Znaczenie wody oraz powietrza w życiu człowieka i innych organizmów żywych.
Znaczenie wody oraz powietrza w życiu człowieka i innych organizmów żywych.
Woda, czyli tlenek wodoru to związek chemiczny o wzorze H2O, występujący w warunkach standardowych (pokojowych) w stanie ciekłym. W stanie gazowym wodę określa się mianem pary wodnej, a w stałym stanie skupienia ? lodem. Słowo woda jako nazwa związku chemicznego może się odnosić do każdego stanu skupienia.
Gdyby nie woda, na Ziemi nie istniałoby życie. Od wody całkowicie zależny jest klimat danego obszaru. Woda obecna jest na każdym kroku ? zaczynając od budowy naszego ciała, które w 58-65% składa się z wody. W poszczególnych tkankach jej zawartość może być różna, np. mięśnie zawierają 74-80% wody, płuca około 80%, wątroba około 68%, a kości około 25%. Woda rozmieszczona jest w organizmie w przestrzeniach: wewnątrzkomórkowych i zewnątrzkomórkowych.
Człowiek przyjmuje wodę w pokarmach i napojach, wydala ją głównie pod postacią potu i moczu lub traci w procesach przemiany materii. Jeśli w organizmie człowieka zabraknie wody, może prowadzić to do odwodnienia lub zaburzeń procesów życiowych, a po jej dłuższej nieobecności do śmierci.
Woda jest dla wielu organizmów środowiskiem życia. Stanowi ona dwie trzecie powierzchni Ziemi. Tworzy oceany, morza, jeziora, stawy i rzeki. W większości zbiorników wodnych, żyją organizmy, takie jak np. ryby ? słono i słodko wodne czy skorupiaki.
Dzięki wodzie, na świecie rozwinął się przemysł. Dziś międzynarodowy handel morski stanowi ok. 75 % handlu światowego. Zapory wodne są naturalnym i zdrowym dla środowiska źródłem energii.
Woda potrzebna jest również rośliną do przeprowadzania procesu fotosyntezy.
Podkreślić należy, iż dla człowieka, a także dla roślin i zwierząt ważna jest nie tylko ilość, ale i jakość wody. Tymczasem zapotrzebowanie na wodę wzrasta systematycznie we wszystkich krajach świata. Związane jest to zwłaszcza ze wzrostem liczby ludności, z uprzemysłowieniem, z powstawaniem wielkich miast. Stwierdzono, że zużycie wody w poszczególnych krajach wzrasta szybciej niż liczba ludności.
Woda przenikając w glebę i skały rozpuszcza w nich sole mineralne oraz substancje organiczne służące do budowania materii żywej.
Całkowita ilość wody w przyrodzie jest stała. Dzięki właściwości występowania w warunkach naturalnych w trzech stanach skupienia woda podlega stałemu krążeniu. Najpierw wyparowuje ze zbiorników wodnych, by następnie zamienić się w chmury i spaść ponownie pod postacią deszczu.
W stanie stałym woda występuje w postaci lodu, śniegu i szronu. Cała Antarktyda stanowi lądolód pokryty wiecznym śniegiem. Biegun północny pokrywa lodowiec. Wieczny śnieg w wysokich partiach gór, to także zestalona woda. W naszym klimacie woda w stanie stałym występuje w zimie jako lód na powierzchni rzek i jezior oraz w postaci opadów śniegu.
Woda jest również dla ludzi przywilejem, dzięki któremu możemy pozwolić sobie na branie kąpieli, mycie pokarmu przed spożyciem (np. owoców.), źródłem transportu, czy uprawianie sportów.
Powietrze tak jak woda jest niezbędne do życia. To jednorodną mieszaniną gazów stanowiąca atmosferę ziemską. Zawartość głównych składników powietrza nie zmienia się, zwane są one składnikami stałymi, natomiast zawartość innych składników zmienia się, one natomiast zwane są składnikami zmiennymi.
Głównymi jego składnikami są; azot stanowiący ok. 78% i tlen ok. 21%.Pozostala część stanowią inne gazy; argon, dwutlenek węgla oraz w niewielkich ilościach; neon, hel, krypton, ksenon i wodór. Ponadto powietrze zawiera różna, zależna od warunków otoczenia ilość pary wodnej, bez której nie byłoby chmur, życia na Ziemi a także deszczu.
Dzięki powietrzu oddychamy nie tylko my, ale również zwierzęta i rośliny.
Powietrze wywiera ciśnienie na powierzchnie Ziemi i przedmioty w nim się znajdujące (ciśnienie atmosferyczne). Stanowi ośrodek, w którym przebiegają najważniejsze procesy życiowe organizmów: procesy utleniania i spalania.
Powietrze skroplone jest błękitną, ruchliwa cieczą (po raz pierwszy powietrze skroplili 1883 Z. Wróblewski i K.Olszewski). W tej postaci jest stosowane głównie do otrzymywania tlenu, azotu i gazów szlachetnych oraz do wytwarzania niskich temperatur.
Jest surowcem, dla przemysłu azotowego, a także stosowane jako środek przenoszący ciepło lub masę w procesach ogrzewania, chłodzenia, suszenia, nawilżania; sprężone powietrze jest używane do poruszania maszyn pneumatycznych.
Źródła:
? www.wikipedia.org
? podręcznik do fizyki - ,,Fizyka i astronomia. W świecie materii ??. (G. Francuz-Ornat, T. Kulawik, M. Nowotny-Różańska)
? www.kn.am.gdynia.pl/nkzc/kz/kz_woda.html
? książka - ,, Pod kloszem, czyli prognoza pogody?? (W. Lenart)
? www.sni.edu.pl
? Nowa encyklopedia powszechna PWN
wykonanie - A. Graczyk