Globalizm -praca kursowa

Praca kursowa
?GLOBALIZACJA : ZA CZY PRZECIW ?

Źródło A:

a/.Wyjaśnij w czym autor upatruje szansę dla krajów biednych?
Prof. Leszek Balcerowicz widzi szansę dla krajów biednych w globalizacji, w ich otwarciu się na resztę świata, zniesieniu barier blokujących napływ zagranicznego kapitału co prowadzić będzie do zwiększonego wywozu towarów przemysłowych wytworzonych za kapitał sprowadzony , a także do wzrostu liczby inwestycji ( dużych ) co w rezultacie podniesie wzrost gospodarczy tych krajów ( tu przykład Chile ,Malezja ). Udziela się pomocy krajom biednym walcząc z protekcjonizmem w krajach bogatych, który jest wymierzony w import z krajów biedniejszych do bogatych.

b/. Ustal, co - według Balcerowicza- powinni uczynić antyglobaliści.
Antyglobaliści według autora powinni otworzyć się i doprowadzić do zniesienia barier importowych w krajach bogatych dla towarów ( tekstylia, rolnicze) produkowanych w krajach południa oraz zacząć zwalczyć protekcjonizm w tych krajach .

c/.Autor wspomina o trzeciej fali globalizacji. Wykorzystując wiedzę pozaźródłową, scharakteryzuj pierwszą i druga falę
Globalizacja to historyczny i spontaniczny proces liberalizacji i postępującej wraz z nią integracji wcześniej w odosobnieniu i/lub luźnym powiązaniu funkcjonujących rynków towarów, kapitału i, z pewnym opóźnieniem i na mniejszą skalę, siły roboczej oraz technologii i informacji w jeden współzależny rynek światowy.
I - wsza fala globalizacji obejmuje lata 1870-1914. Był to jednak okres nieidealny, ponieważ początek przypadaŁ na czas zjednoczenia Niemiec ? Otto von Bismarck chciał doprowadzić do rozkwitu gospodarczego ? wprowadził cła protekcyjne, by bronić kraj przed zalewem towarów z Wielkiej Brytanii. Jednak globalizacja postępowała. Dzięki rozwojowi transportu ( komunikacja kolejowa ) i umiarkowanej polityce celnej nastąpiło podwojenie udziału eksportu w światowym dochodzie. Około 120 mln osób opuściło Europę, Chiny i Indie. Europejczycy emigrowali głównie do USA, natomiast Chińczycy i Hindusi do USA, Birmy, Wietnamu, na Filipiny i na Cejlon. W latach 1870-1914 kapitał przepływał od państw rozwiniętych (liderem w dziedzinie eksportu kapitału była wielka Brytania) do krajów uboższych. W krajach, które zostały objęte procesem globalizacji, doszło do wzmocnienia wzrostu gospodarczego i jednocześnie do zmniejszenia zróżnicowania dochodów. Odwrotne trendy wystąpiły w krajach nieobjętych globalizacją. Wzrost gospodarczy oznacza nowe miejsca pracy ,a wykorzystanie taniej siły roboczej, niskie koszty produkcji w krajach biedniejszych, ale to było lepsze dla nich niż pozostanie w tyle. Reasumując, był to ogólnie pomyślny okres dla rozwoju globalizacji.
II - ga fala globalizacji to lata 1950-1980 objęła ona w głównej mierze państwa bogatej Północy (duże uproszczenie ? były wyjątki np. Albania, Azjatyckie Tygrysy ? kraje słynące z ropy naftowej), usuwały one bariery handlowe pomiędzy sobą (liberalne przepisy podatkowe ). Natomiast kraje biednego Południa, zafascynowane gospodarką socjalistyczną bądź ?trzecią drogą?, postawiły na rozwój krajowego przemysłu i barier celnych, co pozbawiło je zagranicznego kapitału. W efekcie tempo wzrostu gospodarczego w państwach Północy było bardzo szybkie, a w krajach Południa ? o wiele wolniejsze, gdyż ?trzecia droga zepchnęła te kraje na drogę socjalizmu co spowodowało jeszcze większą biedę.

