Trądzik pospolity
Trądzik pospolity-rozwija się na podłożu cery tłustej Warstwa rogowa tej skóry jest zgrubiała słabo ukrwiona ma kolor szarożółty. Na skórze są widoczne rozszerzone ujścia gruczołów łojowych , zaskórniki (zmiana powstała na skutek zaczopowania ujścia gruczołu łojowego przez złuszczające się masy rogowe), grudki, krostki i nacieki zapalne. Trądzik pospolity występuje przede wszystkim u osób w okresie dojrzewania tzn. ok. 13 roku życia, ale również w poźniejszym Głownymi miejscami zmien skórnych są okolice twarzy , pleców, i klatki piersiowej, aczkolwiek w niektórych przypadkach zmiany mogą obejmować cały tułów, przechodzic na posladki i uda.
Przyczyny powstawania trądziku:- czynniki genetyczne, -zaburzenia hormonalne(androgeny wpływaja na powiększanie się gruczołow łojowych i wzmożenie wydzielania łoju oraz zgrubienia warstwy łojowej), -bakterie.
Podczas leczenia należy koniecznie zwrócic uwage na sposób odzywiania a mianowicie powinno się spozywać duże ilości świeżych owocow i warzyw dbając o zachowanie równowagi witaminowo- mineralnej unikac tłuszczów zwierzęcych i zastąpić je tłuszczami roślinnymi Dietę uzupelnia się dodatkowo Wit. A,B2 i B6 oraz ponadto zaleca sole cynku
Codzienna pielęgnacja skóry to jeden z najważniejszych elementow leczenia Radzika Stosuje się preparaty przeciwtradzikowe które niedopuszczają do rozkładu kasów tłuszczowych tj toniki z zawartościa ziół np. oczar wirginijski
Wszystkie zabiegi maja cechy wspólne: - systematyczność(jeden zabieg daje szybki efekt ale na krótki okres długość kuracji zależy od cech indywidualnych ) –przestrzeganie zaleceń podczas pielęgnacji domowej.
Zabieg powinien trwac ok. 90min Do pielęgnacji stosuje się preparaty naturalne które łatwo są przyswajalne działają uzupełniająco i regenerująco na procesy skórne,leczą upiększaja spowalniaja proces starzenia się skóry i ochraniaja ja
Nie powinno się stosowac preparatów działających zbyt agresywnie nadmiernie odtłuszczających o dużej zawartości alkoholi ponieważ prowadzi to do zgrubienia warstwy rogowej – uaktywnienia reakcji obronnej skóry. Cera trądzikowa to cera wrażliwa której naturalny system obronny uległ zaburzeniu.
Kolejność wykonywania czynności podczas zabiegu leczniczego:
1.Zmycie skóry pacjenta mleczkiem, żelem myjącym lub płynami myjącymi, tzw. dwa w jednym.2.wklepania toniku.3.wykonania peelingu.4.zmycie peelingu.5. nawilżenie skory wapozonem bez użycia ozonu i przygotowanie do czyszczeni; po wapozonie rozpulchnienie skóry specjalnymi maskami ;np. maską ziołową o działaniu rozgrzewającym.6.mechaniczne oczyszczenie skory.7.zdezynfykowanie skóry ,np.: nadmanganianem potasu.2-procentowym roztworem alkoholu.8.zdezynfykowanie skory przy użyciu wapozonu(ok. 15)min.10.nalozenie na twarz zawartości specjalnej ampułki z preparatami działającymi przeciwtradzikowo.11.przygotowania i nałożenie maski (np.: białe algi, maska ściągająca).12.zmycie maski.13.wklepanie kremu na koniec zabiegu.14.zalecenia do domu.
Oprócz tradzika pospolitego, w jego najprostszej formie,istnieja jeszcze inne odmiany kliniczne,takie jak: 1)trądzik ropowiczy-oprocz zmian typowych,tworzą się torbiele ropne; gojenie nastepuje przez bliznowacenie;blizny te są nierowne, wciągnięte,bardzo szpeczace; 2)trądzik skupiony- wystepuje głębokie nacieki i torbiele ropne,niekiedy zlewające się, oraz liczne drobne zaskórniak,gojenie następuje przez mostkowe, nierówne i przerosle blizny; odmiana ta dotyczy przeważnie mężczyzn, a zmiany często – omrocze miejsc typowych (twarz, plecy, klatka piersiowa)- obejmująca okolice pach, pachwiny i pośladki (ten rodzaj tradzika może występować na miejscach tylko nietypowych – w takim przypadku mówi się o acne inversa, czyli o trądziku odwróconym) 3) trądzik bliznowcowi (acne keloidem)- polega na tworzeniu się bliznowców w obrębie wykwitów trądzikowych, często towarzyszy trądzikowi ropowiczemu lub skupionemu , niekiedy objawia się tylko w okolicach karku. 4)trądzik z objawami ogólnymi o ciężkim przebiegu, dotyczy wyłącznie młodych mężczyzn, wykwity są typu Radzika ropowiczego lub skupionego w rozpadem i objawami krwotocznymi.5)trądzik neuropatyczny dziewcząt- występuje u dziewcząt jako postać lekka Radzika pospolitego, ale na skutek ciągłego wyciskania i drapania powstają stany zapalne, które po zagojeniu pozostawiają blizny, typowe są liczne zabarwienia skory, podłożeń schorzenia są zaburzenia psychiki młodych dziewcząt. 6)trądzik wywołany, Tj, trądzik: zawodowy , polekowy kosmetyczny i niemowlęcy; zmiany ustępują po usunięciu czynników wywołujących
PRZYCZYNY I OBJAWY ROZNYCH RODZAJÓW TRADZIKA:
Trądzik młodzieńczy-Przyczyna (nadczynność gruczołow łojowych), Objawy( zaskórniaki i wykwity grudkowe)
Trądzik ropowiczy-P: nadczynność gruczołow łojowych. O: oprócz zmian typowych, tworzą się torbiele ropne
Tradzik skupiony-P: nadczynność gruczołow łojowych. O: głębokie nacieki i torbiele ropne.
