Patriotyzm- 'Nie pytaj co Polska możemy zrobić dla ciebie, lecz co ty możesz zrobić dla Polski"- John F. Keennedy

Rozważając słowa Johna F. Kennedy’ego od razu nasuwa się pytanie: Czy warto starać się dla kraju? Bronić go słowem i czynem? Godnie reprezentować? Według mnie odpowiedź jest jednoznaczna: „tak”.
Dla wielu osób z innych krajów Polska, to tylko 312 km2 terenów, jakieś państwo na wschodzie, czy potomkowie Słowian. Dla nas Polaków jest ona ojczystą Ziemią, która nas wykarmiła, w której dorastaliśmy i nabieraliśmy życiowych doświadczeń. Dzięki niej mamy wiele wspaniałych wspomnień, tutaj poznaliśmy pierwszych kolegów i koleżanki.
Polska dla wielu to prawdziwy dom, w którym się wychowali i żyją. To tak druga „matka”, która kształtuje nasze charaktery, pomogła obrać drogę życiową, dbała o nas i dbać o nas będzie. Dlatego my jako jej „dzieci” powinniśmy jej się odwdzięczyć i godnie reprezentować. Nie możemy się wstydzić własnego kraju.
Dla mnie osobami, którzy kierowali się słowami Kennedy’ego (pomimo że żyli podczas II wojny światowej) byli bohaterowie „Kamieni na Szaniec A. Kamińskiego. Pomimo młodego wieku potrafili poświęcić bardzo wiele. Cenię w nich patriotyzm, przyjaźń, uczciwość czyli wartości którymi się kierowali. Aby walczyć o Polskę pracowali z PLAN-em, Małym Sabotażem. Podjęli różne akcje związane z propagandą uliczną m.in. umieszczanie na niemieckich plakatach nalepki, zrywanie hitlerowskich flag i wieszanie polskich. Mury pokrywały tysiące napisów i obrazków (kotwica- znak Polski Walczącej). Atakowano Gazem restauracje i kina odwiedzane przez Niemców. Często Zakładom rzemieślniczym sprzyjającym Niemcom wybijano szyby. W powieści najbardziej cenię „Rudego”, „Alka” i „Zośkę”. Charakteryzowali się odwagę, sprytem i przyjaźnią. Pomimo tego każdy miał inne zainteresowania i zdolności. Rudy lubił gotować, Zośka był dobrym strategiem i przywódcą. Buli to inteligentni ludzie. Działając w podziemiu zostali włączeni do sił zbrojnych kraju. Znaleźli się w elitarnym oddziale Armii Krajowej „Kedyw”. Brali udział w wielu dobrze zaplanowanych akcjach m.in. pod Arsenałem. Największe uznanie budzi jednak ich bohaterska śmierć, którą oddali w walce o wolność kraju.
Innym przykładem osób, które starają się zrobić coś dla Rzeczpospolitej są sportowcy. Mogliśmy to zaobserwować m.in. w Atenach. Tam nas zawodnicy nie wstydzili się tego, że są z Polski, chcieli ją godnie reprezentować, wyciskali z siebie siódme poty, aby zdobyć medal. Gdy udało się był już tylko „Mazurek Dąbrowskiego”. Dzięki sportowym sukcesom Polaków nasz kraj staje się bardziej doceniany. Polska ma się czym pochwalić Europie i Światu. Kibicujmy sportowcom, bo to nasi reprezentanci.
Podsumowując, jednak warto starać się dla własnego kraju, ponieważ to nasz dom i wiele mu zawdzięczamy. A ,więc nie wstydźmy się Polski i z dumą przyjacielu powiedz: „Jestem Polakiem”.

Dodaj swoją odpowiedź