Oświecenie i modernizm - informacje ogólne

Oświecenie

1. Zmiany, które zaszły w oświeceniu:
• Zmiany widoczne w życiu jednego człowieka, na przestrzeni kilkudziesięciu lat
• Wynalezienie mikroskopu i teleskopu
• Rozwój edukacji (szkoły powszechne i darmowe)
• Sześć razy więcej osób umiało czytać i pisać
• Udoskonalenie druku (upowszechnienie druku)
• Zwiększenie długości życia (z ok. 25 lat do ok. 40 lat)
• Nowa koncepcja miłości (kobiety później wychodzące za mąż później)
• Środki antykoncepcyjne (zioła, jelita zwierzęce)
• Podział mieszkań na pokoje
• Upadek autorytetu kościoła (wynikający z rozwoju nurtów ateistycznych i deistycznych)
• Upadek autorytetu władzy
• Pojawienie się jednego z najważniejszych pytań - Dlaczego istnieje społeczeństwo?
• Zwiększenie zasobności ludzi
2. Zła strona oświecenia:
• Kolonializm
• Filozofia Kartezjusza
• Niewolnictwo (porwanie ok. 64 mln ludzi z Afryki)
3. John Locke:
• Uważał, że nie ma kapitalizmu, a jest konsupcjonizm
• Prawo własności jest ograniczone (można robić wszystko ze swoim majątkiem, jeżeli został zarobiony uczciwie)
• Należy odmówić posłuszeństwo nieuczciwym władcom
• Teoria społeczeństwa obywatelskiego – CIVIC SOCJETY
• Prawo większości
• Ludzi należy uczyć, aby byli wykształceni
4. Kartezjusz (Rene de cart):
• Matematyk
• Filozof
• Pragnął zbudować filozofie od nowa
• Emocjonalnie niezaradny
• Uważał, że na wszystko jest jedna genialna metoda
• Podważał wszystko, co powstało do tej pory
• Traktował zwierzęta jak niemyślące narzędzia
• Człowiek wie jedynie to, że myśli (Cogito ergo sum – myślę wiec jestem)
• Logika połączona z wiarą (schemat JA  BÓG  ŚWIAT I CIAŁO)
• Badał uczucia w sposób matematyczny (objawami miłości są np. motyle w brzuchu, przyśpieszone tętno, niestrawność)
• Ludzi, którzy nie myśleli tak jak on chciał umieszczać w Szpitalu Generalnym (była to umieralnia, a nie miejsce, w którym się leczy)
5. Francisco Goya:
• Malarz, urodzony w 1746 roku
• Nie pasował do epoki oświecenia, w której żył
• Nie miał znajomości
• Sprytny, zaradny i dyskretny
• Namalował portret Napoleona
• Malował dwie wersje kochanek (gołą – którą można sobie było powiesić tam, gdzie żona nie widzi i ubraną - oficjalną)
• Do jego twórczości nawiązuje film „Duchy Goii”, nie mulic z filmem „Demony wojny, według Goii”
• Namalował dwa cykle obrazów (czarne malowidła, które można było powiesić na ścianach, oraz okropieństwa wojny)
• Na starość ogłuchł

Modernizm

6. William Blacke:
• Malarz, poeta i filozof
• Przeciwnik Kartezjusza (nazywany antykartezjuszem)
• Zespół „The doors” – nawiązuje w swoich utworach do jego twórczości
• „Czerwony smok” i „Truposz”
• Był za ostry dla romantyków i modernistów, nie dogadał się również z artystami, ponieważ nie chciał
• Przeciwnik kościoła
• Tworzył, bez wpływów zewnętrznych (rył na metalu)
• Mieszkał w Londynie
• Specyficzne poglądy „Sztuka jest piękna, bo nigdy nie odzwierciedla rzeczywistości”
• Szatan inspiracją dla jego twórczości
• Cenił Chrystusa (uważał go za największego artystę)
• Człowiek, jest zwierzęciem i to jest dobre (wiersz „Tygrys”)
• Człowiek staje się i ubywa
• Potrzeby są najważniejsze, mogą stać się złe, tylko wtedy, gdy powodują wyrzuty sumienia
• Uważał doświadczenie życiowe i wyobraźnie za czynniki niezwykle istotne w życiu człowieka
• Stał się ikoną dla subkultur
• BO WSZYSTKO, CO ŻYJE JEST ŚWIĘTE!!!
7. Subkultury:
• Bitnicy (od słowa BEAT) – rodzaj rytmu jazzowego, beatyfikowany, „Tak nawalony, że nie może ustać w drodze”, na granicy szaleństwa – przedstawiciel J. Kerowac (podróżował w różny sposób, aby przeżyć jak najwięcej)
• Hipisi – subkultura popularna w latach 60-tych i 70-tych, obudziła ruch, subkulturowy w USA, początkowo była formą sprzeciwu przeciwko wojnie w Wietnamie i wysyłaniu tam „żołnierzy” po miesięcznym przeszkoleniu na pewną śmierć, odnotowano masowe ucieczki od obowiązku stawienia się w armii
• Punki – dead Kenedees (Martwi Kenedii)
• Skin-headzi – subkultura wywodząca się z Jamajki z Punk rocka.
• Japisi – subkultura powstała w latach 80-tych wyznająca kult pracy ponad siły, chęć osiągnięcia czegoś nie w danym momencie, ale dopiero po upływie dłuższego czasu np. 10 lat
8. Osoby związane z subkulturami:
• Jimmi Hendrix – na festiwalu Woodstock w 1969 roku zaśpiewał jeden utwór (hymn amerykański połączony z odgłosami wojny), który stanowił granice etyczną
• John Morrison – swój najlepszy obraz przedstawił w książce „Uczta przyjaciół”, która nawiązuje do Króla Edypa, napisał piosenkę „The end”, w swojej twórczości przekraczał granice estetyczne, założył zespół „The doors”
• Mochamad Ali – bokser, którego walki były deklaracjami politycznymi, wyrzucił swój medal, aby nie walczyć dla USA, które było państwem rasistowskim, w walce z Sonym Listonem bił się o tolerancję rasową, pokonując rywala powtarzał pytania „What’s your name?”
• Malcom X
• Kenn Kessey – „Lot nad kukułczym gniazdem”, utwór mówiący o tym, że jednostka walczy o przetrwanie w społeczeństwie
9. Dekadentyzm – pogląd, który pojawił się w modernizmie, mówiący o tym, że wszystko już było, jesteśmy sami, wychowywani bez kontaktów międzyludzkich, prezentował przeczucie rychłego końca, który nadszedł  I i II WŚ (skończyła się kultura).
10. T. S. Eliot – pisał o dekadentyzmie „Tak kończy się świat, nie hukiem, a skomleniem”
11. Kryształowy pałac – budynek, który powstał w 1951 roku, konstrukcja ze stali i szkła, nie podobał się J. Russkinowi, który uważał, że jest ciężko przebić się z czymś małym
12. Sztuka modernizmu:
• Impresjoniści
o Monet
o Manet
o Degas
o Cesanne
o Penair
o Van Gogh – postimpresjonista
• Ekspresjoniści – obrazy rozmyte, bez konturów, bo rzeczywistość „się wymyka”, próba uchwycenia cienia, chwili
o Leonard Munth – obraz „Poezja groteski”