1.a)Długie , wąskie i bardzo głębokie pęknięcia w obrębie skorupy oceanicznej to _________. b)W wyniku subdukcji w niektórych regionach świata tworzą się głębokie _______. c)Rozległe podmorskie wzniesienia po obydwu stronach ryftu są nazywane ________.

1.a)Długie , wąskie i bardzo głębokie pęknięcia w obrębie skorupy oceanicznej to _________. b)W wyniku subdukcji w niektórych regionach świata tworzą się głębokie _______. c)Rozległe podmorskie wzniesienia po obydwu stronach ryftu są nazywane ________. d) Miejsce na powierzchni Ziemi , gdzie wstrząsy są odczuwane najwcześniej i najsilniej , to _______. e) Miejsce we wnętrzu Ziemi , z którego rozchodzą się fale sejsmiczne, to _____. f)Siłę trzęsień ziemi określa się najczęściej w otwartej skali _____. 2.Wypisz do zeszytu nazwy obszarów , na których występują czynne wulkany. A.Hawaje. B.Islandia. C.Wielka Brytania. D.Floryda. E.Kamczatka. 3.Uzupełnij ; Wulkan to miejsce , w którym pod wpływem ogromnego ciśnienia na powierzchnię wydobywa się ______ . Spośród kilku tysięcy wulkanów ponad _______ uważa się za czynne.Wiele czynnych wulkanów występuje wokół Oceanu Spokojnego , tworząc tak zwany _______. Wydobywanie się materiałów wulkanicznych na powierzchnię Ziemi nazywamy ______. 4.Przepisz do zeszytu podane niżej rodzaje gór wraz z odpowiadającymi im pasmami lub masywami górskimi . A. Góry fałdowe B. Góry zrębowe C. Góry wulkaniczne a) Harz b) Himalaje c) Wezuwiusz d) Andy e) Schwarzwald f) Kilimandżaro 5. DOPISZ GÓRY DO PODANEJ OROGENEZY ; Harz , Himalaje , Andy , Góry Skandynawskie , Karpaty ,Kordyliery , Ural , Grampiany OROGENEZA ; kaledońska - hercyńska - alpejska - Za najlepszą odp dam naj !
Odpowiedź

Zadanie 1. a) Długie, wąskie i bardzo głębokie pęknięcia w obrębie skorupy oceanicznej to ryfty. b) W wyniku subdukcji w niektórych regionach świata tworzą się głębokie rowy oceaniczne. c) Rozległe podmorskie wzniesienia po obydwu stronach ryftu są nazywane grzbietami śródoceanicznymi. d) Miejsce na powierzchni Ziemi, gdzie wstrząsy są odczuwane najwcześniej i najsilniej, to epicentrum. e) Miejsce we wnętrzu Ziemi, z którego rozchodzą się fale sejsmiczne, to hipocentrum. f) Siłę trzęsień ziemi określa się najczęściej w otwartej skali Richtera. Zadanie 2. A. Hawaje B. Islandia E. Kamczatka Zadanie 3. Wulkan to miejsce, w którym pod wpływem ogromnego ciśnienia na powierzchnię wydobywa się lawa. Spośród kilku tysięcy wulkanów ponad 450 uważa się za czynne.Wiele czynnych wulkanów występuje wokół Oceanu Spokojnego , tworząc tak zwany Ognisty Pierścień Pacyfiku. Wydobywanie się materiałów wulkanicznych na powierzchnię Ziemi nazywamy erupcją. Zadanie 4. A. Góry fałdowe - b), d) B. Góry zrębowe - a), e) C. Góry wulkaniczne - c), f) Zadanie 5. orogeneza kaledońska - Góry Skandynawskie, Grampiany orogeneza hercyńska - Harz, Ural orogeneza alpejska -  Himalaje, Andy, Karpaty, Kordyliery

Dodaj swoją odpowiedź