Czy zgadzasz się ze słowami cesarza niemieckiego Wilhelma II: "To wspaniałe czasy panowie, wspaniałe czasy..." - rozprawka

Wiek XIX był wspaniałymi czasami. Rozwijała się technika i dzięki temu ludziom żyło się lepiej. W mojej pracy udowodnię, że cesarz niemiecki Wilhelm II słusznie wypowiedział słowa: ?To wspaniałe czasy panowie, wspaniałe czasy.? Dla wielu historyków jest to główny temat sporów. Dla mnie jednak jest oczywiste, że to stulecie było jednym z najlepszych okresów w dziejach ziemi. Przedstawię teraz kilka argumentów popierających moją tezę.

Zacznę od najważniejszego według mnie. A mianowicie od rozwoju techniki w XIX wieku. Bez wątpienia był to wielki krok dla ludzkości. Miał na to wpływ m.in. Ludwik Pasteur, wynalazca szczepionki przeciw wściekliźnie i twórca mikrobiologii. Dzięki jego odkryciom zaczęto budować systemy wodociągów i kanalizacji. Przedłużyła się średnia długość życia ludzi i zmniejszyła umieralność na różne choroby, m.in. wściekliznę. Swój udział w rozwoju techniki miał również Thomas Edison, twórca elektryczności. Gdyby nie on, nie mielibyśmy dzisiaj żarówek i prawdopodobnie nie moglibyśmy korzystać z wielu innych zdobyczy techniki. Nie powinniśmy zapominać o takich osobach jak Graham Bell czy Karol Darwin, ponieważ ich rewolucyjne wynalazki i teorie całkowicie zmieniły życie ludzi. Należy również wspomnieć o naszej wybitnej noblistce Marii Skłodowskiej-Curie, która poświęciła całe swoje życie nauce i odkryciom w dziedzinie chemii i fizyki jądrowej.

Kolejnym ważnym argumentem jest zrównanie praw pań z uprawnieniami mężczyzn. W XIX wieku działalność związków kobiecych bardzo się nasiliła. Dzięki temu, panie uzyskały możliwość studiowania i wykładania. Należy pamiętać, że pierwszą profesorką została w 1906r. Maria Skłodowska-Curie. Ponadto kobiety miały możliwość udziału w życiu politycznym państwa. Przez lata ich pozycja polepszała się i w rezultacie otrzymały prawa wyborcze. Był to kolejny wielki krok i dlatego dzisiaj mamy w Polsce i wielu innych krajach równouprawnienie.

Po trzecie w XIX wieku rozwinęła się demokracja. Na początku nie cieszyła się dobrą opinią, ale po rewolucji we Francji całkowicie zmieniono podejście do tej sprawy. Ludzie chcieli mieć swój udział w życiu politycznym. Pragnęli również zrzeszać się i działać w interesie państwa. Tak właśnie powstały pierwsze partie, które kształtowały poglądy zwykłych ludzi. Dzięki demokracji, coraz większą rolę zaczęły odgrywać niższe grupy społeczne (np. robotnicy), a arystokracja traciła swoją uprzywilejowaną pozycję. Była to kluczowa rola w sprawie równości między klasami społecznymi.
Teraz z kolei przejdę do zjednoczenia Niemiec i Włoch. Miało ono wpływ na wiele elementów historii nowożytnej. W ciągu kilkudziesięciu lat Niemcy stały się decydującym państwem na arenie międzynarodowej. Udało im się zniszczyć potęgę Francji i Austro-Węgier. Państwo Niemiec spowodowało również gwałtowny rozwój gospodarki nie tylko Europejskiej, ale i światowej. Jeżeli chodzi o Włochy, ich zjednoczenie nie miało tak dużego wpływu na losy innych państw. Królestwo stało się piątą potęgą w Europie, lecz była to zasługa wielkości, a nie polityki czy wojska. Skutkiem była również likwidacja Państwa Kościelnego, które istniało od 756r. Na szczęście mamy dzisiaj jego pozostałość, czyli Watykan.

Na zakończenie wspomnę o zniesieniu niewolnictwa. W XIX wieku, pomimo zakazu, w Ameryce rozwijał się handel żywym towarem. Jednak po wojnie wszystko się zmieniło. Murzyni odzyskali wolność, a po pewnym czasie otrzymali takie prawa co biali, lecz nie mieli ziemi i musieli zatrudniać się u plantatorów. Tymczasem, ich sytuacja poprawiła się przez lata. Bez wątpienia Murzyni mają dzisiaj te same prawa co biali i w Ameryce nie są dyskryminowani. Świadczy o tym wybór na prezydenta USA afroamerykanina ? Baracka Obamę.

Reasumując, wszystkie przedstawione przeze mnie argumenty czynią z XIX wieku wspaniałą epokę. Czasy te stały się wyjątkowe, ponieważ nastąpiła znaczna poprawa warunków życia społecznego. Również nigdy wcześniej, w tak krótkim czasie, nie dokonano tylu odkryć i zmian.
Śmiało można wyciągnąć wniosek, że cesarz Wilhelm II trafnie ocenił wiek XIX mówiąc: ?To wspaniałe czasy panowie, wspaniałe czasy.?

Dodaj swoją odpowiedź