Romantyzm 1.Podaj ramy czasowe epoki romantyzmu. 2.Jak rozumiano sztukę w okresie romantyzmu? 3.Jakie hasła głosili romantycy? 4.Co było najwyższym celem romantyków? 5.Jakie zmiany w stosunkach między jednostką a zbiorowością dokonały się w okresie romantyzmu? 6.Wyjaśnij hasło "sztuka dla sztuki". 7.Wyjaśnij pojęcie: sztuka totalna. 8.Wyjaśnij termin: folklorystyka. 9.Jak nazywał się najwybitniejszy twórca pieśni romantycznej? 10.Wymień trzy tytuły pieśni Franciszka Schuberta. 11.Wymień nazwiska najwybitniejszych twórców oper. 12.Podaj tytuły kilku oper Giuseppe Verdiego. Streść libretto jednej z nich. 13.Podaj tytuły najbardziej znanych fragmentów z oper G.Verdiego i G. Bizeta 14.Co rozumiesz pod pojęciem: szkoły narodowe? 15.Co miało wpływ na powstanie szkół narodowych? 16.Wymień znane ci szkoły narodowe. 17.Podaj nazwiska kompozytorów poszczególnych szkół. 18.Jak inaczej nazywano szkołę rosyjską? 19.Podaj nazwiska kompozytorów szkoły polskiej. 20.Jak nazywamy muzykę, która wyraża treści pozamuzyczne, np. literackie? 22.Podaj nazwiska twórców poematu symfonicznego. 23.Podaj nazwiska najbardziej znanych pianistów wirtuozów. 24.Podaj nazwiska najbardziej znanych skrzypków wirtuozów. 25.Podaj nazwy form muzycznych najbardziej charakterystycznych dla roman­tyzmu. 26.Omów krótko historię baletu. 27.Czym zasłużył się dla rozwoju baletu Jean Georges Noverre? 28.Z jakich dyscyplin sztuki składają się przedstawienia baletowe? 29.Czym zajmuje się choreograf? 30.Jak nazywał się kompozytor, który w historii muzyki zapisał się jako najge­nialniejszy twórca baletów? 31.Podaj tytuły najbardziej znanych baletów powstałych w okresie romantyzmu. 32.Jak nazywał się twórca dramatu muzycznego? 33.Jaką tematykę poruszali romantycy w swych dziełach scenicznych? 34.Kiedy zaczęto zapisywać muzykę ludową? 35.Kogo określamy mianem etnografa? 36.Jak nazywał się najsłynniejszy polski etnograf? 37.Jaki tytuł nosiło dzieło wydawane przez Oskara Kolberga w latach 1857- 1890 38.Ile tomów Ludu .. , wydano za życia Kolberga, a ile będzie liczyła całość? 39.Jakie dziś mamy sposoby zapisywania muzyki ludowej, a jakimi posługiwał się Oskar Kolberg?

1.Europa: 1789 - wybuch wielkiej rewolucji francuskiej, 1848 - wiosna ludów Polska: 1822 - wydanie tomu poezji Adama Mickiewicza, 1863 - wybuch powstania styczniowego. przypada na lata 1822 - 1830 2.Odrzucanie nauki i racjonalizmu. Zamiast nich: wiara, uczucie 3.miłość to towar deficytowy 4. miłość? 5.nie wiem 6.hasło propagowane przez niektórych twórców polskiego i europejskiego modernizmu  7. muzyka przemawia do odbiorcy różnymi środkami wyrazu jednocześnie 8. dyscyplina humanistyczna, obejmująca badania folkloru 9. chyba Adam Mickiewicz 10. Małgorzata przy kołowrotku Polna różyczka Pstrąg 11.Stanisław Moniuszko 'Straszny dwór' Amadeusz Mozart Georges Bizet Gioachino Rossini Giacomo Puccini 12. Oberto, Dzień królowania, Nabucco, Ernani libretto - tekst stanowiący podstawę dzieł sceniczno - muzycznych, takich jak opera, operetka, kantata, musical, balet 13.G. Bizet - Doktor Miracle, Don Procopio, Ivan IV, Poławiacze pereł 14.Kierunek w muzyce w XIX wieku 15. Kraje chciały obronić się przed zalewem muzyki europejskiej, szczególnie niemieckiej 16. Szkoła polska, Szkoła rosyjska, Szkoła czeska, Szkoła niemiecka, Szkoła francuska, Szkoła węgierska, Szkoła hiszpańska, Szkoła skandynawska 17. Polska - Fryderyk Chopin Rosja - Michał Glinka Czeska - Bedrich Smetana Niemiecka - Richard Wagner Francuska - Cesar Franck Węgierska - Ferenc Liszt Hiszpańska - Isaac Albeniz Skandynawska - norweska: Edvard Grieg, fińska - Jean Sibelius 18.Potężna Gromadka 19.Fryderyk Chopin i Stanisław Moniuszko 20. muzyka programowa 22. Franciszek Liszt, Zygmunt Noskowski, Piotr Czajkowski, Anatol Ladow,  23.Fryderyk Chopin, Maria Szymanowska, Franciszek Liszt i Sigismond Thalberg 24.Karol Lipiński, Henryk Wieniawski i Niccolo Paganini 25.symfonia, uwertura koncertowa, poemat symfoniczny 26.