Źródło B:

a/. Obejrzyj źródło B , a nastepnie porównaj ze źródłem A.
Źródło B obrazuje różne tempo wzrostu PKB ( %) w zależności od tego czy dane państwa
( Południa ) włączyły się w proces globalizacji czy też nie. W krajach , które włączyły się do procesu globalizacji jest on zdecydowanie szybszy , zwłaszcza nabrał tempa w latach siedemdziesiątych XX w. I bez mała podwoił tą wartość do końca ubiegłego wieku. Nadmienić trzeba że był to proces ciągły i nigdy wg. przedstawionego wykresu nie zanotowano jego spadku. Czyli koniunktura była zachowana. Natomiast w krajach, które się nie włączyły do procesu globalizacji- pomimo lepszego wyniku wyjściowego- już w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku odnotowywać zaczęto wyraźny spadek wzrostu PKB. I wg. przedstawionych danych nigdy się on nie odbudował do poziomu wyjściowego. Przy ty należy zaznaczyć ,że różnica nie jest banalna . Można mówić wręcz o ekspansji rozwoju w krajach , które włączyły się w proces globalizacji.

b/. Wybierz ze źródła A cytat, który charakteryzuje sytuację na wykresie.
?Nie znajdują [autorzy raportu] ani jednego przykładu sukcesu gospodarczego strategii antyglobalistycznej; podają natomiast wiele przykładów gospodarczego awansu dzięki otwarciu się na świat?
?W krajach Trzeciego Świata, które włączyły się w proces globalizacji, obszar biedy zmniejszył się w latach 1993-1997 o 14%, w tym samym czasie wzrósł on o 4 % w państwach mniej otwartych. Globalizacja jest więc siła przyczyniającą się do zmniejszania obszarów nędzy?

Źródło C:

a/. Wytłumacz , dlaczego Luttwak porównał globalistów do bolszewików.
Edward Luttwak porównał globalistów do bolszewików, ponieważ zauważa podobieństwo w poglądach .Globaliści podobnie jak bolszewicy wyznają internacjonalizm i doprowadzają oni słuszne idee dotyczące np. całkowita prywatyzacja, deregulacja czy całkowicie wolnego rynku do absurdu. Np. wg. nich czy możemy się pewnego dnia obudzić w idealnej utopii gdzie nie będzie biednych ???Autor tej wypowiedzi uważa, iż nie można we wszystkich krajach stosować identycznych rozwiązań, bo nie wszędzie zdają one egzamin. Nie we wszystkich krajach są jednakowe warunki na dla osiągnięcia planowanych rezultatów.

b/. Rozstrzygnij problem , a swoje zdanie uzasadnij: Czy autor jest zwolennikiem wolnego rynku?
Z przedstawionego fragmentu można wywnioskować że autor jest zwolennikiem wolnego rynku, ale nie do końca uważa go za idealny. W każdym razie nie w takiej postaci jaki próbują tworzyć globaliści. Autor uważa ,że kluczem do rozwoju gospodarczego i społecznego jest wolny rynek połączony z ciężką pracą obywateli. Luttwak ceni wolny rynek w sferze gospodarczej ale co do szczęścia jednostki to ma już zupełnie inne zdanie. Uważa ,że tak naprawdę w największym stopniu wychowanie człowieka ma największy wpływ na jego życie , a nie koniecznie standard życia ? nie on jest najważniejszy.

c/. Wyjaśnij, kogo ? zdaniem autora- powinni naśladować globaliści i antyglobaliści.
Globaliści i antyglobaliści zdaniem autora powinni naśladować niektóre z założeń kalwinizmu ? pracuje się nie po to by posiadać jak najwięcej dóbr osobistych lecz by odnieść sukces często nawet spektakularny. Sukces to cel, do którego powinniśmy dążyć. Globalisci powinni ograniczyć swoje poglady na temat jednakowych rozwiązań na całym świecie. Każdy kraj ma inną specyfikę i globalizacja powinna być z nią zgodna. I wg. autora taka równowaga jest najważniejsza.

