Jaki wpływ wywarł na Skawińskim „Pan Tadeusz”? Czy uważasz, że książki mają wpływ na losy ludzi?

W mojej pracy spróbuję dać odpowiedź na to, jakże trudne pytanie.
Pan Tadeusz jest utworem patriotycznym w którym autor opisuje uroki Polski, jej krajobrazy, miłość i tęsknotę za nią.
Ukazuje również tradycję i historię naszego narodu.
W noweli pt. "Latarnik" Henryk Sienkiewicz pragnie przekazać czytelnikowi, jak wielki wpływ wywiera "Pan Tadeusz" na psychikę i postępowanie człowieka. Skawiński - główny bohater noweli, był uczestnikiem Powstania Listopadowego po upadku którego wyemigrował z kraju. Zmieniając nieustannie miejsce pobytu, zatracił się. Nie tęsknił, nie smucił się i nie płakał z żalu, nie wywoływał też żadnych wspomnień. Kiedy dostał w paczce "Pana Tadeusza” i zaczął czytać na głos, zapominał o całym świecie. Dźwięk ojczystej mowy i pierwsze linijki utworu wywołały u niego wzruszenie i tęsknotę za krajem. Po tej lekturze stał się inną osobą. Znów poczuł się Polakiem.
Książka w życiu człowieka od bardzo dawna odgrywa wielką rolę. Nie tylko dostarcza nam wiedzy, pobudza naszą wyobraźnię ale i jest również źródłem niesamowitych przeżyć związanych z jej czytaniem. Potrafi wywołać w nas prawie każde uczucie, zaczynając od złości, poprzez współczucie a kończąc na miłości. Wielu z nas utożsamia się z bohaterami. Niejednokrotnie naśladujemy ich w życiu. Podsuwają nam one wiele wzorców.
Podsumowując moją wypowiedź mam nadzieję, że moje argumenty przemawiają za tym, że książki mają wpływ na człowieka.

Dodaj swoją odpowiedź