Jaki wpływ wywarł na Skawińskim „Pan Tadeusz”? Czy uważasz, że książki mają wpływ na losy ludzi?

W mojej pracy spróbuję dać odpowiedź na to, jakże trudne pytanie.
Pan Tadeusz jest utworem patriotycznym w którym autor opisuje uroki Polski, jej krajobrazy, miłość i tęsknotę za nią.
Ukazuje również tradycję i historię naszego narodu.
W noweli pt. "Latarnik" Henryk Sienkiewicz pragnie przekazać czytelnikowi, jak wielki wpływ wywiera "Pan Tadeusz" na psychikę i postępowanie człowieka. Skawiński - główny bohater noweli, był uczestnikiem Powstania Listopadowego po upadku którego wyemigrował z kraju. Zmieniając nieustannie miejsce pobytu, zatracił się. Nie tęsknił, nie smucił się i nie płakał z żalu, nie wywoływał też żadnych wspomnień. Kiedy dostał w paczce "Pana Tadeusza” i zaczął czytać na głos, zapominał o całym świecie. Dźwięk ojczystej mowy i pierwsze linijki utworu wywołały u niego wzruszenie i tęsknotę za krajem. Po tej lekturze stał się inną osobą. Znów poczuł się Polakiem.
Książka w życiu człowieka od bardzo dawna odgrywa wielką rolę. Nie tylko dostarcza nam wiedzy, pobudza naszą wyobraźnię ale i jest również źródłem niesamowitych przeżyć związanych z jej czytaniem. Potrafi wywołać w nas prawie każde uczucie, zaczynając od złości, poprzez współczucie a kończąc na miłości. Wielu z nas utożsamia się z bohaterami. Niejednokrotnie naśladujemy ich w życiu. Podsuwają nam one wiele wzorców.
Podsumowując moją wypowiedź mam nadzieję, że moje argumenty przemawiają za tym, że książki mają wpływ na człowieka.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Jaki wpływ wywarł na Skawińskim „Pan Tadeusz”? Czy uważasz, że książki mają wpływ na losy ludzi?

W mojej pracy spróbuję dać odpowiedź na to, jakże trudne pytanie.
Pan Tadeusz jest utworem patriotycznym w którym autor opisuje uroki Polski, jej krajobrazy, miłość i tęsknotę za nią.
Ukazuje również tradycję i historię nas...