bardziej zaawansowaną, ciężką postać. W tym przypadku masaż powinien być aplikowany najpierw wokół zmienionych miejsc, nad nimi, a dopiero potem w zmienionych już partiach skóry.
Postać wiotka - występuje najczęściej u kobiet po 40 rokiem życia. Skórze i mięśniom towarzyszy spadek napięcia i wiotkość tkanek. Zauważalne są zmiany relacji pomiędzy zanikającą tkanką mięśniową, a powiększającą się tkanką tłuszczową. Odnotowuje się także ogólną różnicę masy ciała. W tym przypadku dużą wartość ma masaż najpierw ogólny, usprawniający krążenie i stymulujący oraz ujędrniający skórę, a dopiero potem w miejscach gdzie występuje cellulit. Jeśli pacjentka ma tendencje do ograniczonych obrzęków, najpierw powinien być wykonany drenaż limfatyczny.
Postać obrzękowa - najcięższa, rzadko występuje - zalecana bezwzględnie terapia kliniczna. Wspomaganie leczenia - poprzez masaż - jedynie po konsultacji lekarskiej.
Sposoby walki z cellulitem.
-Ustalenie właściwie zbilansowanej diety.
-Poprawa krążenia żylnego przez unikanie czynników wywołujących - np. ubranie, siedzenie.
-Odstawienie na pewien czas leków antykoncepcyjnych, obserwacja organizmu oraz ewentualnie po przeprowadzeniu dodatkowych badań, ponowne ich indywidualne ustawienie.
-Unikanie stresu - poszukiwanie najlepszych sposobów relaksacji, jeśli to możliwe na świeżym powietrzu.
-Masaż i manualny drenaż limfatyczny (podstawa fizykoterapii!)
-Presoterapia "masaż pneumatyczny" jako uzupełnienie terapii.
-Mezoterapia lipolityczna
-Karboksyterapia (wprowadzanie dwutlenku wegla)
-Masaż aparaturowy np. endermologia.
-Jontoforeza, elektrolipoforeza
-Ultradźwięki + odsysanie tkanki tłuszczowej /warunkowo - nie jest to podstawowa terapia ale w wielu sytuacjach gdzie występuje cellulit z jednoczesnym lokalnym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej liposukcja może być bardzo pomocna.
-Wspomaganie terapii środkami kosmetycznymi w celu poprawy stanu skóry i krążenia. -Ogólna relaksacja organizmu - szczególnie partii ciała w miejscu występowania zmian.
MANUALNY DRENAŻ LIMFATYCZNY.
Jednym z podstawowych zabiegów o potwierdzonej skuteczności w leczeniu cellulitu jest masaż, a szczególnie Manualny Drenaż Limfatyczny. Nie jest on jedyną skuteczną metodą masażu, ale podstawową i stosowaną w różnych etapach terapii. Drenaż limfatyczny jest zabiegiem fizykalnym, specjalistyczną metodą masażu wykonywanego ręcznie. Jest naturalnym i przyjaznym dla organizmu, a zarazem medycznym zabiegiem. Podczas przystąpienia do masażu musimy najpierw ustalić z jakim problemem mamy naprawdę do czynienia i jaki masaż optymalnie możemy zastosować. Po ustaleniu priorytetów w terapii oraz faktu z czym naprawdę mamy do czynienia: z właściwym cellulitem, nadmiarem tkanki tłuszczowej, pseudocellulitem - w postaci zwiotczenia mięśni i skóry czy z cellulitis czyli stanem zapalnym skóry, przystępujemy do odpowiedniej terapii.
Techniki wykorzystywane obecnie w Metodzie Drenażu Limfatycznego:
- a) MDL - Manualny Drenaż Limfatyczny (technika stosowana najczęściej)
- b) bandażowanie,
- c) specjalistyczne ćwiczenia aplikowane podczas terapii,
- d) masaż pneumatyczny - stosowany dodatkowo,
MDL polega na stymulacji układu limfatycznego poprzez specjalistyczne ruchy, techniki powodujące udrożnienie, przepychanie limfy. Dla celów szkoleniowych, ruchy te opisuje się jako: głaskanie, rozcieranie spiralne, rozcieranie koliste, ugniatanie, uciski. Jednak w drenażu, podstawowymi i właściwymi chwytami dla tej manualnej metody terapeutycznej są chwyty polegające na przepychania limfy w odpowiednim rytmie, kierunku, sile oraz cyklu, a techniki mają swoje odrębne nazwy także w zależności od miejsca wykonywanego masażu.
W terapii cellulite, mamy do czynienia z patologią tkanki podskórnej - zaburzeniem mikrokrążenia - a nie z jej wielkością, przerostem czy ilością. Problemy metaboliczne dotyczą tkanki podskórnej w tym komórek tłuszczowych. Biorąc pod uwagę, iż cellulite jest rodzajem paniculopatii - Oedemato-fibrosclerotic panniculopathy (obrzękowo- wlókniejące zwyrodnienie tkanki podskórnej) - głównym celem zwłaszcza w pierwszych etapach jest leczenie zmniejszające obrzęk i rzecz jasna uniknięcie komplikacji występujących w wyniku dłużej utrzymującego się obrzęku.
Masaż jest więc skupiony na skórze, a zwłaszcza na stymulacji krążenia w drobnych naczyniach limfatycznych oraz krwionośnych. W wyniku obrzęku osłabiony układ naczyniowy leczymy za pomocą precyzyjnych impulsów a nie silnych bodźców.


