Społeczeństwo polskie diagnoza stanu obecnego
1.Konsumpcjonizm masowa konsumpcja? 2.Kryzys wartości relatywizm? 3. świat polityki 4.Bieda marginalizacja społeczna- wykluczenie.
Polska jest krajem o bardzo bogatej historii, była poddawana wielu próbom takim jak liczne wojny, utrata niepodległości, reżim totalitarny, które miały niebagatelny wpływ na ludność zamieszkującą tereny Polski. W trakcie tych wszystkich wydarzeń społeczeństwo polskie ulegało znacznym zmianom, musiało się przystosować do nowych sytuacji i ról społecznych, które zostały im niejednokrotnie narzucone. Prowadziło to do zmian zachowań, systemów wartości, a także świata polityki. Na obecny stan społeczeństwa polskiego znaczący wpływ miały wydarzenia sierpniowe 1980 roku oraz upadek komunizmu w Polsce w 1989 roku. Tym, co dla obecnego stanu tej świadomości jest najbardziej charakterystyczne, da się określić jako stan zagubienia, niepewności i lęku. Dotyczy to przeważającej większości populacji. Tylko niewielka jej część nie dostrzega zagrożeń dla siebie i swoich dzieci, i wierzy bez zastrzeżeń w to, że postęp naukowo-techniczny, system demokratyczny i wolny rynek zapewnią szczęśliwą i stabilną przyszłość.
Społeczeństwo polskie w okresie demokracji, po złych wspomnieniach związanych z komunizmem zaczęło skłaniać się w kierunku kultury zachodu, z której czerpie wzorce postępowania oraz styl życia. Wiąże się to z nastawieniem na masową konsumpcję, kryzysem wartości, pogonią za pieniądzem oraz oddzielaniem się ludzi bogatszych od biednych warstw społecznych.
Wraz z postępem technicznym oraz wszelkimi udogodnieniami, które za nim idą społeczeństwo polskie niemal całkowicie podporządkowało się konsumpcyjnemu stylowi życia, czyli nastawieniu na posiadanie i zdobywanie dóbr materialnych zatracając wszelkie morale oraz wartości życia. Jest to kultura, w której miernikiem samooceny i poczucia życiowego zadowolenia oraz swojej wartości jest posiadanie, a nie doświadczenie wewnętrzne i duchowe, nastawienie na pomoc bliźnim. Konsumpcjonizm prowadzi do tego, że człowiekowi wydaje się iż bez posiadania niektórych dóbr czy też usług jego prestiż społeczny zostanie naruszony, a on sam będzie kimś mniej wartościowym od osób, którym udało się osiągnąć więcej. Prowadzi to do zniewolenia ludzkiego umysłu, odsyłając na dalszy plan kwestię państwa i działalności społecznej. Należy jednak umieć uchwycić pewną granicę pomiędzy konsumpcjonizmem negatywnym i pozytywnym.
Znaczny wpływ na takie zjawisko mają media, które świadomie kreują pewien wizerunek i poprzez medialny przekaz oddziałują na odbiorców. Dlatego są one określane jako czwarta władza, która cieszy się dużym zaufaniem społecznym i posiada niezwykłą umiejętność manipulowania innymi. Siła współczesnych mediów jest tak wielka, że trudno przewidzieć jak ogromny wpływ ma ona na mieszkańców Polski.
Konsumpcjonizm ma duży wpływ na ujednolicanie kultury regionalnej oraz narodowej. Ludzie za wszelką cenę chcą mieć to co inni, nie chcą wyróżniać się z tłumu. Słuchają podobnej muzyki, ubierają się w podobne ubrania, jedzą podobne potrawy. Wszystko to po to aby nie być gorszym od innych.
Pomimo tak wielu udogodnień, które przyniósł postęp techniczny człowiek stał się niewolnikiem czasu w pogoni za pieniądzem. Coraz mniej czasu poświęca na wspólne chwile z rodziną, rozrywki, czy też na kontakty z innymi ludźmi. Szybkie tempo życia, któremu w dzisiejszych czasach człowiek musi dorównać, bojąc się pozostać w tyle i zostać wykluczonym ze społeczeństwa, czy też ośmieszonym lub wyśmianym ogranicza naszą wolność i zamyka je w schemacie, w którym główną rolę odgrywają: pieniądze, praca oraz prestiż.
