Projekt gospodarki magazynowej firmy handlowo- usługowej
Spis Treści:
1. Charakterystyka firmy
2. Łańcuch logistyczny w ujęciu przedmiotowym i podmiotowym
3. Forma własności magazynów oraz ich charakterystyka
4. Techniczne wyposażenie magazynów
5. Struktura organizacyjna magazynów
6. Podstawowy układ magazynu
7. Wyszczególnienie operacji magazynowych
7.1. Przyjmowanie dostaw
7.2. Odbiór ilościowo – jakościowy
7.3. Składowanie
7.4. Kompletowanie i wysyłka
7.5. Załadunek
1. Charakterystyka firmy
Przedsiębiorstwo zajmuje się handlem i usługami związanymi z montażem przydomowych oczyszczalni ścieków.
Urządzenia oferowane przez naszą firmę cieszą się dużym zainteresowaniem wśród właścicieli domów położonych wokół miast i na terenach wiejskich - wszędzie tam gdzie nie istnieją zbiorcze systemy kanalizacji. Powodem jest niezwykle prosta i tania eksploatacja, niezawodność działania, duża skuteczność oczyszczania ścieków oraz stosunkowo niski koszt realizacji, który obecnie niewiele przekracza koszt budowy tradycyjnego żelbetowego szamba.
Szybko rosnąca świadomość ekologiczna naszych rodaków powoduje, iż zapotrzebowanie na przydomowe oczyszczalnie ścieków jest coraz większe. Polska staje się również w tych dziedzinach atrakcyjnym rynkiem dla poważnych producentów. Stąd też zainteresowanie EKOMA uruchomieniem montażu urządzeń w Polsce.
Przedsiębiorstwo istnieje od stycznia 2003 roku i obecnie zatrudnia łącznie 23 osoby .
Założyciele spółki oraz ich stanowiska:
Prezesem spółki jest :
kierownikiem ds. finansów :
kierownikiem ds. sprzedaży :
kierownikiem ds. marketingu:
radcą prawnym:
specjalistą ds. technicznych :
Przedsiębiorstwo zatrudnia dwie osoby na stanowiskach sekretarskich, które podlegają wszystkim członkom kierownictwa. Jako kadrę pracowniczą przedsiębiorstwo zatrudnia trzy grupy robocze, w których skład wchodzi po pięć osób. Zajmują się one montażem przydomowych oczyszczalni ścieków, dowozem podzespołów oraz obsługą magazynów. Ilość tych grup będzie zmniejszana lub zwiększana w zależności od ilości składanych zamówień. Początkowym obszarem działania będzie Warszawa wraz z jej aglomeracją. Przedsiębiorstwo od początku swojego istnienia będzie prowadziło również ekspansję na pozostałe regiony Polski a na obszarze częstych zamówień będzie otwierało swoje przedstawicielstwa. Celem długoterminowym naszej działalności jest wyjście poza granice kraju ( przedsiębiorstwo wiążę duże nadzieje z rynkiem wschodnim, gdzie przydomowe oczyszczalnie ścieków będą czymś nowym a konkurencja będzie słabo rozwinięta ).
Przedsiębiorstwo oprócz montażu przydomowych oczyszczalni ścieków dla gospodarstw domowych świadczy swoje usługi również hotelom, schroniskom, szkołom, leśniczówkom, barom, restauracjom, stacjom benzynowym, itp. Prowadzona jest również sprzedaż hurtowa wszelkich elementów składających się na przydomowe oczyszczalnie ścieków, środków pomocnych przy montażu, biokomponentów, filtrów i części wymiennych do oczyszczalni.
Głównymi dostawcami podzespołów do montażu przydomowych oczyszczalni ścieków są Budomeks z siedzibą w Gdańsku, Eko-r z siedzibą w Gorzowie Wielkopolskim oraz Marko z Krakowa dostarczający głównie biokomponenty.
