Opisz skutki działania prądu elektrycznego na organizm człowieka. Proszę o szybką, ale dokładną odpowiedz.

Działanie prądu na organizm ludzki może być bezpośrednie - gdy prąd elektryczny, przepływający przez organizm ludzki, wywołuje w nim szereg zmian fizycznych, chemicznych lub biologicznych; pośrednie - gdy prąd elektryczny powoduje: - oparzenie łukiem elektrycznym lub rozgrzanymi częściami urządzeń, - uszkodzenia oczu, wywołane dużą jaskrawością łuku elektrycznego, - uszkodzenia mechaniczne ciała, wywołane przez elementy wirujące urządzeń elektrycznych, - uszkodzenia mechaniczne ciała, spowodowane upadkiem w razie porażenia. Z punktu widzenia ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym istotna jest znajomość wartości "prądu rażenia", który wywołuje określone zmiany w organizmie. Przy długotrwałym przepływie prądu rażenia na drodze ręka-ręka lub ręka-noga, tj. przez ośrodki nerwowe lub serce, prąd przemienny o częstotliwości 50 Hz wywołuje następujące reakcje: do 13 mA (miliamper) - nie powoduje ujemnych skutków, 13-15 mA - utrudnia lub uniemożliwia samodzielne uwolnienie się spod napięcia, 25 mA i więcej - może spowodować zatrzymanie akcji serca: jeżeli prąd płynie przez organizm ludzki w ciągu kilkunastu sekund, to powstaje niebezpieczne dla życia zjawisko "migotania komór serca", powyżej 75 mA - zazwyczaj jest śmiertelny. Prawdopodobieństwo powstania poważnych uszkodzeń organizmu zwiększa się wraz z czasem przepływu prądu rażenia. Dla długich czasów przepływu (ponad 3 sekundy) przyjmuje się jako górną granicę prądu rażenia 25 mA.