Kalendarium Adama Mickiewicza

1798 Przychodzi na świat w Nowogródku (lub leżącym nieopodal Zaosiu) w rodzinie drobno-szlacheckiej.

1815 Rozpoczyna studia na Uniwersytecie Wileńskim; jednym z jego profesorów jest znakomity historyk Joachim Lelewel. Współtworzy Towarzystwo Filomatów.

1819-1823 Pracuje w Kownie jako nauczyciel w szkole powiatowej. Poznaje Marylę Wereszczakównę, swoją wielką miłość. Wydaje w Wilnie dwa tomy poezji (w pierwszym znajdą się "Ballady i romanse", w drugim - II i IV część "Dziadów" oraz "Grażyna"). Zostaje aresztowany, uwięziony i sądzony w procesie filaretów.

1824 Skazany na zesłanie, opuszcza Litwę na zawsze; rozpoczyna kilkuletni pobyt w Rosji (Petersburg, Moskwa, Odessa). Poetyckim owocem wycieczki na Krym będą "Sonety krymskie" wydane wraz z sonetami odeskimi.

1828 Ukazuje się jego powieść poetycka "Konrad Wallenrod".

1829 Podczas podróży po Europie poznaje w Weimarze Goethego, wędruje po Szwajcarii, zwiedza Włochy (Rzym na zawsze pozostanie jego ulubionym miastem); rozpoczyna cykl liryków, zwanych rzymsko-drezdeńskimi.

1831 Przyjeżdża do Wielkopolski z zamiarem przekroczenia granicy i udania się do ogarniętego powstaniem Królestwa Polskiego, lecz jest już za późno - powstanie wygasa.

1832 Przebywa w Dreźnie, tu pisze kilka wierszy powstańczych i III część "Dziadów". Wyjeżdża na stałe do Paryża, włącza się w prace emigracyjne. wydaje "Dziady" oraz "Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego".

1833 Zostaje redaktorem i głównym publicystą pisma "Pielgrzym Polski", ale rychło odsuwa się od "potępieńczych swarów" emigracji.

1834 Wydaje "Pana Tadeusza". Żeni się z Celiną Szymanowską.

1839 Wraz z rodziną jedzie do Lozanny, gdzie będzie wykładał literaturę łacińską. Pisze kilka wierszy, zwanych lirykami lozańskimi.

1840 Obejmuje katedrę literatur słowiańskich w College de France w Paryżu i rozpoczyna pierwszy z czterech cykli prelekcji. Wierszy (poza kilkoma drobiazgami) więcej nie pisze - interpretatorzy do dziś zastanawiają się nad zagadką jego zamilknięcia.

1841 Poznaje Andrzeja Towiańskiego u wraz z nim zakłada Koło Sprawy Bożej, które gromadzi liczne grono wyznawców, rekrutujących się głównie spośród polskiej emigracji we Francji.

1848 W czasie Wiosny Ludów tworzy Legion polski walczący we Włoszech, pisze dla niego "Skład zasad".

1849 Zakłada w Paryżu dziennik "Trybuna Ludów", w którym lewicowi publicyści z różnych krajów głoszą radykalne programy społeczne.

1855 Jedzie do Turcji, by wesprzeć akcję organizowania legionu polskiego do walki z Rosją. Umiera w Stambule. Zostaje pochowany na podparyskim cmentarzu w Montmorency (w roku 1890 Polacy złożą jego prochy na Wawelu).

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Kalendarium Adama Mickiewicza

Kalendarium Adama Mickiewicza...

Język polski

Skrótowe kalendarium Adama Mickiewicza.

24 grudnia 1798 r. - narodziny Mickiewicza w Zaosiu
1812 r. - śmierć ojca Mickiewicza
1815 r. - studia na Uniwersytecie Wileńskim
1819 r. - 1823 - praca w szkole powiatowej w Kownie

1820 r. - „Oda do młodości”
1822...

Język polski

Zrób kalendarium z życia Adama Mickiewicza z podziałem na okresy twórcze. W miarę krótkie. Dzięki!

Zrób kalendarium z życia Adama Mickiewicza z podziałem na okresy twórcze. W miarę krótkie. Dzięki!...

Język polski

Kalendarium Adama Mickiewicza oraz jego twórczość

looknij w zacznik :)...

Język polski

Sporządź kalendarium twórczości Adama Mickiewicza. Proszę o pomoc dam naj za najlepszą odpowiedź.:)

Sporządź kalendarium twórczości Adama Mickiewicza. Proszę o pomoc dam naj za najlepszą odpowiedź.:)...