Główni dostawcy:
Lokalizacja przedsiębiorstwa Ekoma:
Przeznaczeniem przydomowej oczyszczalni jest unieszkodliwianie ścieków bytowo- gospodarczych, odprowadzanych z domów jednorodzinnych, małych zakładów usługowych oraz obiektów gastronomicznych, zlokalizowanych na terenach pozbawionych centralnej kanalizacji. Oczyszczalnia działa w oparciu o procesy biologiczno-fizyczne zachodzące w osadniku gnilnym - podstawowym urządzeniu w systemie oczyszczania ścieków. W wyniku sedymentacji w osadniku (usytuowanym najlepiej bezpośrednio przy domu) gromadzą się osady. Związki organiczne zawarte w osadach, ulegają rozkładowi na skutek fermentacji (działanie bakterii beztlenowych) na: minerały, wodę, gaz. Specjalna konstrukcja osadnika zapewnia, wypływ klarownej cieczy wystarczająco oczyszczonej by móc ją odprowadzić na drenaż rozsączający położony pod powierzchnią terenu, w którym podlega dalszemu oczyszczeniu już z udziałem bakterii tlenowych i w efekcie przenikanie do gleby oczyszczonej wody. Ten proces oczyszczania jest wyjątkowo korzystny dla środowiska naturalnego, gdyż zostaje zachowany lokalny bilans wodny.
W przypadku wydzielonego osobnego wyjścia kanalizacji z budynku, obciążonego dużą ilością tłuszczu (np. odpływ z kuchni restauracji) dodatkowym urządzeniem wchodzącym w skład systemu oczyszczalni może być odstojnik tłuszczu.
2. Łańcuch logistyczny w ujęciu podmiotowym i przedmiotowym
Łańcuch dostaw w ujęciu podmiotowym
Producenci Hurtownie dostawcy firma usługowa EKOMA
indywidualni odbiorcy
Łańcuch dostaw w ujęciu przedmiotowym:
Elementy do montażu Materiały łączące Urządzenia montujące
Biokomponenty Kompletne przydomowe oczyszczalnie ścieków
3. Forma własności magazynów oraz ich charakterystyka.
Magazyny są własnością firmy wniesione przez wspólników jako wkład do spółki. Ta forma własności bardzo odpowiada spółce gdyż:
Zwiększa się dzięki temu wielkość obrotu zapasów
Zmienność popytu nie wpływa na koszty magazynowania
Koszty magazynowania nie są zbyt wysokie
Magazyn nr. 1 jest magazynem zamkniętym do składowania i przechowywania części, drobnych elementów i narzędzi do montażu przydomowych oczyszczalni ścieków.Jest częściowo zmechanizowany a ewidencja asortymentu prowadzona jest komputerowo i przesyłana do bazy.
nadstawka na studzienkę
kręgi plastikowe
sączki-rury 100mm PCV
spieki keramzytowe
kapturek napowietrzający
geowłóknina
nadstawka prostokątna
kolanka 100mm PCV
pokrywy betonowe duże
pokrywy betonowe małe
rewizja z przedłużką
pojemnik na pompę
Łapacz błota
Rozdzielacz z listwą zaciskową
Pompa powietrza SECOH
Dodatkowa pompa powietrza RENA (tylko Topas 5-15)
Pompa filtru piaskowego Maxjet
Przełącznik pływakowy
Elektrozawór trójdrożny
Magazyn nr. 2 jest magazynem do przechowywania organicznych środków BIO 7 CHOC – rozruchowy, BIO 7 ENTRETIEN – eksplatacyjny, BIO 7 G - rozkładający tłuszcze
do podtrzymywania procesów gnilnych zachodzących w osadnikach. Jest to magazyn chłodzony ze względu na to, iż wyższa temperatura spowodowałaby rozwój bakterii i drożdży. Magazyn nie jest zmechanizowany a ewidencja asortymentu odbywa się komputerowo.
Magazyn nr. 3 jest magazynem zamkniętym do składowania i przechowywania osadników i zasobników o większych rozmiarach
osadnik gnilny 2m3 z filtrem
osadnik gnilny 2m3 z syfonem
osadnik gnilny 2,3m3 z filtrem
osadnik gnilny 3m3
odstojnik tłuszczu 2m3
filtr bakteriologiczny 2m3
zbiornik 2m3
zbiornik na deszczówkę 2m3
studzienka 7-otworowa bez pokrywy
Magazyn jest zmechanizowany a ewidencja asortymentu odbywa się komputerowo
4. Techniczne wyposażenie magazynów.
ŚRODKI TRANSPORTOWE
Transport wewnętrzny:
1. Wózki do ręcznego transportu poziomego.
Wózki paletowe niskounoszące przeznaczone są do poziomego przemieszczania, na niewielkiej wysokości, ładunków uformowanych na europaletach, paletach niestandardowych, podstawkach i kontenerach
Wózki wysokounoszące przeznaczone są do załadunku i rozładunku oraz transportu na niewielkie odległości towarów na paletach, skrzyniach itp.
Przeznaczone do składowania i transportu wszelkiego rodzaju przedmiotów, przystosowane do podnoszenia wózkami paletowymi i widłowymi oraz składowania na regałach paletowych.
