Gazetka szkolna- Wycieczka maturzystów do Częstochowy

Wycieczka maturzystów do Częstochowy

8 marca 2010 r. wybraliśmy się na Jasną Górę prosić o duchowe wsparcie podczas zdawanej matury, która zbliża się wielkimi krokami. Niektórzy traktują modlitwę jako dodatkową pomoc, a inni jako jedyne koło ratunkowe. Długą podróż umilały nam śpiewy przy dźwiękach gitary, na której grał nasz drogi katecheta- pan Kamil W.. Tuż po dotarciu mieliśmy okazję wysłuchać pasjonującej konferencji nawiązującej do hasła: „Bądźcie świadkami miłości”. Następnie udaliśmy się na mszę świętą, podczas której towarzyszył nam bp Bogdan Wojtuś. Podczas kazania podkreślił on rolę wierności w życiu człowieka, której przykład dla nas stanowi Maryja. Ten rok jest dla nas bardzo szczególny, gdyż musimy dokonać wyborów, które zadecydują o naszej przyszłości. „Jesteśmy wezwani do tego, by dokonywać wyboru jako ludzie wolni, i być wierni temu wyborowi” – zaznaczył bp Wojtuś. Kiedy biskup wymieniał wszystkie przybyłe szkoły z archidiecezji gnieźnieńskiej, okazało się, iż najliczniejszą grupę stanowią szkoły z Inowrocławia. Po mszy świętej miało miejsce uroczyste odsłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej. W kapliczce tej mogliśmy złożyć prośby i podziękowania do Maryi. Kolejno przyszedł czas na zwiedzanie i posiłek. Ostatnim etapem wycieczki była droga krzyżowa odbyta przy murach klasztornych, które otaczają z trzech stron Sanktuarium (dawne fosy fortecy). Zbudowano ją w latach 1900-1913 według projektu Stefana Szyllera. Odlane w brązie figury 14 stacji są dziełem rzeźbiarza Piusa Welońskiego. Powrót do Inowrocławia odbył się z godzinnym opóźnieniem, gdyż autobus miał usterkę i nie chciał ruszyć, a jeden z kierowców otrzymał mandat za przekroczenie prędkości. Pomimo tych przeciwności, droga minęła nam bardzo przyjemnie. Zabieramy się teraz do nauki z nowym zapałem.
Monika & Cytryna