Czy literatura może formować ludzi, wspomagać ich w dążeniu ku dobru?
Moim zdaniem literatura jest jedną z najważniejszych form kształtowania człowieka w jego życiu. Można wiele z niej wynieść i czasem nabrać nowego doświadczenia. Pomaga ona w przemianie człowieka na lepsze, a także może zmieniać i kształtować ludzką osobowość.
Ludzie którzy dużo czytają rozwijają swoje umiejętności i inaczej postrzegają świat. Patrzą na wszystko pod innym kątem-z doświadczeniem, a osoby zaczytane w literaturze fantastycznej (jak: ?Harry Potter?, ?Eragon? czy w książkach Stanisława Lema) potrafią nawet wyłączyć się z rzeczywistości nie dostrzegając świata realnego. Czytanie literatury pięknej uskrzydla naszą duszę i może zmienić nasze spojrzenie na świat, który nas otacza. Wprowadza ona w stan spokoju i skupienia, dzięki czemu inni lepiej nas postrzegają. W tych klimatach można było się odnaleźć w literaturze Wisławy Szymborskiej-naszej polskiej Noblistki. We współczesnej literaturze opisywany jest człowiek. Jego spostrzeżenia, obsesje, lęki, doznania, problemy i uczucia. Skupiając się właśnie na najczęstszych kłopotach dzisiejszych ludzi książki podtrzymują na duchy i pozwalają odnaleźć się zwykłemu śmiertelnikowi we współczesnym świecie. W kartkach papieru możemy również znaleźć rozwiązanie sytuacji bez wyjścia. Ludzie, którzy czytają wiedzą dużo więcej niż ludzie, którzy nie mieli książki w ręku. Dzięki literaturze możemy rozwijać swoje zainteresowania, a także je dopiero poznawać. Każdy może znaleźć coś co go interesuje. Np.: naukowiec sięgnie po książkę o nauce, biznesmen o notowaniach rynkowych, a romantyk przeczyta tomik poezji. Każda z tych książek i wiele innych formuje nasz umysł. Są oczywiście książki o nieodpowiedniej tematyce, zawierające treści erotyczne czy też agresywne. Te pozycje należy omijać szerokim łukiem. Lecz dziś, w dobie komputerów i telefonów komórkowych ludzie coraz rzadziej sięgają po dobre książki. Coraz częściej zaglądamy do Internetu po streszczenia lub przeglądamy tylko nowinki ze świata gwiazd. Na świecie jest coraz więcej literatury i są coraz to lepsi pisarze. Najlepszym przykładem dla potwierdzenia że znakomici ludzie interesują się literaturą jest Karol Wojtyła. Pisał on pięknie i zawsze z duchem, który drzemał w środku. Swoimi wierszami (które zawierały bardzo różną tematykę) na pewno nawrócił duże grono osób. Jego utwory są przeznaczone dla każdego czytelnika nie zależnie od wieku i płci. Nie każdy jednak korzysta z tego przywileju. Jest taki ładny wierszyk: ?Gdzie słyszysz śpiew tam wstąp, tam dobre serca mają. Wszak wierzaj mi że ludzie źli piosenek nie śpiewają.? Ten cytat możemy również zastosować do literatury. Ludzie o złych sercach, nadużywający alkoholu i używający niecenzuralnych słów (chodź nie zawsze) bardzo rzadko sami z siebie wezmą książkę do ręki. Młodzież również woli posiedzieć przed komputerem niż przeczytać książkę, która może czegoś nauczyć i zmienić otaczający ich świat. Oprócz tego czytanie wzbogaca nasz słownik w nowe wyrazy, uczy poprawnej pisowni i rozwija wyobraźnię.
Dlatego uważam że powinno się czytać jak najwięcej literatury, której nadmiar nigdy nam nie zaszkodzi. Ja sama się do tego stosuję i w wolnych chwilach sięgam po dobrą i fascynującą książkę.