Doświadczony przeze mnie błąd w wychowaniu

Mimo że rodzice pragną jak najlepiej wychować swoje dzieci, czasem popełniają poważne błędy wychowawcze. Dobrze wiadomo, żeby wychowanie było bardziej skuteczne musi mniej ukazywać błędów. Błąd wychowawczy to takie działanie, które uniemożliwia lub utrudnia realizacją określonego celu. Każdy błąd wychowawczy popełniony już najwcześniej, czyli w środowisku rodzinnym powinien stać się przedmiotem uwagi i niepokoju, ponieważ może z niego wyniknąć jakieś zagrożenie dla rozwoju dziecka w późniejszym czasie. Błędy w wychowaniu mogą pewnego dnia doprowadzić do kryzysu, który nam ukaże utratę zaufania lub jawny opór dziecka i chęci działania.
Niewątpliwie wychowanie dziecka w dzisiejszych czasach nie należy do łatwego zadania. Często bywa, że rodzice wzorują się na postępowaniu własnych rodziców lub sugerują się nie zawsze dobrymi radami i wskazówkami swoich znajomych. Różnymi metodami próbują przełamać upór, nieposłuszeństwo i lenistwo dziecka. Biciem, straszeniem i innymi karami starają się wykorzenić w nim wszystkie „złe rzeczy”.
Najczęstszymi błędami, jakie popełniają rodzice to: są niekonsekwentni w postępowaniu z dzieckiem, spełniają jego życzenia i zachcianki; akceptują negatywne zachowania dziecka; brakuje im systematyczności; są pobłażliwi i rozpieszczają dziecko; brakuje rozmów; są bierni wobec negatywnych wzorców czerpanych z rówieśników czy mediów, (bo w końcu muszą się na kimś wzorować- szkoda, że nie na własnych rodzicach); wykazują agresje wobec swych pociech; nie oglądają z nimi bajek; nie potrafimy słuchać oraz stosujemy nie zawsze adekwatne kary i nagrody. Błędy mnożą się same i można by je wymieniać bardzo długo. Wszystko to może przyczynić się do nieprawidłowego rozwoju dziecka, jak również nasze dzieci naśladując nas mogą popełniać te same błędy w wychowywaniu własnych dzieci. Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej, aby wyrosło na odpowiedzialnego człowieka. Lecz pobłażanie, rozpieszczanie czy agresja mogą doprowadzić do niewłaściwych zachowań dziecka.
To właśnie rodzice są pierwszymi i najważniejszymi wychowawcami swoich dzieci, więc powinni się zastanowić nad popełnianymi błędami i stopniowo je eliminować. Rodzic to też człowiek, który popełnia błędy, bo nie ma ludzi doskonałych. Rodzice, którzy jednak zauważą swoje błędy, napotkają mniej trudności w wychowaniu swoich dzieci, niż ci, którzy tych błędów nie dostrzegają. Nie można ich bagatelizować, każdy nawet mniejszy jest przeszkodą w osiągnięciu sukcesu przez dziecko, pomniejsza jego szanse na drodze do stawania się lepszym i mądrzejszym człowiekiem.
Większość błędów rodzice i najbliżsi popełniają nieświadomie, a nawet czasami są przekonani, że postępują właściwie. Nie chcą przecież krzywdzić swoich dzieci, bo kochają je bardzo mocno. To raczej nie jest już błąd a zaniedbanie, stąd powinni się starać po takiej zaistniałej sytuacji szybko naprawić swój błąd, a przede wszystkim nie popełniać go po raz kolejny.
