Czy ,,Bajki" Ignacego Krasickiego są dziś jeszcze aktualne?

,,I śmiech niekiedy może być nauką,
kiedy się z przywar, nie z osób natrząsa".
(,,Monachomachia")
Te słowa Ignacego Krasickiego nie pochodzą wprawdzie z ,,Bajek", lecz świetnie ukazują siłę broni, jaką jest ośmieszenie. W ,,Bajkach" śmiech jest groźny, choć nie dotyczy nikogo konkretnego. Autor wyszydza pewne cechy, zachowania, zdarzenia, które, jak się okazuje, dziś także mają miejsce.

Krótkie, jasne, proste a zarazem precyzyjne utwory, jakimi są bajki Ignacego Krasickiego, dotyczą spraw ludzich, spraw, które nie zależą od daty, epoki czy mody. Są to np. cechy takie jak: chciwość, chytrość, głupota, obłuda. Są to też pojęcia ogólne, takie jak dobro i zło.

Przypomnę niektóre sceny z ,,Bajek". Oto w bajce ,,Malarze" artysta, który ukazuje prawdę - zarabia mało i nie jest ceniony. Drugi, który "upiększa" ludzkie twarze, czyli posługuje się fałszem, narzeka nie na los. W ,,Filozofie" jest mowa o człowieku, który głosi swoje tezy ateistyczne i ideały, lecz w chwili choroby porzuca je i zwraca się do Boga. Bohaterowie Krasickiego to np. dewotka, która modląc się bije służącą za małe przewinienie, szczur, który reprezentuje pychę, prózność i zarozumialstwo, i inne postacie. Bajka ,,Jagnię i wilcy" ukazuje, że na świecie panuje prawo siły. Inne utwory ośmieszają głupotę, pychę, fanatyzm religijny. Czy są to cechy i pojęcia, które dziś już nie istnieją? Niestety! Nadal pokutuje fałszywa wiara, okrucieństwo, zmienność ideałów i zazdrość. Nie należy jednak popadać w [pesymizm. Ponieważ bajki zbudowane są na zasadzie przeciwieństw, zawierają także wizję odmiennego, dobrego świata. Możemy znaleźć w ,,Bajkach" mądrość, dobro, przyjaźń, rozwagę. Reprezentują je takie postacie jak: Mądry lub Piotr - uczciwy malarz, czy stary czyżyk. Te pozytywne pojęcia także istnieją jeszcze dziś i stanowią wzór postępowania. Ignacy Krasicki ostrzega nas jednak przed przesadą, zarówno w dobrym jak w złym. Oto bajki: ,,Groch przy drodze" czy ,,Rolnik" - przesada bohaterów doprowadza ich do klęski. Autor naucza nas wprost:

,,Niech się miary trzymają i starzy, i młodzi
i ostrożność zbyteczna częstokroć zaszkodzi".
(,,Groch przy drodze")

Nauka ta nadal jest prawdziwa. W aktualności ,,Bajek", w tym. że współczesny czytelnik także może się z nich czegoś nauczyć, że razem z autorem może wyśmiać zło - upatruję najwiekszą ich wartość.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Czy bajki Ignacego Krasickiego są dziś jeszcze aktualne.

„I śmiech niekiedy może być nauką,
kiedy się z przywar, nie z osób natrząsa”
(„Monachomachia”)

Te słowa Ignacego Krasickiego nie pochodzą wprawdzie z „Bajek”, lecz świetnie ukazują siłę broni, jaką jest oś...

Język polski

Rola śmiechu w utworach Ignacego Krasickiego

„I śmiech niekiedy może być nauką, gdy się z przywar nie z osób natrząsa” – uzasadnij słuszność tych słów w oparciu o twórczość Ignacego Krasickiego.


Utwory Krasickiego pełne są ironii, drwiny, żartu, dowcipu....

Język polski

Satyryczny obraz świata w utworach Ignacego Krasickiego

Literatura oświecenia rozwijała się w bardzo dramatycznym okresie dziejów Polski. Narastające trudności były wynikiem wzmocnienia pozycji szlachty, która jak tylko nadarzała się okazja osłabiała władzę królewską. Podobnie zachowywali...

Język polski

Literatura Oświecenia.

LITERATURA OŚWIECENIA
(od połowy XVIII wieku do 1795 roku)
1. Reformy, utrata niepodległości i oświecenie

„Epokę Oświecenia w dziejach kultury polskiej utożsamia się tradycyjnie z okresem trzydziestoletnich rządów Stani...

Język polski

Matura ustna - opracowane pytania z Oświecenia.

Opracowane pytania na mature ustna (XVIII LO, Wrocław, 2002) - Oświecenie

OŚWIECENIE

Poprzednia epoka wywodziła swą nazwę od klejnotu, ich następcy wzięli nazwę od światła. I taka była filozofia nowej epoki: oświecenia...