Charakterystyka porównawawcza Jagienki i Danusi.

Temat: Która panna dla rycerza? ? Charakterystyka porównawcza Danusi i Jagienki.

Powieść Henryka Sienkiewicza pt. ?Krzyżacy?? to galeria wielu postaci zarówno historycznych jak i fikcyjnych. Przykładem mogą być Danusia i Jagienka, które stworzył Sienkiewicz za pomocą swojej wyobraźni.

Pierwsza z nich to Danusia, córka groźnego rycerza Juranda ze Spychowa. Ojciec oddał ją na wychowanie do księżnej Anny Danuty, ponieważ jej matka została zamordowana przez krzyżaków podczas najazdu. Była ona umiłowaną dwórką pani Mazowsza. Otaczano ją miłością i staraniem.

Danusia była tak piękna, że gdy Zbyszko ją zobaczył po raz pierwszy pomyślał sobie, że widzi anioła. ?[?]myślałem, że zgoła anioł i od patrzyć się nie mogę[?]??. Jej świetną urodę potwierdza cytat: ?na włosach miała wianeczek, włosy puszczone po ramionach, suknie niebieską i czerwone trzewiki, z długimi końcami??.

Danusia była wesołą dziewczyną bez większych zmartwień. Nie zna kłopotów. Jest bardzo cicha i łatwowierna, co potwierdza wizyta ?posłów ze Spychowa?? Gdy ?posłowie? poprosili ją o to, aby z nimi pojechała, Danusia zrobiła to bez wahania. Bardzo kochała Zbyszka. Ożeniła się z nim, pomimo sprzeciwu ojca. Była słaba fizycznie. Jej psychika również nie była zbyt mocna. Po tragicznym porwaniu i okrutnym traktowaniu podczas ucieczki, Danuśka popadła w depresję, a na koniec zmarła z wycieńczenia.

Druga z nich to Jagienka. Była najstarszym dzieckiem Zycha ze Zgorzelic. Miała bardzo liczne rodzeństwo. Kiedy Zbyszko wrócił z wojny miała piętnaście lat.

Była ona piękną dziewczyną, pełną wdzięku i urody. Była bardzo wysportowana. ?Wszystko w niej było piękne: i wysmukła postawa, i szerokie ramiona, i piersi jak ze skały wykute, i czerwone usta i modre oczka bystro patrzące.?? Bił od niej ?blask młodości, zdrowia i siły??.

Była prawdomówną i szczerą dziewczyną. Świetnie radziła sobie z prowadzeniem gospodarstwa, podczas nieobecności ojca. Była bardzo pomocna i miała dobre serce. Gdy Maćko i Zbyszko wrócili z wojny pomagała im i dzieliła się z nimi swoim dobrobytem. Jej odwaga była godna podziwu. Nie bała się w nocy iść sama do lasu i pomóc Zbyszkowi, gdy groziło mu niebezpieczeństwo. Jagienka potrafiła postawić zawsze na swoim. Bardzo kochała młodego rycerza z Bogdańca, chociaż wiedziała, że nie jest to miłość odwzajemniona dopóki żyła Danusia. Mimo to, wcale nie życzyła Danuśce źle, wręcz przeciwnie - opiekowała się Jurandem, po okaleczeniu go przez krzyżaków. Była bezinteresowna i za to została nagrodzona wzajemną miłością Zbyszka, a potem małżeństwem.

W powieści Henryka Sienkiewicza dwie wyżej opisane postacie są zestawione na zasadzie kontrastu, zarówno pod względem wyglądu jak i charakteru. Danusia była drobna i miała jasne włosy, oraz uradowaną twarz, Jagienka miała szerokie ramiona, chociaż była szczupła, ciemne włosy i niebieskie oczy. ?I zaraz przed oczami przesunęła mu się Jagienka ? moro oka, ciemnowłosa, hoża jak łania??. Pod względem charakteru także się różniły. Danusia była bardzo młoda, wręcz dziecinna i nie dojrzała. Gdy była szczęśliwa klaskała w ręce i śmiała się, a gdy była smutna płakała jak dziecko. ?A przetowłosa Danusia podskoczyła na przód trzy razy do góry w swych czerwonych trzewiczkach, a następnie chwyciwszy księżną z szyję poczęła wołać z taką radością, jakby jej obiecywano jakąś zabawę, w którą się tylko starszym bawić wolno.? Danusia była także nieśmiała, cicha i łatwowierna. Zaś Jagienka była zdecydowana, samodzielna, sprytna i odważna. Również umiejętności obu bohaterek są całkiem różne. Danusia posiadała wysokie maniery dworskie, a jej ruchy były pełne wdzięku Jagienka natomiast była przykładem dziewczyny wiejskiej. Była silna i dobrze zbudowana, znała się na gospodarstwie, potrafiła jeździć konno i dobrze polować. Manier dworskich nauczyła się dopiero wtedy, kiedy została dwórką księżnej Januszowej.

Obie bohaterki są pozytywnymi postaciami, jednak bardzo się różnią, jedna cecha, która ich łączy to jest to, że w życiu kierują się dobrem miłością i bezinteresownością. Jednak z wzór dzisiejszej dziewczyny uznałabym Jagienkę, gdyż posiadała więcej umiejętności oraz była bardziej samodzielna od Danusi

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka porównawawcza Jagienki i Danusi.

Temat: Która panna dla rycerza? ? Charakterystyka porównawcza Danusi i Jagienki.

Powieść Henryka Sienkiewicza pt. ?Krzyżacy?? to galeria wielu postaci zarówno historycznych jak i fikcyjnych. Przykładem mogą być Danusia i Jagienka, ...