Porównanie Funduszu Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym z Funduszem Promocji Twórczości.

Fundusz Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym został utworzony na mocy ustawy z dnia 17 maja 1989 roku- Prawo geodezyjne i kartograficzne natomiast Fundusz Promocji Twórczości został utworzony na mocy ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 24, poz. 83).
FGZGiK powstał w celu zakupienia map i urządzeń związanych z kartografią i utrzymaniem zasobów geodezyjnych i kartograficznych kraju. Składa się on z zasobów centralnych , wojewódzkich i powiatowych. Dysponentem funduszu jest Główny Geodeta Kraju.
Natomiast celem dla jakiego powstał FPT jest przyznawanie stypendiów oraz pomocy socjalnej dla artystów różnych dziedzin. Z funduszu można uzyskać środki na zadania takie jak:
- Stypendia
- Pomoc socjalną - wniosek o przyznanie pomocy socjalnej powinien zawierać:
· dane osobowe twórcy ;
· dane o jego dorobku twórczym;
· przedstawienie sytuacji materialnej twórcy, wraz z oświadczeniem o dochodach w okresie ostatnich dwunastu miesięcy;
· wskazanie okresu, na który pomoc ma być przyznana.
- Dofinansowania do wydań- wniosek powinien zawierać:
· imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania i adres wnioskodawcy będącego osobą fizyczną lub nazwę oraz siedzibę i adres wnioskodawcy nie będącego osobą fizyczną;
· określenie przeznaczenia środków finansowych, terminy rozpoczęcia, zakończenia oraz stan zaawansowania pracy, na którą mają być przyznane;
· wysokość wnioskowanych środków finansowych wraz z kalkulacją wstępną;
· wnioskowane terminy wypłat.

Wniosek taki można przesłać w każdym terminie, rozpatrywany będzie przez Komisję ds. opiniowania wniosków o pokrycie w całości lub w części kosztów.
Fundusz ten działa tylko na poziomie centralnym w odróżnieniu od FGZGiK gdzie dopuszczona jest możliwość tworzenia funduszy gminnych.
FGZGiK czerpie środki głównie ze sprzedaży map oraz innych zarządzanych przez siebie zasobów. Poza tym występują powiązania między funduszem centralnym, a funduszami niższego szczebla. Natomiast głównym źródłem przychodów Funduszu Promocji Twórczości są opłaty od producentów utworów literackich i innych (plastycznych, muzycznych). Inne źródła dochodów to pewien ustalony procent płacony od publikacji utworów wpłacany na rzecz FPT na odpowiednie konto.

Dodaj swoją odpowiedź