Dylematy tożsamościowe Anthony Giddens
Do naszego codziennego życia coraz częściej wkrada się powątpiewanie. Jest to skutek tego iż stykamy się z wieloma aspektami rzeczywistości, z których musimy wybrać jedno właściwe. Ale właśnie to napawa nas tą obawa, ponieważ ciężko jest nam podjąć jedną konkretną decyzję. Bardzo często człowiek szuka oparcia w wierze, która podpowiada jaki styl życia przyjąć. Jednak nawet to nie uwalnia nas z odczucia wątpienia. Gdy słyszymy, że ktoś krytykuje nasz wybór odczuwamy frustracje nie dlatego, że tak silnie wierzymy w nasz wybór tylko ponieważ jest to wyraz naszych drzemiących niepokojów. A to dlatego, że w wierze również jest bardzo dużo możliwość. Jest dużo wiar, dużo przekazań i to wprawia nas w zwątpienie czy wybraliśmy rzeczywiście tą właściwą. W życiu późno nowoczesnym jednostka napotyka na swojej drodze bardzo dużo zagrożeń, które dotychczas nie były znane wcześniejszym pokoleniom. Jest to zderzenie się człowieka z nowym rodzajem zagrożenia którego nie wie jak uniknąć i to wprowadza go we frustrację i niepokój. nawet jeśli pozornie wydaje się ze z czymś sobie poradzimy to i tak pozostaje ten ułamek niepokoju którego nie możemy wyprzeć. Przykładem może być globalne ocieplenie czy też wojna jądrowa. Nie jesteśmy w stanie pokonać tego zagrożenia jako pojedyncza jednostka. Dodatkowo poczucie bezsilności nasila ten niepokój. Ludzie pokonują ten strach wmawiając sobie, że ich to nie dotyczy a wszelkiego typu katastrofy lub losowe nieszczęścia uderzą w kogoś innego.
Kryzys
Procesy przemian które następują teraz w świecie wprowadzają nas w nowy nurt życia. Jesteśmy uczestnikami dużych przemian, które następują z bardzo dużą intensywnością i aby przystosować się do tych przemian jednostka musi wejść w ten zewnętrzny świat społeczny, nie może jednak ich unikać. Np., kryzys określany dawniej jako ciężki stan w fazach choroby, dziś jest szeroko używanym pojęciem. Świat zmienia się tak szybko, że ludzie żyjący w nim nie nadarzają się do tych zmian przystosowywać. Kryzys następuje wtedy gdy zaczynami zdawać sobie z tego sprawę.
Bezpieczeństwo ontologiczne
W niektórych przypadkach postawa rezygnacji, odwoływanie się do losu, pozwala nam poradzić sobie z wszechobecnym kryzysem ale nie zawsze to działa. Niestety w wielu okolicznościach tak się nie da, np. słuchając ciągle w mediach o nowym wirusie, który szaleje gdzieś daleko od nas, chociaż nie wierzymy w to że możemy zachorować podświadomie odczuwamy lęk i unikamy obcych ludzi.
Separacja doświadczenia pomaga poradzić sobie z tego typu niepokojami poprzez sekwencje na rzeczy, które dotyczą bezpośrednio mnie a które bezpośrednio mnie nie dotyczą. Takie zachowanie daje nam jakiś spokój psychiczny. Jest on pozorny i w głębi swojej podświadomości i tak odczuwamy lęk, z którym nie potrafimy sobie w pełni poradzić.
Czysta relacja stresy i napięcia
Kolejnym pojęciem do omówienia jest narracja tożsamościowa. Jest to zjawisko polegające na tym, że ciągle jesteśmy zmuszani do tworzenia i zmiany swojej tożsamości. Bliskie kontakty z drugą osobą nawet jeśli jej nienawidzimy i tak mają wpływ na kształt naszej tożsamości. Zmiana środowiska jest równoznaczna z tym, iż znów będziemy musieli przebudować naszą tożsamość. Wywołuje to liczne stresy i napięcia psychiczne, ponieważ jesteśmy w ciągłej fazie przystosowawczej.
