Baza noclegowa Paryża
Bogata oferta Paryża obejmuje zarówno luksusowe pałace, jak i skromniejsze noclegownie. Jednak by z niej skorzystać, koniecznie trzeba zadbać o wcześniejszą rezerwacje, zwłaszcza wiosną i jesienią. Podobnie jak w innych metropoliach, również w Paryżu rynek usług turystycznych opanowały anonimowe sieci hotelarskie, oferujące noclegi w hotelach przyzwoitych pod względem standardu, ale pozbawionych specyficznej paryskiej atmosfery. Bardzo często rozmiary tych obiektów sprawiają, że klientów traktuje się raczej bezosobowo. Ich przydatność docenia się jednak w czasie wiosennych i jesiennych targów handlowych, kiedy wszystkie inne miejsca noclegowe są już zarezerwowane.
Jedną z takich sieci jest Holiday Inn. Ma ona sieć 23 hoteli. Ich bezpośrednie zaplecze stanowią bardziej nieformalne Holiday In Garden Courts oraz Holiday Inn Express, skierowane głównie do osób podróżujących w celach służbowych, ale pozbawione udogodnień o charakterze rekreacyjnym. Inna dużą siecią jest Ibis, którego 18 hoteli jest rozrzucone po całym mieście. Oferuje on nowoczesne, czyste, ale skromne pokoje, idealne dla oszczędniejszych podróżnych.
Najlepsze i najbardziej charakterystyczne paryskie hotele:
♦ Hôtel Agora
Zdj. 6 Elewacja oraz recepcja hotelu Agora
Źródło: Hart of Paris hotels
Dogodnie usytuowany, w pobliżu Les Halles i Centre Pompidou, wyróznia się ciekawą fasada z początków XX wieku oraz ładnym wnętrzem, w którym harmonijnie połączono historie z nowoczesnością. Po miedzy pięcioma kondygnacjami budynku jeździ winda: najwięcej uroku mają sypialnie na najwyższym piętrze z charakterystycznymi skośnymi sufitami.
♦ Hôtel Beaumarchais
Zdj. 7 Wejście do hotelu
Źródło: Flash Press Media
Gustownie przestylizowany pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX wieku, jest okazją pod względem cenowym paryskich hoteli. Charakterystycznym elementem wystroju wszystkich apartamentów są obite tkaniną ściany w żywych kolorach oraz szklane włoskie lampy. Hotel ten jest usytuowany pomiędzy Bastylią, dzielnicą Marais a modnymi klubami nocnymi przy Oberkampf.
♦ Hôtel de la Bretonnerie
Zdj. 8 Zdjęcie od ulicy oraz jednego z pokoi hotelowych
Źródło: Flash Press Media
To XVII-wieczny, stylowy i gustownie odnowiony budynek, który stoi w samym sercu dzielnicy Marais, zaledwie kilka kroków od Centre Pompidou. Dzięki przeprowadzanym regularnie pracom renowacyjnym, hotel utrzymany jest w doskonałym stanie. Każda z sypialni ma swój niepowtarzalny wystrój, w którym dominują bądź to śmiałe, jaskrawe kolory, bądź też bardziej powściągliwa i stonowana kolorystyka. Jadalnia hotelu mieści się w piwnicach i zachwyca swym niskim, belkowym sklepieniem.
♦ Hôtel Buci Latin
Zdj. 9 Hotel oświetlony nocą
Źródło: Flash Press Media
Ten hotel oddalony o kilka metrów od boulevard ST-Germain jest stosunkowo nowy, ale od razu zdobył uznanie swoim stylowym, a jednocześnie niezwykle nowoczesnym wnętrzem, ozdobionym dziełami młodych lokalnych artystów. O ciepłym, przytulnym wystroju sypialni decydują ściany w kolorze terakoty, lekkie meble o łagodnych liniach oraz spore łoża.
♦ Georgie V
Zdj. 10 Hotel z zewnątrz oraz jego wnętrze
Źródło: Flash Press Media
Właścicielem tego niedawno odnowionego hotelu jest grupa Four Seasons. Wbrew nazwie, upamiętniającej jednego z angielskich królów, jest to autentyczny paryski hotel o kosmopolitycznej atmosferze. Wspaniale wysokie hole i sale jadalne zdobią zabytkowe meble, XVII-wieczne gobeliny i liczne dzieła sztuki.
