Pompy Głębinowe

pompy głębinowe - są to pompy wirowe przeznaczone do pompowania wody z dużej głębokości; mają budowę przystosowaną do pracy w wodzie

elementem roboczym jest najczęściej zespół szybko obracających się wirników łopatkowych zwiększających moment pędu (kręt) cieczy powodując efekt ssania we wlocie i nadwyżkę ciśnienia po stronie tłocznej pompy., powodujący wzrost ciśnienia i energii kinetycznej pompowanej cieczy; ciągłe zasysanie cieczy z przewodu ssawnego jest wywoływane przez podciśnienie spowodowane wypływem cieczy z wirnika do przewodu tłocznego lub następnego wirnika.

pompa do wydobywania cieczy z większych głębokości umieszczona bezpośrednio w studni lub szybie. Ponieważ głęboko wiercone otwory, np. do podziemnych zbiorników wody, mają rzadko średnicę przekraczającą 300 mm (ze względu na koszty), p.g. są pompami o osi pionowej i mają niewielka średnicę.
Jako pompy głębinowe stosuje się najczęściej wielostopniowe pompy wirowe, napędzane silnikiem elektrycznym, który może znajdować się: a) na powierzchni ziemi i wówczas napędza pompę zanurzoną w wodzie za pośrednictwem bardzo długiego wału (p.g. wałowe),
b) wraz z pompą w cieczy pompowej (p.g. z zatopionym silnikiem, zwane też hermetycznymi); w rozwiązaniu tym, obecnie częściej stosowany silnik znajduje się pod pompą, przy czym silnik ten może być suchy (obudowany hermetycznie), półsuchy (wirnik obraca się w wodzie, a stojan jest szczelnie obudowany) lub mokry (obudowa silnika jest wypełniona olejem, wodą lub ich mieszaniną). przy użyciu p.g. można wydobywać ciecze,np. ropę z szybów naftowych, z głębokości nawet 5000m.
Ponieważ głęboko wiercone otwory, np. do podziemnych zbiorników wody, mają rzadko średnicę przekraczającą 300 mm (ze względu na koszty), p.g. są pompami o osi pionowej i mają niewielka średnicę.

Pompa głębinowa hermetyczna:
1-silnik elektryczny
2-pompa:
3-smok, przez który pompa zasysa ciecz,
4-przewód tłoczny (róra),
5-kabel doprowadzający prąd elektryczny do silnika

Dodaj swoją odpowiedź
Geografia

Ciepło geotermalne.

Energia towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Zmieniły się tylko jej źródła i formy. Nasi praprzodkowie z biegiem czasu dokonywali coraz to nowych wynalazków. Wykorzystywali siłę wody, czy wiatru.

Wnętrze Ziemi jest gorąc...

Chemia

Ropa naftowa

Ropa naftowa jest najcenniejszą kopaliną. Jest niezastąpiona przy produkcji tworzyw sztucznych, leków, środków piorących i czyszczących, kosmetyków i żywności. Niestety większość wydobytej ropy marnowana jest w procesach spalania, po p...