DYLEMATY TOŻSAMOŚCIOWE
Głównymi założeniami jeśli chodzi o rodzaje dylematów tożsamościowych jest: unifikacja- fragmentacja, bezsilność- kontrola, autorytet- niepewność, doświadczenie osobiste- doświadczenie urynkowione.
Unifikacja- fragmentacja- unifikacja polega na ochronie ogólnej całokształtu człowieka i jego osobowości, zaś fragmentacja jak sama nazwa wskazuje rozbija narracje tożsamościowe na różne możliwości. To czasami wzbudza lęk jednostki, dlatego też próbujemy poprzez unifikacje zamknąć się w pewnym kokonie ochronnym. I tak na przykład możemy wiedzieć więcej o osobie, z którą rozmawiamy przez telefon która jest setki tysięcy kilometrów od nas niż o własnym sąsiedzie z naprzeciwka, który mógłby mieć znacznie większy na nas wpływ i na naszą tożsamość.
Bezsilność- kontrola- człowiek od wieków zawsze borykał się z bezsilnością w podejmowaniu działań lub w wprowadzaniu pewnych zmian jeśli chodzi o tożsamość jednostki. Wydaje się nawet że w czasach przed nowoczesnych było to o wiele trudniejsze, dlatego że, zasady i reguły były bardziej sztywne i ciężej je było podważyć. W okresie późno nowoczesnym posiadamy większe możliwości, jednostka ma większy wpływ na działanie narracji tożsamościowej. Społeczeństwo jest bardziej swobodne w wyrażaniu siebie. Sama wolność wprowadza nas w poczucie bezsilności, ponieważ ogrom możliwości może człowieka przerazić, w rezultacie sam nie będzie wiedział czego chce. Np., mamy do wyboru w sklepie masę artykułów podobnego zastosowania i mamy problem ze zdecydowaniem się na jeden. (jednostka posiada poczucie bezpieczeństwa ontologicznego dzięki fantazji dominacji- myśli że wszystkim a tak na prawdę nie panuje nad niczym)
Autorytet- niepewność- dzisiejsza jednostka ma problem z wyszukaniem odpowiedniego autorytetu. W okresie przednowoczesnym człowiek najczęściej znajdywał autorytety w religii. Władza duchowna zazwyczaj ograniczała dostęp do wiedzy zwykłych ludzi i korzystała na ich ciemnocie. Łatwiej było wówczas kierować społeczeństwem ale tez ludzie mieli mniej kłopotu z szukaniem odpowiedniego autorytetu. Inni decydowali jakby za nich. W dzisiejszych czasach współczesnych wiemy więcej, mamy łatwiejszy dostęp do wiedzy. Mamy większy wybór autorytetu a mimo to znowu zaczynamy wracać do religii i tam szukać oparcia, ponieważ to było łatwiejsze. Religia nie każe nam się zastanawiać, a po prostu uwierzyć, bez zbędnych pytań.
Doświadczenie osobiste a doświadczenie urynkowione- doświadczenie osobiste są to doświadczenia, które odczuliśmy na własnej skórze i wpłynęły na nasza tożsamość, np., śmierć kogoś bliskiego, zaś doświadczenia urynkowione to doświadczenia z zewnątrz, przekazywane np. przez media, korporacje handlowe, które narzucają nam styl lub markę ubierania się czy też zachowania, chociaż i tak ostatecznie to my podejmujemy decyzję co do wyboru. Z tego powodu jednostka, która chciałaby być inna niż pozostałe musi posiadać bardzo silną osobowość, ponieważ inni są często wytykani. Najbardziej jest to uwidocznione wśród dzieci i młodzieży, gdzie inność jest izolowana od reszty.
Podsumowując w wyścigu szczurów jakiego jesteśmy dzisiaj świadkami strach i niepewność zaczyna nad nami dominować. Ludzie pragną się zatrzymać i wrócić do przeszłości gdzie czas płynął wolniej a decyzje były łatwiejsze do podjęcia