Problem bezdomności w mojej dzielnicy/gminie
Szacunkowe dane określające liczbę bezdomnych na 300 tysięcy pochodzą od Stowarzyszenia „Monar”.....
Według materiałów rządowych, najczęstszymi powodami bezdomności są:
*rozpad rodziny,
*eksmisje,
*powrót z zakładu karnego bez możliwości zamieszkania,
*brak stałych dochodów,
*przemoc w rodzinie
*brak tolerancji społecznej,
*uzależnienia,
*likwidacja hoteli pracowniczych,
*opuszczenie domu dziecka,
*powrót ze szpitala psychiatrycznego,
*uchodźstwo.
Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej, pomoc bezdomnym należy do zadań własnych gminy.
Przede wszystkim uważam za najistotniejszą sprawę zaofiarowanie osobie bezdomnej pomocy w postaci tymczasowego miejsca zamieszkania ,odzieży ,produktów spożywczych i środków higienicznych . Myślę ,że trzeba również zwrócić uwagę na sytuację tych ludzi ,są to osoby zazwyczaj z tzw.rodzin patologicznych ,osoby uzależnione od alkoholu czy też narkotyków ,byli więźniowie czy byli wychowankowie domów dziecka.Tym ludziom trzeba zapewnić koniecznie pomoc lekarzy , psychologów i terapeutów , umożliwić leczenie i dostęp do leków.
W mojej gminie powinny powstać stołówki ,świetlice ,punkty pomocy medycznej ,domy samotnych matek, pomieszczenia z łóżkami i prysznice. Można urządzić zbiórki pieniędzy ,odzieży ,jedzenia ,podręczników a nawet zabawek dla najbiedniejszych dzieci w szkołach ,kościołach (po wcześniejszej zgodzie i ustaleniu z organizacją zajmującą się tego typu akcjami) .Moim pomysłem jest również udostępnienie jednej ze szkolnych stołówek (w przypadku braku pomieszczenia na jadalnie) w celu organizacji posiłków dla bezdomnych.
Następnym krokiem jest pomoc w starcie „na swoim” ,pomoc w znalezieniu pracy , mieszkania .Ludzie wykwalifikowani czyli pracownicy socjali powinni podać rękę bezdomnym w poszukiwaniach pracy w urzędzie.