Co zrobił dla biologii Ludwik Pasteur i w jaki sposób tego dokonał?

Ludwik Pasteur poświęcił się badaniu fermentacji i wykazał, że proces ten zachodzi dzięki działaniu pewnych mikroorganizmów. Udowodnił również, że obecność innych gatunków mikroorganizmów może doprowadzić do powstania niepożądanych produktów w brzeczce fermentacyjnej. Pasteur nie był pierwszą osobą głoszącą zakaźną teorię chorób. Podobne hipotezy wysuwali wcześniej Girolamo Fracastoro, Friedrich Henie i inni. Jednak to zdecydowana kampania Pasteura poparta licznymi doświadczeniami i pokazami, była głównym czynnikiem, który przekonał społeczność naukową do tej teorii. Jeżeli choroby wywoływane są przez zarazki, to rozumując logicznie wydaje się, że można zapobiec chorobom uniemożliwiając szkodliwym zarazkom przedostanie się do organizmu człowieka. Pasteur podkreślał zatem znaczenie, jakie ma antyseptyka dla lekarzy, i wywarł duży wpływ na Josepha Listera, który wprowadził antyseptykę do praktyki chirurgicznej. Szkodliwe bakterie mogą dostać się do ciała ludzkiego razem zjedzeniem i piciem. Pasteur opracował metodę unieszkodliwiania bakterii w napojach (pasteryzacja) .

Mając pięćdziesiąt parę lat Pasteur zajął się badaniem wąglika, groźnej choroby zakaźnej atakującej bydło i inne zwierzęta, a także ludzi. Wykazał, że chorobę tę wywołuje określony gatunek bakterii. Znacznie większe znaczenie miało jednak opracowanie metody hodowli specjalnej odmiany osłabionej bakterii wąglika. Wstrzyknięcie bydłu tej bakterii wywołuje chorobę przebiegającą w łagodnej, niegroźnej postaci i pozwala zyskać odporność na normalną postać owej choroby. Szybko zdano sobie sprawę, że metoda Pasteura może być stosowana do zapobiegania wielu chorobom zakaźnym. Sam Pasteur opracował metodę szczepienia ludzi przeciwko straszliwej chorobie - wściekliźnie. Jest to jego najsłynniejsze osiągnięcie. Korzystając z podstawowych koncepcji Pasteura, inni uczeni uzyskali szczepionki przeciwko wielu chorobom, takim jak tyfus czy choroba Heinego - Medina.

Pasteur, który był niezwykle pracowitym człowiekiem, ma na swoim koncie mnóstwo pomniejszych, lecz nadal użytecznych osiągnięć. To przede wszystkim jego doświadczenia pokazały w przekonujący sposób, że mikroorganizmy nie powstają na zasadzie samorództwa. Pasteur odkrył także zjawisko anaerobiozy, to znaczy stwierdził, że pewne mikroorganizmy mogą żyć bez dostępu powietrza lub wolnego tlenu.

Dodaj swoją odpowiedź