1. Podaj dwa przykłady zapobiegania negatywnym skutkom rozszerzalności cieplnej ciał stałych w życiu codziennym. 2.Ola wlała do litrowego słoika jedną szklankę wody, a następnie dolała jedną szklankę oleju. Zaobserwowała, że olej unosi się na powierzchni

1. Podaj dwa przykłady zapobiegania negatywnym skutkom rozszerzalności cieplnej ciał stałych w życiu codziennym. 2.Ola wlała do litrowego słoika jedną szklankę wody, a następnie dolała jedną szklankę oleju. Zaobserwowała, że olej unosi się na powierzchni wody . O czym to świadczy, skoro objętości obu substancji są jednakowe? Zaznacz znakiem × właściwą odpowiedź. a)Masa wlanej wody i masa wlanego oleju są równe. b) Masa wlanej wody jest mniejsza od masy wlanego oleju. c) Masa wlanej wody jest większa od masy wlanego oleju. 3.Podziel podane materiały na przewodniki ciepła i izolatory ciepła, wpisując ich literowe znaczenia w odpowiednie rubryki tabeli. A-styropian B-drewno C-porcelana D-żelazo Przewodniki ciepła-........................... Izolatory ciepła-............................. Podaj po jednym przykładzie zastosowania przewodnika ciepła i izolatora ciepła w życiu codziennym. Przewodnik:................................. Izolator:................................... 4.Zaprojektuj doświadczenie wykazujące rozszerzalność cieplną ciał stałych . Materiały:........................................................ Opis doświadczenia:....................................................... Plissss pomóżcie to przyroda kl 5 dział Odkrywamy tajemnice materii.
Odpowiedź

Zad 1 @ Druty wysokiego napięcia w lato nagrzewają się i wydłużają. Zawiesza się je luźno, ponieważ w zimę kurczą się co grozi zerwaniu.  @ Różnice temperatur w różnych porach roku powodują zmiany metalowych części mostów, dlatego Pomiędzy przęsłami  umieszczane są specjalne grzebienie, dzięki którym mosty nie pękają. ------------------------------------- Zad 2 Odp. C Masa wlanej wody jest większa od masy wlanego oleju. ------------------------------------- Zad 3 a) Przewodniki ciepła - żelazo Izolatory ciepła - drewno, styropian, porcelana. b) Przewodnik : Grzejnikach ociepla dom gdy jest zimno. Izolator : Plastikowy uchwyt żelazka chroni nas od poparzenia. ------------------------------------- Zad 4 Materiały : 2 butelki, woda, zamrażalnik Opis doświadczenia : Nalej do obydwu butelek wodę. Jedną z nich włóż do zamrażalnika a drugą - na półkę. Po ok. 5 - 10 H wyjmij butelkę z zamrażalnika a drugą zdejmij z pułki. Co zaobserwowałeś/łaś ?

Dodaj swoją odpowiedź