Wraz z postępem cywilizacyjnym możemy zaobserwować narastający kryzys wartości moralnych w społeczeństwie polskim. W pogoni za pieniądzem, prestiżem i pieniędzmi ludzie zatracili podstawowe wartości jakie towarzyszyły naszym przodkom. Dawniej dla obywatela liczyły się: Bóg, honor, ojczyzna, rodzina, także godne życie jednak nie za wszelką cenę. Ludzie mieli autorytety, do których chcieli się upodobnić. W dzisiejszych czasach już nie ma tylu autorytetów na, których można by było się wzorować. Dla osiągnięcia określonych celów człowiek jest w stanie „iść po trupach do celu”, najważniejsze jest dla niego osiągnięcie odpowiedniego statusu społecznego oraz wysokiego poziomu życia. Wszyscy dążą do tego aby żyło im się jak najlepiej nie zważając na dobro innych, przez co dochodzi do rozpadów rodzin. Wiele dzieci nie ma odpowiednich wzorców do naśladowania gdyż rodzice nie radząc sobie z szybkim tempem życia uciekają się do picia alkoholu. Alkoholizm w rodzinie czy też robienie kariery powoduje brak opieki nad dziećmi, które zaczynają zażywać narkotyki przedwcześnie sięgają po alkohol i papierosy, oglądają programy nieprzystosowane do ich wieku, grają w brutalne gry, które prowadzą do zatracanie rzeczywistości i prowadzą do kolejnych patologii. Rodzice nie maja już tak wielkiego wpływu na to co dziecko robi, ponieważ rzadko kiedy są dla nich autorytetem.
Współczesny człowiek już nie do końca liczy się z Kościołem, który niejako zawsze był miernikiem wartości, każdy starał się postępować tak jak on nakazywał. Obecnie coraz częściej obserwujemy zjawisko odejścia od wiary a co za tym idzie odejścia od jej wartości. Nie do pomyślenia było kiedyś aby żyć na tak zwaną „kocią łapę”, wziąć rozwód, usunąć nienarodzone dziecko. Nie istniało także takie zjawisko jak homoseksualizm, które w ostatnich latach nasila się.
Ojczyna także nie jest już tak ważna dla polskiego obywatela, wiele ludzi nie utożsamia się z nią, lub też wstydzi się swojego pochodzenia. Młodzież i nie tylko młodzież nie oddaje czci symbolom narodowym takim jak flaga czy hymn. Często obserwujemy sytuację, w której ludzie w trakcie odśpiewywania hymnu narodowego żują gumy, śmieją się, rozmawiają.
Wiele ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy że to co robi jest złe bądź niemoralne, gdyż każdy posiada swój system wartości według, którego postępuje. Prowadzi to do wielu różnic w zachowaniach ludzi. To co dla jednych jest złe i niemoralne dla innych może być całkowicie moralne i niekoniecznie złe.
Także politycy walczą za wszelką cenę o władzę dając przez to zły przykład reszcie społeczeństwa. Uciekają się do niegodnych zachowań w stosunku do polityków z innych partii i niestosownych komentarzy na ich temat w celu osiągnięcia jak największej liczby wyborców. Możemy także zaobserwować wśród polityków dbałość o własne interesy a nie o interesy społeczeństwa. Prowadzi to do tego, że społeczeństwo nie ufa obietnicom polityków i ich partii. Przez ich nieudolność i często brak kompetencji pogarsza się także sytuacja finansowa obywateli naszego kraju oraz nieustannie powiększa się dziura budżetowa. Wszystko to powoduje iż z roku na rok zmniejsza się frekwencja Polaków na wyborach. Społeczeństwo nie widzi sensu udziału w życiu państwa gdyż nie obserwuje efektów z prowadzenia działalności politycznej przez różne partie. Mimo to są jeszcze jednak ludzie zainteresowani życiem politycznym i biorącym czynny udział w nim. Takie osoby interesują się polityką, programami partii politycznych i pokazują poparcie programów politycznych biorąc udział w głosowaniach.
