Znaczenie stawonogów w przyrodzie i w gospodarce człowieka. Czyli do każdego rodzaju np. mrówka trzeba napisać ich znaczenie w przyrodzie i w gospodarce człowieka. ZALEŻY MI NA W MIARĘ KRÓTKI OPIS OK 15 ZDAŃ muszę mieć ich min 20 ZALEŻY MI NA ZNANYCH STAWONOGÓW CZYLI NP. mrówka, biedronka, kleszcz, pchła, pająk, rak, pszczoła , trzmiel, dżdżownica, komar itp. DAJE NAJ !

-pszczoła zapyla kwiaty np w sadach oraz możemy pozyskać od nich miód -jedwabnik morwowy z jego kokonów produkujemy jedwab -mrówka zjadają szczątki martwych zwierząt i niszczą populacje różnych gatunków larw które są szkodnikami -biedronka żywi się mszycami które są szkodnikami roślin, również tych hodowanych przez człowieka  - pająk zjada inne owady latające, często te, które są szkodnikami jak mole lub karaczany i ogranicza rozprzestrzenianie się chorób pożerając roznoszące je szkodniki jak pchły czy komary -krewetki pokarm dla człowieka oczyszcza wody z reszek innych organizmów (oj nie wiedziałem jak to ładnie napisać że zjada martwe ryby i takie tam) -wije są destruentami, jako drapieżniki regulują ilość innych stworzeń często będącymi szkodnikami upraw -rak przysmak dla człowieka, może być wskaźnikiem mówiącym o czystości wód (raki żyją tylko w wodzie bardzo czystej) -czerwie (larwy muchy) oczyszczają rany destruenci -trzmiel tak jam pszczoła zapyla kwiaty -czerwiec kaktusowy otrzymujemy z niego czerwony barwnik spożywczy (mam nadzieje że przypomnisz sobie o tym jak następnym razem zjesz truskawkowy jogurt bo to nie truskawki dają taki piękny czerwony kolor ;) więcej nie wymyślę myślę że będzie git aaa i lepiej nie powtarzaj że dżdżownica to stawonóg bo wyrwiesz dzidę jak nic. ( to pierścienica)