Źródło D:

Przeczytaj źródło D, a następnie porównaj ze źródłem A: ustal, na ile poglądy autorów są zbieżne w kwestii otwartych gospodarek. Zestaw argumenty antyglobalistów i autora. Podaj konkretne przykłady i opowiedz się po jednej ze stron.
Zarówno twórca źródła A jak i twórca źródła D popierają globalizację a tym samym uważają za błędne założenia antyglobalistów . Tak poglądy Leszka Balcerowicza jaki i Jana Winickiego w sprawie otwartych gospodarek są zbieżne. Obaj autorzy uważają, że otwarcie na świat prowadzi do bogacenia się państwa a tym samym zmniejszania się obszarów biedy na świecie.. Globalizacja daje możliwości swobodnego przepływu usług, kapitału i siły roboczej. Rezultatem tego przepływu jest ogromny wzrost inwestycji w państwie i przepływ nowych idei politycznych i społecznych między krajami .
Globalizacja to otwarte gospodarki światowe a więc możliwości swobodnego przepływu surowców, towarów, usług kapitału i siły roboczej. Otwarte gospodarki zawsze miały się lepiej niż te chronione przed konkurencją, na potwierdzenie tej tezy mogę przytoczyć sytuację zaistniałą w Niemczech Zachodnich i Niemczech Wschodnich po II wojnie Światowej w Europie lub w Korei Południowej i Korei Północnej w Azji. Niewątpliwie globalizacja przyczynia się jednak do niszczenia środowiska naturalnego. Chociaż według statystyk zanieczyszczenie środowiska jest tym wyższe, im niższy jest poziom rozwoju gospodarczego ( brak nowych technologii w tym zakresie ). W miarę bogacenia się kraju, zanieczyszczenie spada, ponieważ natychmiast przeznacza się część zysku ( dochodu ) na ratowanie sytuacji w tym zakresie. Bogacenie się kraju jest ściśle związane ze stopniem uwolnienia rynku i otwarcia na świat. Wolność obywateli rośnie wraz z otwartością w ten sposób trafia do danego kraju wiele nowych idei politycznych, społecznych. Dla gospodarek komunistycznych to zmora, ponieważ chcieli oni ograniczyć swoje kontakty z otwartymi na świat gospodarkami wyłącznie do importu towarowego ,bez idei politycznych. Dlatego kraje rządzone przez dyktatorów wolą utrzymać się w izolacji, ponieważ zawsze istnieje zagrożenie niechcianego wsparcia intelektualnego lub politycznego ze strony innych państw. Ja utożsamiam się za pogladami autora tekstu D, ponieważ każdy slogan antyglobalistów obala on w bardzo stanowczo w sposób racjonalny bez żadnych luk ideowych, jasno i prosto wyjaśniając jak bardzo się oni mylą. Przesłanie J .Winieckiego jest tym bardziej wiarygodne , bo na poparcie swoich wyjaśnień przytacza on dane statystyczne oraz fakty historyczne. Wg. mnie wyjaśnienia autora są logiczne i nie pozostawiają wątpliwości, która ze stron ma racje.

Źródło E:
Rozstrzygnij problem, a swoje uzasadnij: Czy według Lori Wallach istnieje wolny handel? Obecnie, według Lori Wallach nie istnieje wolny handel. Istnieje natomiast ruchomy kapitał, który przesuwa się tam gdzie jest to najbardziej opłacalne. Według autorki te dwa pojęcia wykluczają się. Ponadto, przez ochronę praw wielkich korporacji ograniczono możliwość rozwoju krajom biedniejszym. Co więcej, gdyby istniał wolny handel to byłby regulowany przez politykę lokalną, a obecnie są jednolite standardy dla wszystkich państw, nie zależnie od ich możliwości m.in. finansowych. To poszczególne kraje powinny określić, jakie zmiany należy wprowadzić by były adekwatne do ich potrzeb. Wolny rynek powinien się charakteryzować tym, iż każde państwo powinno podejmować decyzje, co chce produkować, w jakiej ilości i czy potem to importować i tez w jakiej ilości ( a nie nakaz eksportu poprzez WTO minimum 5 %). Autorka widzi problem w ujednolicaniu standartów na produkcję żywności , leków bezpieczeństwa czy w 20 letniej ochronie dla firm farmaceutycznych. Jednak obecnie niektóre organizacje ograniczają tą suwerenną decyzję poszczególnym krajom aby mogły je dostosować do swojej specyfiki.