W obecnej chwili społeczeństwo polskie zainteresowane życiem politycznym państwa podzieliło się na dwie części. Pierwsza część to osoby głosujące na partie liberalne takie jak Platforma Obywatelska czy też Sojusz Lewicy Demokratycznej i druga część czyli osoby głosujące na partie takie jak Prawo i Sprawiedliwość, Samoobronę i Ligę Polskich Rodzin. Osoby należące do pierwszej grupy wyborców to osoby z reguły o wyższym wykształceniu, lub też osoby, które kształcą się na wyższych uczelniach, zamieszkują tereny miast oraz ludność należąca w dużej mierze do elit społecznych. Druga część wyborców to w przeważającej części osoby z terenów wiejskich, zamieszkujących wschodnią część Polski, często są to ludzie nie wykształceni, mający bardzo rygorystyczne i konserwatywne podejście do życia. Głosują oni na te partie gdyż ich polityka nastawiona jest na polepszenie życia osób niezamożnych, z rodzin rolniczych. Na politykę PiS-u, LPR-u oraz Samoobrony niebagatelnie duży wpływ ma Kościół co powiększa grono ich wyborców o osoby głęboko wierzące i o ludzi starszych. Niestety w partiach LPR-u, Samoobrony, których członkowie zasiadują na wysokich i odpowiedzialnych stanowiskach zasiadują politycy nie mający odpowiedniego wykształcenia oraz doświadczenia, które jest niezbędne do pełnienia tych funkcji co może spowodować podejmowanie błędnych decyzji i straty finansowe. Ugrupowania te zajmują się sprawami błahymi, mało istotnymi kosztem ważnych problemów nękających polskie społeczeństwo. Wszystko to prowadzi do niezadowolenia tej części społeczeństwa, która głosowała na partie liberalne i do licznych strajków takich jak mają miejsce obecnie w związku z ministrem szkolnictwa, który jest postrzegany jako osoba niekompetentna do pełnienia tego stanowiska.
Kolejnym dużym problemem współczesnego społeczeństwa polskiego jest bieda i marginalizacja społeczna. Wraz z coraz szybciej postępującym rozwojem technicznym zauważamy, że ludzie są zastępowani na swoich miejscach pracy przez maszyny, komputery, oraz nowe technologie. Wszystko to aby zmniejszyć koszty ponoszone przez firmę na wypłaty i ubezpieczenia dla pracowników. Prowadzi to do wzrostu bezrobocia, a co za tym idzie do szerzącej się biedy wśród społeczności naszego kraju. Ludzie nie maja pieniędzy aby zaspokoić swoje podstawowe potrzeby, nie mogą wyżywić rodziny co niewątpliwie stanowi ogromną tragedię. Bez odpowiednich funduszy społeczeństwo żyje niegodnych warunkach, nie stać ich na normalne ubrania, na zaspokojenie potrzeb rekreacji. Dzieci z takich rodzin nie mają pieniędzy na wycieczki klasowe, książki, są gorzej traktowane przez swoich rówieśników, niejednokrotnie możemy zaobserwować wyraźną granicę między dziećmi z bogatszych rodzin a dziećmi biednymi. Taki podział dotyczy nie tylko świata dzieci ale także świata dorosłych. Tworzą się osobne dzielnice, w których mieszkają osoby ubogie tak zwane „slumsy”, wyrwanie się z takiej dzielnicy do tak zwanego „świata normalnego” jest bardzo trudne może nawet niemożliwe. Osoby niezamożne są zepchnięte na margines społeczny i bardzo często odseparowane od reszty ludności gdyż uważa się, iż są to
ludzie niemoralni, często przestępcy, pozbawieni chęci
do jakiejkolwiek pracy.
Ubodzy oddzieleni od społeczeństwa, pozbawieni pomocy i szans na lepsze życie często popadają w alkoholizm co prowadzi do innych patologii. Władze Polski poświęcają bardzo mało uwagi na sprawy biedy i marginalizacji społecznej. Pozostawiają osoby niezamożne samym sobie, zajmują się głównie swoim dobrobytem. Zanim taki stan rzeczy w Polsce się zmieni musi minąć jeszcze dużo czasu i władze w naszym kraju muszą sobie zdać sprawę, że bez ich pomocy nie uda się uniknąć tego niewątpliwie dużego problemu.
W dzisiejszych czasach społeczeństwo polskie narażone jest na wiele problemów, które żeby naprawić potrzeba bardzo wytężonej i ciężkiej pracy. Niestety nie można powiedzieć, że kondycja naszego kraju jest dobra bo byłoby to kłamstwo. Jednak nie jest aż tak źle, więc też nie ma nad czym rozpaczać. Trzeba tylko zastanowić się nad naszym postępowaniem i spróbować choć trochę je zmienić. Musimy bardziej skupić się na problemach innych nie tylko naszych, zastanowić się co jest dla nas najważniejsze czy władza, kariera i pieniądze czy też miłość i rodzina. Trzeba nie starać się dążyć do osiągnięcia celu za każdą cenę lecz skupić się na tym co jest naprane ważne. Jeżeli wszystko to zostanie spełnione to kondycja i stan społeczeństwa polskiego na pewno się poprawi.