Operacje Plastyczne
Moda na operacje plastyczne przyszła do Polski z zachodu. Coraz więcej Polaków myśli o „poprawkach” w swoim wyglądzie. Mała korekta nosa bądź odsysanie tłuszczu już prawie nikogo nie dziwi. Ale czy warto zmieniać swoje ciało? Ludzie idą na operację z wielu powodów. Są plusy i minusy. Taki zabieg może też zmienić wiele w sprawach prawnych. Zacytuję fragment wywiadu z Gazety Wyborczej:
„(…)Artur Włodarski: Powiedziano mi, że mogę Panu zaufać. W tej walizce jest 50 tys. dolarów. Policja sądzi, że to ja napadłem na bank. Muszę zniknąć. Pomoże mi Pan?
* Dr Andrzej Sankowski: Dam panu nową twarz: nos, usta, żuchwa, uszy, policzki, brwi - to wszystko można skorygować tak, że nikt pana nie pozna.
Miał Pan podobne oferty?
* Owszem, ale nie podejmowałem się ich realizacji. W obawie o zdrowie i... życie. Bywa, że gangsterzy likwidują tych, którzy pomagają im zmienić tożsamość. Taki los spotkał kilku moich kolegów po fachu pracujących za Oceanem.
W Stanach nową twarz funduje się też świadkom koronnym.
* W wyjątkowych przypadkach. Robią to - oczywiście też w pełnej tajemnicy - chirurdzy pracujący dla służb specjalnych.(…)”
Jednak operacja może znacznie polepszyć komfort życia wielu osób. I tych które mają kompleksy jak i zarówno tych, które nie mogą normalnie funkcjonować np. z powodu wysuniętej żuchwy bądź odstających uszu. Tak komentuje to Andrzej Sankowski – chirurg plastyczny:
„A zwykli ludzie? Czy też chcą się zmienić od A do Z?
* Bywa. Miałem nawet taką pacjentkę. Trafiła do mnie pięć lat temu. Po kolei zrobiłem jej niemal wszystkie możliwe operacje: powiększyłem oczy, usta, piersi, podciągnąłem brwi, skróciłem nos, zmniejszyłem biodra, pośladki, uda i podudzia. A na zakończenie mój asystent wyciął jej odcisk na stopie, by - jak stwierdził - była zoperowana od czubka głowy po pięty.
Efekt?
* No właśnie. Kiedy pierwszy raz ją ujrzałem, wyglądała jak jedno nieszczęście - z wielkim nosem oraz olbrzymimi biodrami i udami. Nosiła specjalne ubrania maskujące wady sylwetki. Dopiero po operacji odważyła się założyć mini. Teraz jest to atrakcyjna 25-letnia dziewczyna. Naprawdę ładna.”
Choć operacje plastyczne mają długą historię. Pierwszą wykonano prawie tysiąc lat p.n.e. w Indiach. Złodziei karało się tam wówczas obcięciem nosa. Część z nich gotowa była za wszelką cenę pozbyć się szpecącego piętna hańby. Zgłaszali się do medyków wyspecjalizowanych w rekonstrukcji nosów. Jak to robili? Brakującą skórę przesuwali z czoła, a chrząstkę modelowali z żebra. Tym sposobem rekonstruuje się nosy do dziś.
Prawdziwą rewolucją było wprowadzenie tzw. płatów rurowych. Trzeba było na nią czekać aż do czasów nowożytnych. Istotą tej metody było przenoszenie brakujących płatów skóry z jednego miejsca w drugie za pomocą... ręki pacjenta. Tak leczono i gdzieniegdzie leczy się do dziś osoby pozbawione np. czoła, nosa czy ust. Pierwszym etapem jest uformowanie na brzuchu pacjenta wałka ze skóry. Tenże wałek przyszywa się następnie do ręki, a kiedy się z nią zrośnie - odcina od brzucha i przyszywa do twarzy. Po mniej więcej dwóch tygodniach ów płat przyrasta do niej na tyle, że można go odciąć od ręki i uformować w brakujący fragment twarzy. Wszystko to trwa dwa, trzy miesiące. W tym czasie pacjent tkwi unieruchomiony w specjalnym rusztowaniu.
Najpowszechniej wykonywanymi zabiegami są:
• Korekta biustu
• Korekta nosa
• Lifting twarzy
• Powiększanie ust
• Korekta uszu
• Korekta brody
• Lifting ciała
• Liposukcja (odsysanie tłuszczu)
Przyjmuje się, że w większości przypadków plastykę nosa można wykonać najwcześniej po 15-16 roku życia.
Plastykę odstających uszu można najwcześniej wykonać po ukończeniu 4 roku życia, ale za optymalny czas do operacji w większości przypadków przyjmuje się okres przedszkolny ( 5-7 rok życia ).
Korekta biustu u pacjentek młodszych (ze względów formalno-prawnych oraz z uwagi na niedojrzałość emocjonalną) jak również starszych ( z uwagi na dużo gorsze właściwości elastyczne skóry i tkanek miękkich oraz zmiany zanikowe gruczołów piersiowych) może być przyczyną dodatkowych kłopotów.
Plastykę brzucha wykonuje się zarówno u młodych pacjentek z nadmiarem skóry i wiotkimi powłokami po porodach jak również u osób starszych, których powłoki utraciły z wiekiem oraz pod wpływem niewielkiego nadmiaru tkanki tłuszczowej elastyczność i właściwe napięcie. Należy pamiętać, że zabieg ten nie jest sposobem leczenia otyłości.
Plastykę ud wykonuje się w wyjątkowych sytuacjach, na ogół u starszych pacjentek (po 50 roku życia) ze znacznym nadmiarem wiotkiej skóry zniekształcającej zarys tej okolicy.
Nie istnieje żadna ściśle określona granica wiekowa dla wykonywania liposukcji. Najczęściej operowane są młode osoby pomiędzy 18 a 40-45 rokiem życia.
http://www.lineacorporis.pl
http://images.google.com
http://www.art-medica.pl/
http://serwisy.gazeta.pl/nauka/