Kometa

Drobne lodowo-pyłowe ciało niebieskie poruszające się wokół Słońca po orbicie ekliptycznej (komety okresowe) lub parabolicznej (komety jednopojawieniowe). Kometa charakteryzuje się specyficznym wyglądem: wokół jasnego jądra rozciąga się mglista otoczka, a z niej, odsłonecznie, jest wywiewany warkocz kometarny. Jądro i otoczka (niekiedy zwana komą) tworzą tzw. głowę komety. Kometa jest zbudowana z zamrożonej wody, zestalonych gazów (dwutlenku węgla i cyjanowodoru) oraz innych związków zawierających węgiel i siarkę. Prz przelocie koło Słońca kometa traci średnio 0,002 swojej masy, ale może się też czasem całą rozpaść, tworząc rój meteroidów.

Kometa Bieli
Kometa okresowa, odkryta w 1826 przez czeskiego astronoma amatora W. Bielę. Okres obiegu wokół Słońca ok. 6,6 lat.
W 1846, podczas kolejnego powrotu, zaobserwowano, że kometa rozpadła się na dwie części, które w 1852 powróciły w znacznym oddaleniu od siebie i od tego czasu znikły. Z rozpadu komety Bieli powstał rój meteorów - Andromedydy.

Kometa Enckego
Kometa o najkrótszym znanym okresie obiegu wokół Słońca (3,3 lat) i największej obserwowanej dotychczas liczbie powrotów. Odkryta w 1818 przez francuskiego astronoma J.L. Ponsa, była potem obserwowana we wszystkich pojawieniach się (oprócz roku 1944).
Ruch jej badał niemiecki astronom J.F. Encke, który stwierdził identyczność z kometami z lat 1786, 1795 i 1805 oraz odkrył wiekowe przyśpieszenie w ruchu komety, wynoszące ok. 2,5 godziny na jeden obieg wokół Słońca.
Dalsze badania ruchu komety, prowadzone przez rosyjskiego astronoma O. Backlunda, wykazały, że przyśpieszenie to maleje z czasem. Z jej orbitą związany jest prawdopodobnie rój Taurydów.

Kometa Halleya
Chyba najbardziej popularna spośród komet, nosi imię Edmonda Halleya, który w 1705 roku stwierdził, że jasne komety z lat 1531, 1607 i 1682 mają zbliżone orbity. Wyciągnął stąd wniosek, że była to jedna i ta sama kometa i przewidział, że powróci ona w pobliże Słońca w 1758 roku. Kometa faktycznie pojawiła się w pobliżu Słońca w 1758 roku, a obecnie pojawienia się tej komety są udokumentowane od 240 roku p.n.e. Jest to kometa krótkookresowa, dokonująca jednego obiegu wokół Słońca w ciągu 76 lat. Ostatnie dwa przejścia komety przez peryhelium miały miejsce w 1910 i w 1986 roku, a kolejne przewidywane jest na rok 2061. W 1986 roku wysłano w kierunku komety pięć sond kosmicznych i jedna z nich - Giotto - wykonała po raz pierwszy w historii zdjęcia jądra komety.

Dodaj swoją odpowiedź
Geografia

Kometa Halleya

Kometa Halleya (nazwa oficjalna 1P/Halley) to najbardziej znana kometa krótkookresowa. Nazwa pochodzi od nazwiska astronoma Edmunda Halleya, który w XVIII wieku badał zapiski o pojawianiu się komet z lat od 1456 do 1682 i przewidział ponowne po...

Biologia

kometa prosze o wyjasnienie chasla kometa

kometa prosze o wyjasnienie chasla kometa...

Geografia

Niedawno na naszym niebie pojawiła się kometa. Byłą to najjaśniej świecąca kometa w ostatnich latach. 1. Jak ona się nazywa? 2. W jakich dniach była ona najbliżej słońca? 3. Ile trwa jej obieg wokół słońca?  

Niedawno na naszym niebie pojawiła się kometa. Byłą to najjaśniej świecąca kometa w ostatnich latach. 1. Jak ona się nazywa? 2. W jakich dniach była ona najbliżej słońca? 3. Ile trwa jej obieg wokół słońca?  ...

Geografia

1. Co to jest kometa? 2. Jakie są znane komey? 3. (Najtrudniejsze) Jak zachowuje się kometa gdy zbliża się do słońca?   

1. Co to jest kometa? 2. Jakie są znane komey? 3. (Najtrudniejsze) Jak zachowuje się kometa gdy zbliża się do słońca?   ...

Matematyka

Kometa Halleya pojawia się w naszym Układzie Słonecznym co 76 lat.Kometa Halleya pojawia się w naszym Układzie Słonecznym co 76 lat. Ostatni raz widziano ją w 1986 roku. Ile lat będziesz miał, gdy pojawi się znowu? Prosze o rozwiązanie sposobem pisemnym.

Kometa Halleya pojawia się w naszym Układzie Słonecznym co 76 lat.Kometa Halleya pojawia się w naszym Układzie Słonecznym co 76 lat. Ostatni raz widziano ją w 1986 roku. Ile lat będziesz miał, gdy pojawi się znowu? Prosze o rozwiązanie sp...