Jak miłość i wiara zmieniły Winicjusza "Quo Vadis".

Drodzy Słuchacze. Zebraliśmy się tutaj, żeby zastanowić się nad bardzo istotnym pytaniem, które jak sądzę, każdy z nas kiedyś już sobie zadawał, mianowicie czy wiara i miłość potrafią zmienić człowieka. Ludzie powiadają, że wiara czyni cuda. Czy to prawda ? Mówią, że miłość zmienia ludzi. Ale czy jesteśmy w stanie dla niej stać się lepszymi i poświęcić wszystko co mamy? Czy jest możliwe by obdarować kogoś prawdziwym uczuciem nie wierząc?
Długo zastanawiałam się nad przykładem jaki mogłabym przytoczyć i myślę, że najlepszym jest Marek Winicjusz, bohater powieści Henryka Sienkiewicza pt. ?Quo Vadis?. Gdy go poznajemy jest młodym, bogatym patrycjuszem, poganinem, przedstawicielem zepsutego moralnie świata rzymskiego. Jest samowolnym, egoistycznym i porywczym młodzieńcem, rozmiłowanym w przyjemnościach życia. Uwielbia wszystko, co jest zabawą i rozkoszą. Uważa ludzi za swoich służących, a kobiety jedynie za piękne ozdoby. Traktuje je jak przedmiot i nie kieruje się w stosunku do nich żadnymi uczuciami. Niewolnicy boją się go, ponieważ jest gwałtowny w swoich emocjach i nie umie pohamować gniewu. Jest w stanie nawet zabić takiego człowieka i nie ma z tego powodu żadnych wyrzutów sumienia. Jeśli czegoś pragnie, zawsze to dostaje i nie liczy się z niczym, co stoi na jego drodze. Zawsze musi postawić na swoim i zaspokoić swoje pragnienia. Nie zna uczucia, jakim jest miłość. Jest człowiekiem próżnym i obojętnym na wiele spraw. Jego życie zmienia się w chwili, kiedy zauważa Ligię. Nie potrafił wtedy pogodzić się z faktem, że ta piękna kobieta nie będzie należała do niego. Owładnęła go żądza posiadania Ligii i nie był świadomy tego, ile zmieni ona w jego życiu. Dwoje ludzi należących do dwóch zupełnie odmiennych światów ?ona chrześcijanka, on- oficer z rodu patrycjuszowskiego. Początkowo Winicjusz czuł wyłącznie pożądanie, jedyne uczucie jakie znał jego świat, jedyną odmianę miłości. Chciał on by Ligia była jego nałożnicą, traktował ją jak jedną z kobiet, które były tylko po to by sprawiać mu przyjemność. Lecz ona nie chciała być kochanką Winicjusza więc od niego uciekła. Winicjusz podczas trwających, w jego mniemaniu, wieczność poszukiwaniach
powoli poznawał religię chrześcijan. Początkowo uważał ich za szleńców.Lecz z każdym dniem zbliżał się do Zbawcy. Widząc oddanie i cześć jaką Ligia darzyła Boga zapragnął również go poznać. Z początku robił to wyłącznie po to by się do niej zbliżyć, ale dzięki temu odkrył nowe ?odcienie miłości? oraz wiary chrześcijańskiej. Odkrył, że ludzie, których uważał początkowo za szaleńców, nie tylko czcili swego Boga, ale również kochali go z całej duszy. Nowa nauka wzbudziła jego ciekawość, lecz nie rozumiał jej, zagniewany, że niektóre przykazania chrześcijan, jak czystość i walka z żądzami, potępiały jego uczucia do Ligii. Marek dla Ligii i dla miłości do niej, prowadził walkę z samym sobą, ze swoimi przekonaniami i brakiem wiary. Nie była to łatwa walka. Jednak pod jej wpływem stał się
innym człowiekiem. Młody Rzymianin ujrzał otaczający go świat w zupełnie innych barwach, widząc w ludziach ? ludzi, a nie niewolników zaprzęgniętych do pracy, starał się zrozumieć ich trud, cierpienie i potrzeby.. Stał się jednym z wyznawców Jezusa Chrystusa. Droga tych dwóch bohaterów do wspólnego życia była bardzo długa i ciężka. Z początku Winicjusz cenił sobie zupełnie inny sposób na życie, jego celem były wartości inne niż te, które reprezentowała Ligia. Ale droga, którą przebył, opłaciła się, i pożądanie, nazywane przez niego miłością, zmieniło się w pełne i prawdziwe uczucie, którego dotąd nie znał. W miłość wzniosłą, pełną szacunku, oddania i poświęcenia. Odkrył, że wiara uczyniła Ligii istotę, różniącą się od innych kobiet, istotę którą szczerze pokochał. Winicjusz przeszedł głęboką metamorfozę wewnętrzną. Wśród chaosu, rozpusty i zguby dotychczasowego życia odnalazł prawdziwe wartości i sens istnienia. Wstydził się swego poprzedniego zachowania. Wiara pozwoliła
połączyć się tym bohaterom. Winicjusz Odnalazł sens w wielkiej, szczerej i głębokiej miłości do Ligii. Dzięki tej kobiecie zmienił wyznanie i całe swoje życie.
Niektórzy pewnie powiedzą, że ta przemiana Winicjusza nie była kompletna ponieważ był gotów zabijać, aby zdobyć Ligię. Należy jednak zauważyć, że Winicjusz, wychowany w rzymskim świecie, wedle panujących tam obyczajów musiał dostosować się do całkowitej przemiany. A fakt, że nie nastąpiła ona tak gwałtownie, może świadczyć jedynie na jego korzyść. Tak samo jak pąki, które gwałtownie spalone słońcem więdną, a delikatnie nim muskane przez kilka tygodni rozwijają się w piękne kwiaty, tak samo Winicjusz stopniowo dojrzewał do wiary chrześcijańskiej oraz wartości ważnych dla wierzących. Niektórzy pewnie sądzą, że Winicjusz został chrześcijaninem tylko po to aby zyskać w oczach Ligii. Jednak, gdy kobieta została uwięziona razem z innymi chrześcijanami i skazana na śmierć gorliwie modlił się do Boga, aby nic jej się nie stało, aby wyszła cało z tej sytuacji. Dał wtedy świadectwo, że naprawdę wierzy, że Bóg ma tak wielką moc, która wybawi jego ukochaną z kłopotów. Nawet Jan Paweł II mawiał, że miłość jest najpiękniejszym uczuciem, które potrafi zmienić ludzi i zbliża ich do Boga.
Jak wszyscy pewnie zauważyli, miłość Ligii oraz nawrócenie na wiarę chrześcijańską odmieniły Winicjusza. Pod wpływam ukochanej przestał traktować kobiety przedmiotowo a stał się wierny jednej, której oddał swoje serce w całości. Tak samo chrześcijaństwo wprowadziło nową hierarchię wartości w jego zyciu. Wcześniej spędzał czas na ucztach a po nawróceniu, zrozumiał co jest wżyciu naprawdę ważne. Zrozumiał, ze liczy się miłość, uczciwość i dążenie do upragnionego celu, którym w przypadku Winicjusza było stworzenie rodziny z ukochaną kobietą. Przemiana Winicjusza była spowodowana miłością Ligii ponieważ tak jak powiedział Michał Anioł "Miłość jest skrzydłem, które Bóg dał człowiekowi, aby ten mógł wzlecieć do Niego."

Dodaj swoją odpowiedź