Źródło F:
a/. Napisz, co bys zrobił, gdybyś mieszkał w Pechowie i znalazł się w opisanej sytuacji przez autora.
Gdybym była mieszkanką Pechowa to na pewno bym wyjechała w poszukiwaniu ?lepszej przyszłości? tak jak to robi wielu innych ( czasem zdecydowana większość, zwłaszcza wykształconych młodych ludzi). Myślę, że szukanie najdogodniejszego miejsca dla siebie
jest naturalne dla człowieka. Nie ma powodu by pozostać w miejscu, które nie daje nam możliwości rozwoju i nie zapewnia pracy by móc tam godnie żyć. Dobrobyt jest bardzo kuszący, zaspakaja on podstawowe- i nie tylko - nasze potrzeby. Daje poczucie bezpieczeństwa nie tylko nam ale i naszym bliskim za których jesteśmy odpowiedzialni. Jeśli nie dalej to na pewno przeniosłabym się chociażby do mającego perspektywy Dobrocina.

b/. Porównaj jakie zagrożenia związane są z tzw. ruchomym kapitałem.
Zagrożenia związane z ruchomym kapitałem:
- upadek przedsiębiorstw (zwłaszcza dużych ) a co za tym idzie: wielu ludzi traci pracę a
tym samym zarobki . ochód,
- bankructwo firm powoduje zaprzestanie wpływania do kasy miasta czy gminy dochodu
z podatków ,
- podniesienie podatków mieszkańcom ( np. dodatkowe opłaty za miejsca parkingowe ),
- zamknięcie szkół , przedszkoli czy placówek kulturalnych lub zredukowanie ich ilości,
- obniżenie płac nauczycielom , urzędnikom ( budżetówka )
- wyprowadzenie się wielu mieszkańców, (młodych, wykształcony, posiadający zawód)
w poszukiwaniu ?lepszej przyszłości? dla siebie i swoich bliskich coraz częściej zagranicę.

Źródło G:
Opisz atmosferę demonstracji, zachowanie jej uczestników, eksponowane symbole.
Antyglobaliści to grupa ludzi o przypadkowych poglądach jednak łączy je jedno ? walka przeciw globalizacji.
Manifestacje antyglobalistów to dość częste zjawisko, które w zależności od założeń organizatorów mogą być zorganizowane w formie happeningu , ale również w formie demonstracji . Często wówczas dochodzi do zamieszek oraz starć z policją i dewastacji . Z reguły takie działania maja też na celu paraliż komunikacyjny miasta. Atmosfera demonstracji na przedstawionych zdjęciach jest dość wroga. Zwłaszcza na pierwszym gdzie WTO ( Światowa Organizacja Handlu ) pokazana została pod postacią śmierci przez członków tzw.? czarnego bloku ? Myślę ,że jest to przedstawiciel skrajnego skrzydła, które to ,niszczenie symboli globalizacji uważa za cel walki z nią. Na drugiej fotografii ludzie są mniej agresywni ale też zdeterminowani i zbuntowani. Niosą oni hasła np. ?movimento da miriada? co w tłumaczeniu rozumiemy jako ? ruch do śmierci ? Jest wiele flag. Natomiast sami demonstrujący nie są ubrani w jakieś prowokujące szaty ( jak zdj. nr. 1) Myślę że jest to demonstracja protestująca ( happeningu) i niewiele ma wspólnego z przemocą. Bardzo często jednak jest to złudne wrażenie ponieważ w jednej chwili sytuacja może się zaognić i wówczas taki marsz przeradza się w okrutna walkę z oddziałami policji np. 20-22 lipca 2001 Na genueńskim szczycie grupy G8 gdzie w trakcie zamieszek zabito jednego z demonstrantów , rannych zostało około 200 osób. Formalnie aresztowano według policji 225 osób.

Źródło A, B, C, D, E i F:
A/. Wymień autorów , którzy mają do globelizacji stosunek:
a/. pozytywny :
- Prof. Leszek Balcerowicz,
- Jan Winiecki.
b/. negatywny:
- Lori Wallach
c/. neutralny :
- E.J Dione JR ,
- Prof. Edward Luttwak.

b/. Porównaj wszystkie źródła i w oparciu o argumenty w nich zawarte , a także własne , ustosunkuj się : Globalizacja ? za czy przeciw?

