Ochla ludzie
Istnieje od XIII w. gdy powstała na leśnym karczunku. Świadczą o tym zarówno polska jak i niemiecka zwyczajowa nazwa funkcjonująca kiedyś wśród jej mieszkańców, odpowiednio: "Lednicza" (staropol: "poręba") i "Romisdorf" (istniało kilka wariantów tej formy).
Obecna nazwa pochodzi od przepływającej nieopodal Śląskiej Ochli (niem. Ochel). To określenie posiada dwa przypuszczalne źródłosłowy. Historyk Otto Wolf wywodził ją od polskiego słowa "ochłoda", inny - August Ferster - od niemieckiej nazwy ochry - żelazowej glinki, obecnej w piasku na całej długości rzeki. Potwierdza to fakt, iż Ochla przez setki lat zamieszkiwana była zarówno przez ludność polską jak i niemiecką. Obecni i przedwojenni mieszkańcy wsi w latach 90. XX w. postawili w niej pomnik poświęcony wcześniejszym pokoleniom ją zamieszkującym.
Jej większa część jest zamieszkiwana przez cyganów od ul. szkolnej do ul.żagańskiej od ulicy zielonogórskiej do ul grabowskich 1- 7 jest zamieszkiwna przez ród ormianinów którzy w całosci wygineli juz w epoce kamienia łupanego jedyna największa rodzina ormianinów jest na ulicy grabowskich od numeru4 do numeru 6 w tym 5 razem tam została nawieksza część tych plemion