1. Lampki choinkowe są połączone szeregowo. Gdy jedna z nich się przepali, przestaje świecić. W lampkach starszego typu powodowało to gaśnięcie wszystkich lampek. Obecnie końcówki przepalonej lampki zwierają się i zamykają obwód. Jak świecą wówczas pozost

1. Lampki choinkowe są połączone szeregowo. Gdy jedna z nich się przepali, przestaje świecić. W lampkach starszego typu powodowało to gaśnięcie wszystkich lampek. Obecnie końcówki przepalonej lampki zwierają się i zamykają obwód. Jak świecą wówczas pozostałe lampki - mocniej, słabiej czy tak samo jasno jak wcześniej? 2. Jeśli lampa w rowerze jest zasilana z prądnicy napędzanej przez koła, a nie z baterii, to od prądnicy do lampy biegnie zwykle tylko 1 przewód. Lampa świeci, więc obwód musi być zamknięty. Jak to możliwe?
Odpowiedź

1. Gdy lampki połączone są szeregowo to napięcie zasilania 230V dzieli się po równo na każdą lampkę. Np. jest 23 lampki to (230V/23=10V) na każdej lampce jest 10V. Gdy lampka sie przepali i końcówki zewrą obwód to będzie 22 lampki. Wówczas napiecie zasilania podzieli się na 22 lampki (230V/22=10,45V) i napięcie na każdej lampce będzie większe niż poprzednio. Lampki będą świecić jaśniej bo zasilane są większym napięciem.  2. Prąd do lampy z prądnicy płynie zawsze dwoma przewodami. Od prądnicy do lampy jednym kabelkiem a od lampy do prądnicy ramą roweru. Jeden biegun prądnicy podłączony jest do ramy. Do ramy podłączony jest również jeden biegun lampy. Rama roweru jest metalowa i służy jako drugi przewód.

Dodaj swoją odpowiedź