Czy poeci żyją wiecznie?

"Poeci żyją wiecznie" Czy to stwierdzenie jest słuszne? Wydaję mi się, że tak. Przecież ciągle czytamy dzieła poetów, którzy nie są już z nami ciałem ale pozostają z swoimi utworami.

Moim pierwszym argumentem popierającym te stwierdzenie to postać pewnego siebie Horacego. Znakomity poeta starożytnego Rzymu pisze o sobie w Pieśni III 30 "Nie wszystek umrę wiem że uniknie pogrzebu cząstka nie byle jaka i rosnąca w sławę potąd będę wciąż młody pokąd na Kapitol". Autor pieśni nie ma na myśli swojej osoby. W ukrytym znaczeniu tego cytatu możemy wywnioskować, że mówi on o swoich dziełach. To one będą trwałe na wieki. I czy nie miał on racji? Do dziś przecież czytamy jego utwory, zachwycając się nimi.

"Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie, jak smakujesz, aż się zepsujesz?" To fragment fraszki "Na zdrowie" Jana Kochanowskiego. Podając ten cytat chciałabym udowodnić, że słowa poetów są wieczne i bardzo słuszne. Mówi on o niedocenieniu zdrowia. I choć pisał to tak dawno problem ten nadal jest aktualny. To chyba znak, że to o czym piszą poeci jest wieczne i słuszne.

Ostatnią już tezą utwierdzającą, że poeci żyją wiecznie to postać Adama Mickiewicza. Chyba każdy o nim słyszał i każdy potrafiłby wyrecytować pierwsze wersy epopei narodowej "Pan Tadeusz" w której mówi on o tęsknocie i smutku za ojczyzną.
"Litwo! Ojczyzno moja! ty jesteś jak zdrowie,
Ile cię trzeba cenić ten tylko się dowie,
Kto cię stracił (...)"
Choćby dzięki tym słowom pamięć o nim w sercach Polaków z pewnością nie zagaśnie.

Poeci tworząc dają nam o sobie znać. Kiedy umierają, kojarzeni są nadal z swoimi dziełami. Tak więc dopóki pamiętamy o twórczości poeta "żyje" w naszej pamięci.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Czy poeci żyją wiecznie

Poeci żyją wiecznie, czy to prawda? Czy ta przenośnia jest aktualna i prawdziwa? Uważam, że tak. Swoją tezę postaram się potwierdzić w poniższej rozprawce.
?Nie wszystek umrę, wiem, że uniknie pogrzebu cząstka nie byle jaka.? ? ten...

Język polski

Romantyzm – odległy czy bliski? Opinia czytelnika początku XXI wieku.

Wydane w 1822 roku I tomu „Poezje” Adama Mickiewicza powszechnie uznaje się za początek epoki romantyzmu w Polsce. Podczas tej epoki, trwającej aż do wybuchu powstania styczniowego, swoje utwory pisali tacy poeci jak: Adam Mickiewicz, Julius...

Język polski

Czy chciałbyś być mieszkańcem Utopii? Przedstaw wizję życia na wyspie, która zasługiwałaby na nazwę „wyspy szczęśliwej”.

Człowiek od dawien dawna marzył o szczęściu i dlatego pragnął żyć w krainie Utopii, ”mlekiem i miodem płynącej”. Tęsknota za rajem na ziemi sprawiła, że już w starożytności zaczęto tworzyć utopie, co znaczy po grecku miejsce, k...

Język polski

Analiza i interpretacja wiersza Horacego Exegi monumentum (Wybudowałem pomnik)

Utwór Exegi monumentum jest wierszem regularnym, składa się z czterech strof po cztery wersy trzynastozgłoskowe w każdej. Nie posiada on rymów. W utworze średniówka występuje po siódmej sylabie. Warto zauważyć, iż w wierszu brak jest zn...

Język polski

„Prawdziwa sztuka jest zawsze współczesna.” Słowa Fiodora Dostojewskiego uczyń mottem rozważań o ponadczasowej wartości dzieł literackich.

Przez pojęcie współczesnej sztuki, rozumiemy sztukę ponadczasową, uniwersalną, podejmującą tematykę aktualną w każdej epoce. Bez względu na moment interpretacji, odbiorca zrozumie ją, będzie mógł się z nią identyfikować. Na tym w�...