Trądzik bliznowcowy-P: nadczynność gruczołow łojowych.O: w odrąbie wykwitow tradzikowcyh tworzą się blizny.
Trądzik z objawami ogólnymi o ciezkim przebiegu-P: nie wszystkie poznane.O: wykwity z rozpadem i objawami krwotocznymi, bóle stawowe, wysokie OB.
Trądzik neuropatyczny u dziewcząt-P: na skutek ciągłego drapania i wyciskania.O: stany zapalne po zagojeniu pozostawiają blizny.
Trądzik zawodowy-P: kontakt z chlorem,olejami mineralnymi, dziegciem.O: zmiany na twarzy i tulowiu, glownie na wyprostnych powierzchniach konczyn.
Trądzik polekowy-P: steroidy- działanie przez androgeny nadnerczowe, leki wydalane przez gruczoy lojowe, wywołujące drażnienie, witamina B12, jod.,barbiturany.O: wykwity drobnogrudkowe na klatce piersiowej, brak zaskurniakow.
Tradzik kosmetyczny-P: kosmetyki kolorowe (make-up,róz) zatykające ujscia gruczołołow lonowych.O: zaskórniaki i prosaki na policzkach.
Trądzik niemowleczy.P: stosowanie tłustych olejków do pielęgnacji skory.O:wykwity grudkowe i ropne, najczęściej umiejscowione na twarzy.
Trądzik jest chorobą przewlekłą leczenie jest długie a wynik leczenia zależy od skrupulatnego wypełniania zaleceń lekarskich i współdziałania pacjenta z wykwalifikowana kosmetyczką Pierwszym etapem leczenia jest terapia wewnetrzna Lekarz decyduje o sposobie leczenia który zalezy od rodzaju i stanu skóry:
-leczenie antybiotykami-dyży zakres działania stosuje się je przy występowaniu ostrych stanów zapalnych najskuteczniejsze są tetracyklina, erytromycyna, klindamycyna, wraz z antybiotykami podaje się Wit. B2 ,C , PP
-leczenie bodźcowe
-leczenie hormonalne-stosowane u kobiet
-leczenie zewnętrzne środkami chemicznymi i biologicznymi(w postaci papek płynów zawiesin masek leczniczych aerozoli pudrów past) zawierającymi m. In. Nadtlenek benzoilu, kwas azelainowy, kwas Wit. A , siarkę
-leczenie fizykalne
-leczenie chirurgiczne
-złuszczanie naskórka
-leczenie pochodnymi kwasu Wit. A stosowane przez lekarza tylko w ciężkich postaciach
-leczenie klimatyczne-przede wszystkim klimat nadmorski i kąpiele w wodzie morskiej
Do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej wykorzystuje się zabiegi z zastosowaniem prądu stałego które daje znakomite efekty także w pielęgnacji cery:
-tłustej dojrzałej , -łojotokowej świecącej się i skłonnej do wyprysków, - łatwo zanieczyszczającej się , - z rozszerzonymi porami, -mieszanej z przewaga cery tłustej, - z trądzikiem młodzieńczym i polekowym
Po zastosowaniu jontoforezy skóra staje się wygładzona rozjaśniona o świeżym kolorycie zmatowiona oczyszczona napieta , maściagniete pory. Po wykonaniu całej serii obserwuje się zmniejszenie nacieków ropnych szybsze gojenie się stanów ropnych zmniejszenie liczby wyprysków i grudek ściągnięcie i odblokowanie porów poprawę kolorytu skóry wygładzenie i zmniejszenie zanieczyszczenia skóry
Celem jontoforezy jest dostarczenie skorze róznych kationów wplywajacyhc na właściwe funkcjonowanie sóry Dzieje się to dzięki: - aktywnej wymianie jonów polegającej na zastosowaniu substancji o wysokim współczynniku wymiany jonowej i bardzo dużej sile absorpcyjnej co powoduje zatrzymanie określonych jonów na stałe w skórze
-wprowadzenie jonów do skóry za pomoca prądu galwanicznego
-wykorzystaniu nośników organicznych ; polega to na połaczeniu jonu z substancja organiczną dzieki której kation zostaje wprowadzony do skóry i w niej uwolniony.