2. Pojemniki o podstawach paletowych przeznaczone do składowania i transportu wszelkiego rodzaju przedmiotów luzem, , przystosowane do podnoszenia wózkami paletowymi i widłowymi, układania w stosy oraz składowania na regałach paletowych
3. Drabiny wykonane z trwałego i lekkiego stopu aluminium, wyróżniające się doskonałą jakością, bezpieczeństwem użytkowania i umiarkowaną ceną, objęte 5-letnią gwarancją i 10-letnim serwisem części zamiennych.
4. Regały
Paletowe rzędowe przeznaczone są do składowania towarów uformowanych na paletach. Zapewniają dostęp do każdej palety oddzielnie. Nadają się do składowania towarów o dużej ilości asortymentu.
Półkowy
Przeznaczony do składania narzędzi, części luzem i w pojemnikach oraz dokumentacji technicznej. System zawiera - elementy konstrukcji nośnej, półki stałe, ścianki pełne i siatkowe, przegrody do półek, szuflady wysuwane, drzwi skrzydłowe i przesuwne zamykane na klucz.
Regały jest montowany w ciągi o długościach dostosowanych do rozmiarów magazynów.
Podstawowe parametry techniczne regału:
obciążalność półki (75 - 400) kg
moduł wysokości 2 cm
wysokość regału 201;221;251cm
długość półki 100 i 130 cm
głębokość półki 30;40;50;60;80 cm
Elementy regału ocynkowane: ramy - ocynkowane pozostałe elementy – niebieski.
Regał jest przystosowany wymiarowo do pojemników do transportu i przechowywania części.
Przemysłowy
Wykonany z blachy stalowej zimnowalcowanej wysokiej jakości. Konstrukcja zaczepowa umożliwia montaż bez konieczności skręcania śrub oraz pozwala na przestawianie półek w zamontowanych i połączonych ze sobą regałach.
Przeznaczony do przechowywania i składowania różnych materiałów i części w magazynach, narzędziowniach, warsztatach, Ze względu na wysoką estetykę jest wykorzystany do przechowywania dokumentacji w archiwum i biurze
Wysokość regału 1000, 1600 mm
Głębokość regału (szerokość półki) 300, 400 mm
Długość półki 800, 1000, 1200 mm
Nośność półki 80, 90, 120 kg
Regulacja wysokości półki co 200 mm
5. Stoły warsztatowe, ścianki oraz szafki Ścianki warsztatowe i szafki wiszące posiadają perforowane płyty, na których można wieszać uchwyty, wsporniki i zaczepy na narzędzia oraz pojemniki
6. Dodatkowe akcesoria to półki na pojemniki, listwy i ramiona do podwieszania narzędzi, listwy z gniazdkami zawierające kompletną instalację elektryczną
7. Wózki narzędziowe, warsztatowe, montażowe i serwisowe.
Wózki te zapewniają bezpieczne i uporządkowane przechowywanie narzędzi oraz części zamiennych.
Szuflady posiadają trwałe prowadnice kulkowe, zapewniające płynny i lekki ruch, zamykane są centralnym zamkiem bębenkowym.
Blaty wózków są wykonane z blachy pokrytej olejoodporną gumą.
Transport zewnętrzny:
Ze względu na duże gabaryty przewożonych produktów do transportu zewnętrznego przedsiębiorstwo Ekoma wykorzystuje transport własny samochodowy. Z racji tego, iż w naszej ofercie wyspecyfikowane są oczyszczalnie o różnych wymiarach posiadamy samochody dostawcze różnej wielkości wyposażone w specjalistyczny sprzęt do rozładunku i załadunku. W skład taboru wchodzą:
1.Samochód dostawczy Mercedes 1117/170KM ADR wyposażony w windę hydrauliczną i wysięgnik do precyzyjnego rozładunku.
2.Samochód dostawczy Renault Manager G230 wyposażony wysięgnik hydrauliczny.
3.Samohód dostawczy Volvo 618/240KM wyposażony w windę hydrauliczną i wózek do przemieszczania materiałów.
4.Trzy samochody marki Lublin przystosowane do przewozu ludzi i narzędzi(wykorzystywane do transportu ekipy montującej wraz z niezbędnym sprzętem).
5. Struktura organizacyjna magazynów.
Struktura organizacyjna jest złożona i składa się z 3 magazynów:
- Magazyn nr 1 jest magazynem zamkniętym do składowania i przechowywania części, drobnych elementów i narzędzi do montażu przydomowych oczyszczalni ścieków. Jest częściowo zmechanizowany a ewidencja asortymentu prowadzona jest komputerowo i przesyłana do bazy.
