Recenzja książki E. Landau "Twoje dziecko jest zdolne"

Książka Eriki Landau pt. „ Twoje dziecko jest zdolne” w oryginale nosi tytuł „Mut zur Begabung”. Wydana została w 1999r. w Monachium, natomiast przetłumaczona w Polsce przez Tadeusza Szafrańskiego trafiła do druku w 2003r. w Warszawie.
Przedstawiona pozycja należy do nurtu pedagogiki, popularna w środowisku pedagogów, ale również i rodziców pragnących zgłębić wiedzę na temat kreatywności u najmłodszych. Książka przedstawia cechę kreatywności wśród dzieci oraz problemy z nią związane, opisuje uzdolnienia, które czynią dzieci kreatywnymi i utalentowanymi. Zawarte w niej rysunki oraz schematy pomagają w zrozumieniu omawianych zagadnień i problemów. W celu lepszego przedstawienia prezentowanych pojęć autorka zaznajomiła nas z historiami z życia dzieci i ich rodziców oraz ukazała w jaki sposób przejawiała się u dzieci kreatywność, inteligencja oraz zaciekawienie otaczającym je światem. Tematyka poruszana w książce jest niezwykle ważna we współczesnym świecie, dla jednych pozycja ta może być drogą do pomocy dziecku w rozwijaniu jego talentów, dla innych pedagogiczną ciekawostką. Książka pomaga w rozwiązywaniu dylematów oraz problemów wychowawczych z którymi często borykają się rodzice. Po przeczytaniu jej i zastosowaniu się do zaleceń można uniknąć wielu błędów w kwestii wychowania własnego dziecka. Książka napisana przystępnym dla ludzi dorosłych językiem, inteligentne twierdzenia oraz teorie autorki nadają jej nieco popularno - naukowy wydźwięk. Pozycja zawiera wiele ciekawostek. Kompozycja bardzo przejrzysta, książka podzielona na rozdziały oraz podrozdziały. Pozycja skierowana do rodziców, pedagogów oraz wychowawców, ale nie tylko. Mogą sięgnąć po nią również studenci pedagogiki oraz psychologii, szczególnie dziecięcej w celu zgłębienia swej wiedzy oraz uzupełnienia jej informacjami zawartymi w książce.
Mocne strony książki to poruszana tematyka - w XXI wieku, w dobie „dzieci idealnych” będąca na topie, wachlarz szeroko omawianych pojęć, autorka nie skupiła się bowiem na omówieniu jednego problemu, lecz całej ich gamy, co jest bardzo pomocne w zrozumieniu całości. Prosty, zrozumiały dla dorosłych język, również zasługuje na pochwałę. Objętość książki - ( 200 stron ) - świadczy o konkretnym omówieniu zagadnień, co jest wygodne dla jej odbiorców oraz pozwala na przyswojenie treści w niedługim czasie.
Całokształt oceniam bardzo pozytywnie, warto sięgnąć po tę pozycję, jeżeli nie w celach edukacyjnych lub zawodowych, to chociaż z czystego zainteresowania przyswoić sobie ciekawy opis dziecięcych możliwości w kwestii talentów oraz kreatywności.

Dodaj swoją odpowiedź