♦ L’Hôtel
Zdj. 11 Hotel od ulicy oraz najdroższy z pokoi
Źródło: Flash Press Media
Pod ta nazwą kryje się niegdysiejszy Hôtel d’Alsace, w którym 30 listopada 1930 roku zmarł Oskar Wilde. Obecnym właścicielom, którzy zadbali o jego renowacje i ponowne otwarcie w 1968 roku, udało się zachować wiele elementów, a ich największą dumą jest wierna rekonstrukcja skromnego pokoju Wilde’a.
♦ Hôtel du Jeu de Paume
Zdj. 12 Siłownia hotelowa oraz piętro hotelu
Źródło: Flash Press Media
Sercem tego wyjątkowego hotelu na samym środku Ile St-Louis jest ogromny,kryty kort tenisowy, na którym już w XVII wieku grywali wielcy monarchowie. Pomieszczenia dostępne nie tylko dla gości hotelowych rozrzucone po różnych kondygnacjach: hol na półpiętrze, a sauna, jacuzzi i siłownia w piwnicach.
♦ Hôtel du Lys
Zdj. 13 Skromny budynek hotelu du Lys
Źródło: Flash Press Media
Właścicielami tego atrakcyjnego XVII-wiecznego budynku, przy wąskiej uliczce w sercu Dzielnicy Łacińskiej, są państwo Decharme. Dbają oni o to, by panowała w nim prawdziwie domowa atmosfera, przypominająca klimaty starego Paryża. Nie ma tu windy, ale są za to wspaniałe drewniane schody, prowadzące do pięknie dekorowanych pokoi.
♦ Le Meurice
Zdj. 14 Hotel sułtana Brunei
Źródło: Flash Press Media
Ten piękny budynek z widokiem na Jardin des Tuileries został wzniesiony w 1907 roku, czyli w złotym wieku architektury hotelowej. Bardzo szybko stał się ulubionym hotelem możnych tego świata, a obecnie wchodzi w skład sieci Audeley należącej do sułtana Brunei. Dzięki pracom renowacyjnym hotel zyskał jeszcze na atrakcyjności, a zabytkowe meble, świeże kwiaty i oryginalne malowidła sprawiają, że każda z luksusowych sypialni ma swój niepowtarzalny charakter.
♦ Relais ST-Germain
Zdj. 15 Kamienne rzeźby przed wejściem do hotelu
Źródło: Flash Press Media
W tej XVII-wiecznej kamienicy panuje idylliczny nastrój, przede wszystkim dzięki kamiennym rzeźbom, parkietom oraz drewnianym belkowatym sufitem w większości pokoi. Prawie każdy z nich ma osobna łazienkę i własną nazwę wywodzącą się od nazwiska któregoś z francuskich pisarzy. Literacki charakter hotelu podtrzymuje dodatkowo czytelnia w pobliżu holu na półkach można znaleźć między innymi Balzaka i Flauberta.
Zdj. 16 pokój z belkowatym sufitem
Źródło: Flash Press Media
Wynajem apartamentu, czy to na jedną noc czy na dłużej, jest rozwiązaniem nie tylko praktycznym, ale i opłacalnym: po pierwsze, ma się coś w rodzaju swojego prywatnego adresu, a po drugie, standard wyposażenia jest bardzo wysoki. Obsługa przychodzi codziennie. Pokoje SA wygodne i przestronne, łazienki nowoczesne i utrzymane w idealnej czystości, a kuchnie wyposażone we wszystkie akcesoria niezbędne do samodzielnego żywienia. Duży wybór oferuje agencja Paris Appartements.
Turyści o skromniejszym budżecie maja w Paryżu do dyspozycji kilkanaście schronisk młodzieżowych oferujących zazwyczaj noclegi w wieloosobowych salach. Większość z nich jest skierowana do młodej klienteli (do 35 lat). Informacji na temat schronisk udziela największe paryskie biuro turystyczne Office de Tourisme de Paris.