Chemia

Atom węgla o hybrydyzacji sp2 dysponuje trzema orbitalami zhybrydyzowanymi, które leżą na jednej płaszczyźnie (XY), kąt pomiędzy nimi wynosi 120o. Czwarty orbital atomu węgla pozostaje niezhybrydyzowany i jest prostopadły do płaszczyzny w której leżą orbitale zhybrydyzowane:

Orbitale 2s i 2p atomu węgla, stan podstawowy
orbitale zhybrydyzowane atomu węgla, oraz niezhybrydyzowany orbital 2pz

Poprzez czołowe nakładanie się orbitali zhybrydyzowanych z innymi orbitalami zhybrydyzowanymi lub orbbitalem 1s atomu wodoru tworzy się wiązanie s:

W wyniku zbliżenia się do siebie dwóch grup :CH2 wzdłuż osi 0X, ich orbitale zhybrydzyzowane nakładają się na siebie czołowo tworząc wiązanie s:

Jednakże by atomy węgla posiadały oktet elektronów, orbitale p muszą się również na siebie nałożyć. Mogą nałożyć się jedynie bocznie, tworząc nowy typ wiązania, nazywany wiązaniem p:

1.1. Właściwości wiązania podwójnego
· Długość wiązania

Aby nałożenie się orbitali p atomów węgla było możliwe, atomy te muszą się do siebie nieco zbliżyć. Z tego wynika, że wiązanie utworzone z wiązania s i p, nazywanie wiązaniem podwójnym jest nieco krótsze od wiązania pojedynczego (s). Ponadto orbitale zhybrydyzowane sp2, choć mają identyczny kształt jak orbitale zhybrydyzowane sp3, są od nich nieco mniejsze (wynika to z mniejszego, bo 66% udziału orbitali p w hybrydyzacji sp2. Dla hybrydyzacji sp3 udział orbitali p wynosi 75%). Dlatego możemy się spodziewać, że nie tylko wiązanie podwójne jest krótsze od wiązania pojedynczego, ale również inne wiązania atomu węgla o hybrydyzacji sp2 są nieco krótsze od wiązań tworzonych przez atom węgla o hybrydyzacji sp3:

· Reaktywność alkenów

W wiązaniu s największa gęstość elektronowa znajduje się pomiędzy atomami, wzdłuż osi na której leżą jądra atomowe:

elektrony te są trudno dostępne dla innych odczynników, stąd wysoka bierność alkanów.

Natomiast wiązanie p powstaje przez boczne nałożenie się niezhybrydyzowanych orbitali p, co powoduje, że maksymalna gęstość elektronowa znajduje się powyżej i poniżej osi łączącej atomy:

Elektrony p są słabo związane z atomami węgla (mobilne), oraz łatwo dostępne dla odczynników o charakterze elektrofilowym.

Wokół wiązania s możliwy jest „swobodny” obrót, mamy wtedy do czynienia z konformerami. Natomiast obrót wokół wiązania p jest niemożliwy bez wcześniejszego rozerwania tego wiązania:


W związku z tym dla alkenów możliwe są następujące Stereoizomery:

Dodaj swoją odpowiedź
Chemia

Chemia - nasz przyjaciel czy wróg?

Myślę, że aby odpowiedzieć na pytanie zawarte w temacie należy najpierw powiedzieć czym jest chemia. A więc: chemia towarzyszy nam już od starożytności, jednak prawdziwy jej rozwój jako odrębnej dziedziny nauk przyrodniczych nastąpił w...

Chemia

  Rozwiń jak najdłuzej !!!! plisss podane hasła: Chemia leczy, Chemia ubiera, Chemia buduje,                Prosze zeby nie pisac wszystkiego razem tylko podzielic na chemia leczy,chemia ubiera,chemia buduje.  Z góry dziekuje :)      

  Rozwiń jak najdłuzej !!!! plisss podane hasła: Chemia leczy, Chemia ubiera, Chemia buduje,                Prosze zeby nie pisac wszystkiego razem tylko podzielic na chemia leczy,chemia ubiera,chemia buduje.  Z góry dziekuje :)     ...

Chemia

Co robi chemia? mam wybrać z tych 4: -chemia żywi -chemia leczy -chemia ubiera -chemia broni proszę krótko

Co robi chemia? mam wybrać z tych 4: -chemia żywi -chemia leczy -chemia ubiera -chemia broni proszę krótko...

Chemia

co to petrochemia, chemia jądrowa, biochemia, chemia fizyczna, chemia nieorganiczna, chemia analityczna

co to petrochemia, chemia jądrowa, biochemia, chemia fizyczna, chemia nieorganiczna, chemia analityczna...

Chemia

znowu ja ;) zadanie z chemii ;/ 1. Czym zajmuje się chemia ? 2. Chemia wokół nas. 3. Chemia w przemyśle. 4. Jak pracuje chemik? dam Naj ^_^

znowu ja ;) zadanie z chemii ;/ 1. Czym zajmuje się chemia ? 2. Chemia wokół nas. 3. Chemia w przemyśle. 4. Jak pracuje chemik? dam Naj ^_^...

Chemia

Chemia, chemia, chemia :/ Coś czego nie rozumiem... Oblicz ile gramów miedzi należy użyć do syntezy 40g siarczku miedzi(I) Cu₂S. Z góry dziękuję za pomoc. PS. Ładnie i zrozumiale to rozpiszcie :) (na poziomie 1 gim.) ;P

Chemia, chemia, chemia :/ Coś czego nie rozumiem... Oblicz ile gramów miedzi należy użyć do syntezy 40g siarczku miedzi(I) Cu₂S. Z góry dziękuję za pomoc. PS. Ładnie i zrozumiale to rozpiszcie :) (na poziomie 1 gim.) ;P...