Tsunami, kataklizm z 26 grudnia 2004r
Tsunami z 26 grudnia, które spowodowały straszliwą śmierć wielu ludzi w krajach położonych nad Oceanem Indyjskim był jednym z najbardziej zabujczych w historii. Już 25 grudnia o godzinie 20:14 odnotowano w NOAA (National Oceanic & Atmospheric Administration- prowadzi badania nad tsunami oraz zajmuje się prognozowaniem ich skutków) wstrząs o sile 8 stopni w skali Richtera, który w krótkim czasie okazał się o wiele silniejszy. Największym problemem był brak zorganizowanego sytemu ostrzegania, a z tego powodu że tsunami w akwenie Oceanu Indyjsiego zdarza się niezmiernie rzadko, więc ludność także nie jest nauczona o sposobie zachowania na wiadomość o zbliżającej się fali. W dalszym ciągu prowadzone są poszukiwania nad zaginionymi, a ranni, którzy przeżyli są pod specjalna opieką. W końcowej wersji ustalono, że tsunami z tego kataklizmu miało siłe 9 stopni Richtera, a predkość fal wynosiła 875 km/h. Spowodowane to wszystko było gwałtownym obsunięciem się dwóch płyt tektonicznych wzdłuż 1200km uskoku pod Oceanem Indyjsim o 15 matrów. Było to najsilniejsze trzesienie ziemi od 40 lat. Oficjanlne dane mówią, że liczna ofiar wynosi 144 tys. 970 osób.
POMOC ŚWIATA
W Parlamencie Europejskim została przyjęta rezolucja w sprawie pomocy ofiarą grudniowego tsunami. Zgodzili się znaczną większością głosów na przekazanie 100 mln euro z rezerwy unijnego budżetu na pomoc humanitarną. Założono wieloetapowy plan działania na rzecz ofiar katastrofy i odbudowy dotkniętych nią państw. Zostało także ustalone opracowanie i udostępnienie krajom narażonym na tsunami i inne kataklizmy, technologii w celu stworzenia skutecznego systemu wczesnego ostrzegania, zgodzono się ponadto zapowiedziano też przeznaczanie w przyszłości dodatkowej pomocy finansowej w kwocie 350 mln euro na pomoc w rekonstrukcji regionu dodkniętego tsunami.
Kraje-donatorzy zobowiązały się na konferencji w Genewie do przekazania ONZ 717 mln dolarów na szybką pomoc ofiarą skutków trzęsienia ziemi i tsunami w Azji Puludniowo wschodniej jak poinformowały źródła Organizacji Narodów Zjednoczonych. W konfederacji uczesniczyło 250 osób czyli przedstawiciele 11 dotkniętych państw, donatorzy i przedstawiciele organizacji humanitarnych.
Ponad 7,8 mln zł zebrały dla poszkodowanych Polska Akcja Humanitarna wraz z Fundacją TVN, Caritas Polska, Polski Czerwony Krzyż. Nadal zbierają pieniądze poprzez sms'y, oraz wysyłanie pieniędzy na specjalne konta.
Tsunami jest kataklizmem, z którym ludzie próbują walczyć lecz nie dają sobie rady i tylko zmniejszają troche straty. Jedynie co zostaje to pogodzić się z nieszczęściem.