DYNAMICZNY MASAŻ ANTYCELLULIT.
Dopiero po kilku drenażach limfatycznych masaż może być wykonywany bardziej intensywnie, stosując np. DMC. Jednak Dynamiczny Masaż Antycellulit nie oznacza bynajmniej masażu wykonywanego siłowo, wręcz przeciwnie, podstawą jest precyzja ruchów oraz opracowanie na zasadzie warstwowej. DMA jest częścią programu:
- masaż w medycynie estetycznej i chirurgii plastycznej. Współpraca dotyczy optymalnego zastosowania specjalistycznych metod masażu w terapii cellulit a także wykorzystanie masażu jako przygotowanie i rewitalizację po zabiegach lekarskich. Dynamiczny Masaż Antycellulit - to nazwa własna masażu, opracowanie autorskie, nie mające nic wspólnegoz siłowymi metodami a raczej ze stopniowaniem dynamizmu poszczególnego impulsu i samej sesji masażu. Bliższe techniczne określenie charakteryzujące ten masaż to technika warstwowa, polegająca na precyzyjnym, dokładnym, ale miękkim opracowaniu tkanek, najpierw powierzchownych a następnie głębokich. Duże znaczenie ma także wykonywanie masażu w trakcie specyficznego ułożenia ciała pozwalającego na swobodniejsze, głębsze opracowanie zmienionych tkanek. Podstawowa technika polega na masażu w odpowiednio prowadzonym fałdzie skórnym, co pozwala na precyzyjny masaż bez zbędnego rozgrzewania tkanek sąsiednich.
ENDERMOLOGIA.
Jest to masaż całego ciała specjalną głowicą wyposażoną w dwie ruchome rolki, które masują zassany do głowicy fałd skóry. Zabieg jest wykonywany w specjalnym trykocie, aby zwiększyć poślizg rolek i nie dopuścić do uszkodzenia skóry. Endermologia jest jedną z najskuteczniejszych metod walki z celulitem. Masaż poprawia ukrwienie tkanek, drenuje nadmiar płynów, walczy z celulitem. Podczas 35-minutowego zabiegu działamy na całe ciało, skupiając się na miejscach szczególnie dotkniętych cellulitem. Endermologia wykonywana jest w seriach od 10 zabiegów, jeden-dwa razy w tygodniu. Efekty są naprawdę rewelacyjne. Jednocześnie można stosować inne zabiegi redukujące celulit i modelujące sylwetkę.
MASAŻ POMPĄ PRÓŻNIOWĄ(VACUUM)
Poprawia ukrwienie miejsc zajętych cellulitem, pobudza krążenie limfy. Polecany na miejsca trudne do rozmasowania ręcznie, np. miękki brzuch. Koszt: 50-100 zł za jeden, efekty po serii 6-10 zabiegów.
PRESOTERAPIA/MASAŻ PNEUMATYCZNY.
To przyjemna technika wspomagająca transfer tłuszczu uwolnionego podczas innych zabiegów do układu limfatycznego. Cząsteczki tłuszczu niszczone są podczas działania elektrostymulacji, trenowania wydolności serca lub innej aktywności fizycznej. Presoterapia jest często łączona z zabiegami ultradźwięków z lipolizą i lipostymulacją.


Trzeba stanowczo podkreślić, że cellulit, który został zdiagnozowany przez medycynę przeszło 60 lat temu, nie doczekał się dotąd opracowania skutecznego, uniwersalnego programu do walki z tym defektem. Wydaje się, że ów program powinien być w każdym przypadku dostosowany do indywidualnych cech pacjenta i konsekwentnie realizowany, z uwzględnieniem zmian związanych z wiekiem, do końca życia. Bardzo ważnym elementem jest także odpowiednie, dokładne i szczere poinformowanie o stanie skóry oraz możliwościach i ograniczeniach danej metody terapeutycznej u samego zainteresowanego, ponieważ nie ma nic gorszego jak frustracja i brak osiągnięć w wypadku z trudem podjętej już terapii.







Bibliografia:
Miesięcznik „Nouvelles- nowości w kosmetyce”- nr 2/2005
Miesięcznik „ Estetyka”- nr 3/2005

Dodaj swoją odpowiedź