Globalizacja stała się ostatnio jednym z najczęściej używanych słów do opisu naszej rzeczywistości, a współczesny proces globalizacji jest bez wątpienia bardzo często poruszanym zagadnieniem.
W sprawach tych wypowiadają się tak wielkie autorytety ekonomi jak wspomniani w pracy Prof. Leszek Balcerowicz, prof. Jan Winiecki czy Prof. Edward Luttwak są oni entuzjastami globalizacji, mają do niej stosunek pozytywny, wspierają swoje poglądy w sposób rzetelny materiałami naukowymi i statystycznymi . Natomiast argumenty antyglobalistów nie trafiają mi do przekonania w swoich wyjaśnieniach Lori Wallach nie jest zbyt wiarygodna wydaje mi się ,że jej sposób patrzenia na problemy globalizacji pełne są luk i sprzecznych idei. Nie przekonuje mnie.
Moim zdaniem sprawy zaszły już naprawdę za daleko i nie da się powstrzymać procesu globalizacji. Świat przecież chodzi ubrany w jeansy marki Levis czy Wrangler, uprawia sport w ubraniach marki Puma, je w McDonald?s i Pizza Hut, robi zakupy w wielkich hipermarketach takich jak carrefure czy biedronka , urządza mieszkania w IKEA, kupuje samochody uznanych światowych marek jak Mercedes ...itd . A przemysł rozrywkowy ?: kino, muzyka i telewizja to produkty amerykańskie i to one zdecydowanie dominują nad innymi. Świat staje się powoli ?globalną wioską?, język angielski jest językiem internetu, a zatem ?językiem globalizacji? ? narody zmuszone są do wcielania anglojęzycznych terminów do swoich języków narodowych. Dzięki globalizacji nastąpił postęp w dziedzinie telekomunikacji, telefonii (szczególnie komórkowej) i internetu, czyniąc komunikację między ludźmi szybką i sprawną; internet z kolei dał możliwość łatwego dostępu do wiedzy i usług z całego świata, wspomagając jednocześnie np. prowadzenie małych lokalnych firm, kształcenie, dokształcanie czy rozwój turystyki na świecie .
Człowiek został obdarzony rozumem, ma obowiązek z niego korzystać. Naszą szansą jest mądre zaadaptowanie zdobyczy globalizacji. Pielęgnowanie tradycji i podtrzymywanie narodowej tożsamości jest naszym obowiązkiem. Nie możemy zatem tymi zjawiskami się nie interesować i udawać, że wszystko jest jak dawniej, że one po prostu istnieją. Trzeba dbać o promocje swojego kraju, regionu czy nawet tylko środowiska. Świat idzie naprzód. A my powinniśmy dotrzymywać mu kroku. Jednak nie można pozwolić globalistom na wprowadzenie ich idei bez jakiegokolwiek dialogu i wspólnej debaty. Myślę , że w każdymi postępowaniu , w każdej idei można znaleźć konsensus. W takich sytuacjach należy prowadzić bez mała nie kończące się rozmowy i wybrać opcję najkorzystniejszych przemian dla danego społeczeństwa i kraju. Racjonalnie.
Ja osobiście jestem za globalizacją, ale tą która nie wykracza za pewne granice, jak już wspomniałam np. zanik naszej kultury czy tradycji . Ale wpuszczając globalizację ludzie w tych biednych , niedoinwestowanych krajach dostają nowe stworzone specjalnie dla nich stanowiska pracy ( często najnowocześniejsze ) oraz zatrudnienie, mogą pracować i zarabiać pieniądze właśnie dzięki inwestycjom wielonarodowościowych korporacji; tym samym zmniejsza się bieda, maleje bezrobocie, likwiduje się bariery dotyczące handlu, przepływu towarów importowanych i eksportowanych, wspiera się współpracę w dziedzinie finansów, oferuje się tymczasowe wsparcie dla państw cierpiących z powodu różnych problemów, między innymi finansowych .
Choć zdaję sobie z tego sprawę że niewłaściwie prowadzony proces globalizacji zmierzać może do opanowania całego świata to nadal uważam ,że właśnie od nas zależy czy będzie ona pozytywną czy tą złą destrukcyjną. Czy powiększy się przepaść pomiędzy bogatymi i biednymi; A czy będzie przynosić korzyści? Na pewno musi zapewnić sprawiedliwość i równość społeczną, a nie tylko dobrą koniunkturę gospodarczą i rozwój łączności. Mam nadzieję, ze uda się nam wszystkim wspólnymi siłami zwolnić tępa w tym biegu do sukcesu...

Bibliografia:
Luttwak E., Turbokapitalizm, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 2000.
Baumal Z., Globalizacja, Warszawa 2000.
Historia2 ?Dzieje społeczeństwa i gospodarki? cz. II ( wydawnictwo? Nowa Era ?)
http://www.republika.kapitalizm.pl
http://www.wiem.onet.pl/
http://www.nbp.pl/

Dodaj swoją odpowiedź