Prąd elektryczny, pole elektryczne

W przyrodzie wstępują 2 rodzaje ładunków elektrycznych: dodatni i ujemny. Ładunek elementarny to najmniejszy ładunek jaki może posiadać ciało, jego wartość jest równa wartości elektronu lub protonu. Każde ciało posiadające ładunek elektryczny ma zdolność do oddziaływania elektrostatycznego.
Charakter oddziaływań elektrostatycznych jest dwojaki: *ładunki jednoimienne będą się odpychać *ładunki różnoimienne będą się przyciągać.
Przez zetknięcie ciała obojętnego z ciałem naelektryzowanym - część elektronów z ciała drugiego przepłynie na ciało pierwsze zobojętniając część ładunku dodatniego, a po elektronach które opuściły ciało drugie pozostały jony dodatnie sieci, tworząc ładunek dodatni.
Elektryzowanie przez tarcie- Pocieramy pałeczkę ebonitową wełną. W wyniku pocierania na powierzchniach trących znacznie wzrośnie temperatura a tym samym prędkość ruchu elektronów. To spowoduje, że elektrony z wełny będą przenikały do ebonitu i odwrotnie.
Elektryzowanie przez indukcję elektrostatyczną- jest to zjawisko rozdzielenia ładunku ciała pod wpływem zbliżenia do niego ciała naelektryzowanego.
Prawo Columba - Siła wzajemnego oddziaływania dwóch naelektryzowanych ciał jest wprost proporcjonalna do iloczynu wartości ich ładunków i odwrotnie proporcjonalna do kwadratu odległości między nimi.
Natężenie pola elektrycznego- jest to wielkość wektorowa równa stosunkowi wektora siły oddziaływania elektrostatycznego działającej na umieszczonym danym punkcie pola do wartości tego ładunku.
Kierunek wektora natężenia pola jest styczny do linii pola, a zwrot zgodny ze zwrotem tych linii sił.
Praca sił zewnętrznych równoważących siłę elektryczną nie zależy od drogi po której jest wykonalna a jedynie od położenia początkowego i końcowego przemieszczonego ładunku. Pole które ma taką własność nazywamy polem zachowawczym.
Potencjałem pola elektrostatycznego w danym punkcie pola nazywamy stosunek energii potencjalnej ładunku próbnego do wartości tego ładunku.
Prąd elektryczny- to uporządkowany ruch swobodnych ładunków, pod wpływem napięcia w obwodzie zamkniętym.

Dodaj swoją odpowiedź
Fizyka

Prąd elektryczny - co to właściwie jest?

Prąd elektryczny, elektryczność- pojęcia niby dobrze nam znane. Przecież na co dzień mamy do czynienia z prądem, a elektryczność wprost nas otacza. Nie tylko jest wytwarzana w elektrowniach, lecz występuje także w przyrodzie (np. błyskaw...

Fizyka

Prąd elektryczny w metalach z mikroskopowego punktu widzenia

Przewodnikami nazywamy materiały o małej odporności elektrycznej właściwej. Termin ten w ścisłym znaczeniu odnosi się tylko do ciał stałych- metali. Najlepsze przewodniki to srebro, złoto i miedź.

Ze względu na zdolność prze...

Zajęcia techniczne

Prąd elektryczny, rodzaje prądu, wielkości opisujące prąd.

Prąd elektryczny ? każdy uporządkowany (skierowany) ruch ładunków elektrycznych. Wielkością opisującą prąd elektryczny jest natężenie prądu elektrycznego I, które definiuje się jako pochodną ładunku elektrycznego q, który przepływ...

Fizyka

Elektryczność statyczna prąd elektryczny

Elektryczność-to dziedzina fizyki i techniki obejmująca zagadnienia związane z
oddziaływaniem ładunków elektrycznych:
· będących w spoczynku (elektrostatyka)
· będących w ruchu (elektromagnetyzm)

Ciała oddziałuj...

Fizyka

Prąd elektryczny - pytania i odpowiedzi

Czym jest prąd elektryczny w cieczach i gazach?


W gazach i cieczach przepływ prądu polega na równoczesnym i uporządkowanym ruchu ładunków dodatnich i ujemnych. W przewodnikach w węzłach sieci krystalicznej znajdują się jony d...