Przepisy ochrony przeciwpożarowej - działania naprawcze oraz środki zaradcze w mojej miejscowości.
ZADANIE:
W miejscu swojego zamieszkania zaobserwuj, czy przestrzega się przepisów ochrony przeciwpożarowej. Zapisz fakty, świadczące o ich lekceważeniu. Zanotuj wszystkie działania naprawcze oraz środki zaradcze. Efekty swojej pracy przedstaw na lekcji.
Pożar - niekontrolowany proces spalania się w miejscu do tego nie przeznaczonym, do którego likwidacji potrzeba użycia odpowiednich sił i środków .
Przyczyną pożaru może być:
- wypalanie traw,
- niedopałki papierosów,
- nie gaszenie ognisk,
- palenie ognisk w miejscach niedostosowanych bądź niedozwolonych do tego ( np. w lesie),
- zostawianie po sobie w lesie szklanych butelek, które pod wpływem promieni słonecznych mogą wzniecić pożar,
- zwarcia instalacji: elektrycznej, gazowej,
- podpalenie,
- nieszczelność pieców gazowych,
- niewłaściwe przechowywanie środków pirotechnicznych,
- uderzenie pioruna,
- działania terrorystyczne.
Ochrona przeciwpożarowa - to ogół przedsięwzięć, czynności i zabiegów profilaktycznych mających na celu ochronę życia, mienia i zdrowia przed pożarem.
Skutki pożarów:
- każdego roku w pożarach giną ludzie i zwierzęta,
- każdy pożar, a co za tym idzie - każda interwencja sporo kosztuje. Sam przyjazd straży pożarnej do ognia kosztuje kilkaset złotych. Koszty to nie tylko wylana woda, spalone paliwo, zużyty sprzęt... To przede wszystkim ludzkie życie, zmęczenie.
Te ogromne sumy pokrywane są w ostatecznym rozrachunku z Budżetu Państwa. Oznacza to, iż to my - całe społeczeństwo - ponosimy ciężar finansowy walki z pożarami,
- dym będący następstwem wypalania oznacza tony toksyn w powietrzu. Tysiące pożarów w skali kraju wiąże się z "wyrzucaniem" do niej dziesiątków ton tlenku węgla oraz innych niebezpiecznych związków chemicznych. W związku z tym z roku na rok pogarsza się stan zdrowia społeczeństwa, zmniejsza się przeciętna długość życia:
* zastraszająco wzrasta ilość chorób nowotworowych,
* następują niekorzystne zmiany w układzie kostnym,
* wyraźnie nasilają się choroby układu krążenia,
* coraz więcej kłopotu sprawiają choroby oczu,
* smog atakuje układ oddechowy; wzrasta natężenie chorób alergicznych.
- niszczona jest gleba - pożary powodują, że temperatura w glebie przekracza 400C,
- spopieleniu ulega biomasa składająca się zarówno z żywych organizmów jak i naturalnego nawozu wytworzonego z rozkładających się szczątków roślin i zwierząt. Giną m.in. organizmy glebowe, żaby, jaszczurki, ryjówki, jeże, liczne owady. Zniszczeniu ulegają miejsca lęgowe ptaków, które zakładają swe gniazda na ziemi lub w krzewach.
Mieszkam w małej miejscowości, w której żyją różni ludzie..... Jedni są zapoznani ze środkami ochrony przeciwpożarowej, inni niestety nie.
Zaniedbanie to wynika może z mentalności tutejszych ludzi, ich sposobem życia. Najczęstszym zjawiskiem jest u nas wypalanie traw. W ostatnich latach spowodowało ono ogromne straty, zarówno w przyrodzie jak i w budżecie gminy.