- Magazyn nr 2 jest magazynem do przechowywania organicznych środków. Jest to magazyn chłodzony , nie zmechanizowany a ewidencja asortymentu odbywa się komputerowo.
- Magazyn nr 3 jest magazynem zamkniętym do składowania i przechowywania osadników i zasobników o większych rozmiarach oraz do montażu wstępnego mniejszych części.
Złożona struktura organizacyjna magazynów w naszym przedsiębiorstwie składa się z 3 sfer procesów:
- sfera zakupu (kupno części, podzespołów, osadników, biopreparatów, itp.),
- sfera montażu (montaż wstępny mniejszych części),
- sfera zbytu wyrobów gotowych.
6. Podstawowy układ magazynu.
Podstawowy układ magazynu wraz z przepływem strumieni
STREFA PRZYJĘCIA TOWARU
PODSTAWOWA STREFA SKŁADOWANIA
STREFA SELEKCJONOWANIA I KOMPLETOWANIA ZAMÓWIEŃ CZASOWYCH
STREFA ZAŁADUNKU
7. Wyszczególnienie operacji magazynowych
7.1. Przyjmowanie dostaw.
Przyjmowanie dostaw odbywa się przez wyładowanie przy pomocy specjalistycznego sprzętu przywiezionego przez dostawców towaru. Miejscem rozładunku jest magazyn. Proces ten odbywa się zgodnie z obowiązująca procedurą i zgodnie z obowiązującą dokumentacją. Po rozładunku przyjmujący jak również dostarczający towar wypełniają odpowiednie dokumenty poświadczające dostarczenie i odbiór. Takim dokumentem może być PZ – przyjęcie zewnętrzne. Przed tymi czynnościami przyjmujący sprawdza stan ilościowy i jakościowy dostarczonego towaru tak by wyeliminować nieporozumienia i błędy.
7.2. Składowanie.
Składowanie odbywa się w magazynach. W zależności od rodzaju towaru przechowuje się go w przeznaczonym do tego typu składowania magazynie przystosowanym do warunków, których wymaga dany towar. Transport wewnątrzmagazynowy odbywa się przy pomocy wózków paletowych nisko unoszących jak i wysoko unoszących(w zależności czy towar jest składowany przy podłożu czy na wysokości) i przy zachowaniu wymogów bezpieczeństwa oraz ze szczególną ostrożnością tak, aby nie uszkodzić, a tym bardziej zniszczyć transportowanego towaru.
7.3. Kompletowanie i wysyłka.
W momencie przesłania formularzy zamówieniowych z biura do magazynu grupa robocza rozpoczyna kompletowanie elementów niezbędnych do zamontowania danego typu oczyszczalni. Na formularzu wyszczególniony jest każdy element(z uwzględnieniem ilości i rozmiarów).Wszystkie elementy dowożone są do punktu zbiorczego wózkami lub, jeśli jest to możliwe donoszone ręcznie do punktu zbiorczego. W punkcie zbiorczym następuje ponowne sprawdzenie czy zebrano wszystkie urządzenia zaznaczone w formularzu, po czym ładowane są na samochód i przewożona do miejsca montażu.
7.4. Załadunek.
Załadunek odbywa się przy pomocy wózka wysoko unoszącego bądź wysięgnika zamontowanego na samochodzie dostawczym. Towar nie jest opakowany, układa się go luzem na samochodzie, po czym przytwierdza taśmami mocującymi.
Osoby dostarczające i montujące urządzenia są przeszkolone w zakresie ochrony przeciwpożarowej (w Rep.Cz. ustawa CNR o ochronie przeciw. Nr 133/1985, dodatkowo ustawa nr 405/1990, ustawa 40/1994 i ustawa 203/1994).
Literatura
1. Stanisław E. Dworecki – Logistyka stosowana – Zarządzanie łańcuchem dostaw
2. Hans – Christian Pfohl – Systemy logistyczna
3. Stefan Abt – Zarządzanie logistyczne w przedsiębiorstwie
4. Czesław Skowronek, Zdzisław Sarjusz – Wolski – Logistyka w przedsiębiorstwie
5. Martin Christopher – Logistyka i zarządzanie łańcuchem podaży
6. Hans G. Tonndorf – Logistyka w handlu i przemyśle
7. Stefan Abt – Systemy logistyczne w gospodarowaniu – Teoria i praktyka logistyki