Nie ma rodziny idealnej, w każdej da się zauważyć jakieś mniejsze lub większe niedopatrzenia w wychowaniu. Sama obserwuje jak wiele niedobrych rzeczy popełniają ludzie wokół mnie wychowując swoich „maluchów”, ale także i starsze dzieci czy młodzież. Ostatnio zauważyłam niepokojąca sytuację, na która zwróciłam szczególną uwagę, a mianowicie dużym błędem jest opuszczenie dziecka w procesie wychowania w wyniku nadmiernej pracy zawodowej rodziców. Dobrobyt materialny stwarza lepsze warunki dla wychowania młodego pokolenia dzieci są wprawdzie coraz lepiej ubrane i mają coraz droższe zabawki, ale stają się coraz bardziej biedne moralnie, duchowo i psychicznie. Długa nieobecność ojca nie pozwala na towarzyszenie dziecku w jego rozwoju, wszystko spada na matkę, której często może brakować sił. Reakcją przemęczonych rodziców późniejszym czasie może stać się bierność i obojętność wobec zainteresowań dziecka. Można zadać sobie wtedy pytanie czy w pogoni za pieniądzem warto poświęcić szczęście swojej rodziny i kolejnych pokoleń. Na pewno nie, bo kto jak nie rodzice powinni ukierunkowywać swoje pociechy i wychowywać je na dobrych ludzi. Oby nie było za późno.
Kolejnym częstym błędem popełnianym podczas wychowania jest brak konsekwencji. Bywamy niekonsekwentni w postępowaniu wobec dzieci nie szanujemy swego słowa i ulegamy dzieciom pod błahymi pretekstami, mówimy, że to wyjątkowa sytuacja w ten sposób okłamujemy samych siebie lub, kiedy nie dajemy sobie po prostu rady „dziecko wchodzi nam na głowę” później coraz trudniej będzie nam odbudować autorytet. Dzieci szybko się uczą, więc jak będą widziały, że pozwalamy sami na „samowole” będą potrafiły to wykorzystywać. Każde odstępstwo od zasad będzie wielkim problemem w późniejszym czasie. Jeśli nie nauczymy dzieci, że w każde zadanie trzeba włożyć uczciwy i szczery wysiłek to konsekwencje mogą pojawić się dość szybko podczas zwykłych prac domowych. To my będziemy wyręczać dziecko w najprostszych czynnościach, a nie uczyć go samodzielności. W wychowaniu nie należy dopuszczać bezczynności i nudy, nie porządku wokół siebie, dziecko powinno się czymś zajmować, a rodzic musi go w tym wspierać a nie robić za niego.
Wszelkie zaniedbania w wychowaniu dzieci oraz ewidentne błędy wychowawcze, jakie popełniają rodzice, mogą prowadzić do bolesnych konsekwencji - większej liczby alkoholików, narkomanów, młodych ludzi słabych psychicznie, cierpiących na depresję i inne zaburzenia, ucieczki z domu, próby samobójstw, wzrost agresywności i przestępczości wśród nieletnich.
Bardzo dobra lekturą jest książka Kevin`a Steede „10 błędów popełnianych przez dobrych rodziców”. Książka jest adresowana zarówno dla rodziców, wychowawców jak i pedagogów. Opisuje błędy popełniane podczas wychowania jak również daje wiele dobrych wskazówek. Radzi jak naprawiać błędy i jak rozwijać zdrowe relacje między dorosłymi a ich dziećmi. Lektura przekonuje nas, że możemy być wspaniałymi rodzicami, tylko trzeba chcieć poświęcić trochę więcej czasu i uwagi dzieciom i ich problemom, troską i radością. Okazanie im miłości, rozmowa, miłe słowo to recepta na pozytywne nauczanie i wychowanie. Mądra miłość rodziców daje najlepszą gwarancję dobrego wychowania dziecka.
Błędy są rzeczą ludzką. Wszyscy je popełniamy. Błędy w tej dziedzinie wychowania popełniają nawet nauczyciele i pedagodzy. Ważne jest jednak, abyśmy mieli świadomość, że niektóre nasze zachowania, reakcje czy brak reakcji mogą mieć konsekwencje wychowawcze. Powinniśmy wiedzieć, co jest błędem a co nim nie jest oraz nie popełniać ich, aby nasze dzieci wyrosły na silnych młodych i samodzielnych ludzi.

Dodaj swoją odpowiedź