"Zemsta" - charakterystyka postaci. Budowa dzieła.

- Rejent Milczek; ojciec Wacława, szczupły drobny człowiek. Chodząc lekko garbi się i składa ręce na wznak pokory. Ma w posiadaniu połowę zamku; jest wykształcony. To typ flegmatyka. Tylko na pozór cichy(Milczek) i uległy; w rzeczywistości ma bardzo silny charakter wytrwale zmierza do wybranego celu. Można się nawet posunąć do stwierdzenia że dąży do niego po ” trupach ” gdyż bez skrupułów poświęca własnego syna zmuszając go do ożenku z Podstoliną. Działa sprytnie i podstępnie.

- Cześnik Maciej Raptusiewicz; wychowuje swą bratanice – Klarę i zarządza jej majątkiem. Jest właścicielem drugiej części zamku. Stary kawaler. Ma temperament choleryka, czyli człowieka w gorącej wodzie kopanej, który najpierw działa później myśli. Cześnik nie był człowiekiem wykształconym na co wskazują choćby braki w umiejętności pisania listu. Awanturnik, szlachcic wybuchowy, gwałtowny, porywczy. Dąży wprost do celu, nie umie planować ani knuć. Zemsta wzbudziła w nim taką złość ze w zapamiętaniu postanawia oddać bratanicę za żonę snowi największego wroga.

- Klara; bratanica Cześnika pozostaje pod jego opieką, ma bogaty posąg. Z całego serca kocha Wacława spotyka się z nim potajemnie, ale nie pozwala mu się porywać. Dba o swoje dobre imię. Jest rozsądna.

- Wacław; syn milczka bardzo kocha Klarę, ale nie jest to jego pierwsze uczucie a kontakty z kobietami nie są mu obce. Klarę kocha szczerze, ale nie godzi się z losem, który ich rozłączył. Jako przedsiębiorczy szlachcic postanawia działać.

- Józef Papkin; bardzo biedny szlachcic. Posiadał jedynie gitarę i kolekcję motyli oraz wielką fantazję. To typowy samochwała, który ogłasza się lwem północy i zdobywcą kobiecych serc. Udawał wielkiego bohatera w rzeczywistość okazywał być się jednak tchórzem, człowiekiem bez charakteru. Posługują się językiem dość wykwintnym być może posiada talent poetycki. Na pozór uczciwy i uprzejmy wobec ludzi zamożnych, w rzeczywistości zakłamany

- Podstolina; wdowa pochowała już 3 mężów; teraz poszukuje kolejnego kandydata do stanu małżeńskiego. Mile wspomina romans z Wacławem, którego uważała za księcia. Męża traktuje jak dobry sposób na wzbogacenie się; jest wyrachowaną kokietką.

Budowa zemsty jako komedii

1.Ekspozycja (zagajenie)
- Czesnik snuje plany małżeńskie

2.Zawiązanie akcji;
- zatarg Cześnika z rejentem

3.Rozwój akcji;
- miłość Klary i Wacława i ich potajemne spotkania
- konkury Cześnika
- bójka o mór między sługami Milczka i Raptusiewicza
- Podstolina kandydatka na żonę Wacława
- zemsta Cześnika

4.Punkt kulminacyjny.
- spotkanie Klary z Wacławem

5.Rozwiązanie akcji
- zgoda między sąsiadami“Zemsta” jest komedią w której występują 3 rodzaje komizmu

1.Komiazm postaci;
- zestawienie obok siebie dwóch bohaterów o przeciwstawnych temperamentach i charakterach; Rejent Milczek i Cześnik Raptusiewicz

2.Komizm sytuacji;
- Papkin zostaje otruty przez Rejenta
- Cześnik przeciwstawia się naprawie muru oddzielającego go od wroga

3.Komizm językowy;
- pisanie w imieniu Klary, listu przez Dyndalskiego; dyktując mu Cześnik i wtrącał słowa “mocium panie”

Dodaj swoją odpowiedź