Streszczenie noweli Bolesława Prusa Katarynka

Katarynka jest to nowela o panu Tomaszu i o niewidomej dziewczynce. Wydarzenia rozgrywają się w XIX wiecznej Warszawie. Głównym bohaterem jest pan Tomasz, mężczyzna w średnim wieku. Pan Tomasz jest prawnikiem, prowadzi bardzo poukładane życie. Jest zamożny i interesuje się sztuką. Prowadzi samotny tryb życie. Jest dobrym człowiekiem, spokojnym i kulturalnym. Organizuje koncerty wieczorowe, ale nie miał czasu się ożenić. Ma jedną szczególną cechę- nienawidzi dźwięku katarynek. Ich muzyka doprowadzała go do wielkiej złości.
Pewnego razu do mieszkania naprzeciwko jego gabinetu wprowadziły się dwie kobiety z małą dziewczynką. Pan Tomasz obserwował je. Były biedne i ich mieszkanie było ubogo urządzone. Pewnego dnia pan Tomasz spostrzegł, że dziewczynka jest niewidoma. Była bardzo smutna. Całymi dniami siedziała i nudziła się. Któregoś razu, gdy pan Tomasz był bardzo zajęty w swym gabinecie, usłyszał dźwięki katarynki. Wpadł w wielką złość. Zerwał się z krzesła, chciał wyrzucić katarynkę, gdy nagle zauważył, jak niewidoma dziewczynka tańczy i płacze z radości. W jednej chwili serce mu się skruszyło i zrobiło mu się żal dziewczynki. Pan Tomasz postanowił pomóc dziewczynce i dać pieniądze na leczenie.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Bolesław Prus Katarynka - opracowanie

Plan wydarzeń
1. Życie pana Tomasza.
2. Smutna mała sąsiadka.
3. Odkrycie kalectwa dziewczynki.
4. Stosunek pana Tomasza do katarynek.
5. Koncert kataryniarza - PUNKT KULMINACYJNY
6. Postanowienie udzielenia pomocy...