Aby zaradzić wszelkim niedociągnięciom i zaniedbaniom proponowałabym przeprowadzić kampanię na rzecz zapobieganiu pożarom. Miałaby ona na celu uświadomić ludziom skutki ich głupoty, bądź niewiedzy z zakresu tej dziedziny. Rozprowadzanie ulotek zwiększyłoby ich orientację w tym temacie, informowałyby one m.in. o zapobieganiu powstawaniu pożarów:
- nie palenie ognisk w lesie,
- po skończeniu biwakowania zgaszenie ogniska, wyrzucenie do kosza, bądź zabranie ze sobą szklanych butelek i śmieci,
- dbanie i kontrola instalacji elektrycznych oraz gazowych,
- właściwe przechowywanie materiałów łatwopalnych,
- nie wypalanie traw,
- posiadanie piorunochronu,
- budowanie z materiałów ogniotrwałych,
- nie udostępnianie dzieciom ognia, przechowywanie m.in. zapałek w miejscu niedostępnym dla dzieci,
- nie palenie papierosów.
Aby powstrzymać rozprzestrzenianie się pożaru i ochronić przed zapaleniem sąsiednie budynki stosuje się:
- stropy niepalne,
- ściany przeciwpożarowe,
- odpowiednie odległości pomiędzy budynkami,
- materiały ogniotrwałe na dachach budynków.
Ochrona lasów, aby ochronić las przed pożarem stosuje się:
- pasy przeciwpożarowe,
- znakowanie stanowisk czerpania wody,
- zakaz rozniecania ognia w odległości 100m od granicy lasu, na obszarach łąk, torfowisk, wrzosowisk.
Ochrona płodów rolnych:
- sterty, stogi i brogi ustawia się co najmniej 30m od budynków, dróg i torowisk,
- sterty, stogi i brogi ustawia się minimum 100 metrów od lasów i terenów zadrzewionych,
- wokół nich powinna być powierzchnia pozbawiona materiałów palnych (szerokość:2m).
Zaaranżowałabym także spotkanie ze strażakami, ekologami oraz służbami medycznymi, które wyraziłyby swoje zdanie, uświadomiły ludzi. Straż pożarna wypowiedziałaby się o pracy i wysiłku włożonym w każda akcję gaszenia pożarów, ich skutkach oraz zapobieganiu ich powstawania. Służby medyczne opowiedziałyby o niebezpieczeństwach dla ludzkiego zdrowia wynikających z pożarów, a ekolodzy o szkodliwości dla środowiska i zwierząt.
Już od najmłodszych lat powinno się wpajać dzieciom, jak nie doprowadzać i zapobiegać pożarom. jednak dzieciom często trudno cokolwiek wyjaśnić i wpoić. Jak powszechnie wiadomo najłatwiej uczy się przez zabawę. Dlatego też proponowałabym co najmniej raz do roku urządzać konkursy plastyczne, których głównym tematem byłoby zapobieganie pożarom, a na koniec konkursu spotkanie ze strażakami, zadawanie pytań.
Wprowadziłabym także audycje radiowe i telewizyjne. W audycjach telewizyjnych pokazywano by następstwa pożarów, ich zasięg, zmonitorowane akcje gaszenia i ratownicze, a także informowano by ludzi o stanie zagrożenia pożarowego lasów. Może ukazanie do jakiej klęski doprowadza ludzka głupota przemówiłoby wielu do rozsądku.
Najważniejsze to nagłośnić sprawę w mediach, środkach masowego przekazu. Dobrym pomysłem byłoby także wydawanie artykułów w gazetach informujących oczywiście o pożarach.
Każdy człowiek powinien mieć w domu gaśnicę, bądź jakiś inny środek gaśniczy – profilaktyka jest bardzo ważna. Także prowadzenie kampanii przeciwko paleniu papierosów byłoby mądrym przedsięwzięciem. Jeśliby taka akcja miała duży zasięg i została odpowiednio poprowadzona to możliwe, że niektórzy ludzie zrezygnowaliby z palenia, co automatycznie wyeliminowałoby kolejne przyczyny pożarów.
Jednakże pomimo naszych szczerych chęci nie można całkiem wyeliminować ryzyka powstawania pożarów. Dlatego też proponowałabym przeprowadzenie szkoleń z zakresu pierwszej pomocy, a w szkołach zajęcia edukacyjne (te drugie są zrealizowane na lekcjach Przysposobienie Obronnego).