Omówienie artykułu - AIDS

Artykuł: „Patent na nadzieje”
Gazeta: Gazeta Wyborcza
Autor: Adam Leszczyński, Tomasz Surdel

Omówienie:

Artykuł ten porusza problem walki z AIDS w Afryce. W RPA żyje z wirusem HIV około 5 mln ludzi, co stanowi prawie 12% populacji. Jest to największy odsetek zakażonych ludzi na świecie. Epidemia zaczęła się w Afryce pod koniec lat 80, jednak masowy wzrost zgonów rozpoczął się kilka lat temu. W 2001 roku liczba zmarłych wyniosła ponad 100 tys. osób, a w tym roku wzrośnie ona dwukrotnie, według prognoz UNAIDS wkrótce wzrośnie ona di pół miliona osób rocznie. „A teraz nie ma już gdzie chować zmarłych” – to słowa zakładów pogrzebowych w RPA. Rząd w RPA wyjątkowo powoli i niechętnie reagował na sygnały i skutki epidemii. Ludzie mieszkający w Afryce zapytani o możliwość zarażenia się HIV, lub sposób zapobiegania rozprzestrzeniania się choroby nie bardzo potrafią odpowiedzieć na to pytanie. Tak więc nie wiedzą jak uchronić się od HIV , a taka wiedza na pewno zmniejszyłaby odsetek zachorowań.
Lekarstwa dla jednej osoby kosztują 10 tys. dolarów rocznie, jednak na tak dużą kwotę nie stać żadnego zarażonego mieszkańca Afryki. Jedynym ratunkiem dla tych osób są tzw. leki generyczne, czyli dużo tańsze kopie drogich. Ale z kolei na to nie zgadzają się wielkie koncerny, które opatentowały wcześniej „droższe wersje” tych lekarstw. Dla nich tańsze kopie byłyby poważnym zagrożeniem. Gdyby sąd dopuścił do sprzedaży te leki zmniejszyłaby się liczba zachorowań i zgonów w Afryce i na świecie, lecz koncerny posiadające patent na te leki, na pewno nie byłyby zadowolone, już teraz mówią, że złożą odwołanie do sądu jeśli nastąpi taka potrzeba. Sąd stoi teraz przed trudnym wyborem: czy ocalić prawo biednych do życia, czy prawo bogatych do ich własności.

Myślę, że rząd RPA jak i innych państw jak najszybciej powinien bardziej się zainteresować losem tych ludzi, może jeśli pomoc nadejdzie dość szybko uda się ocalić miliony ludzi. Gdyby leki generyczne zostałyby dopuszczone do sprzedaży to byłaby to wielka szansa dla ludności zarażonej AIDS.

Dodaj swoją odpowiedź