„Krzyk” Edvarda Muncha

Obraz norweskiego malarza, Edvarda Muncha – „Krzyk” powstał w 1893 roku. Przedstawia on krzyczącą postać, prawdopodobnie samego artystę.

Osoba na pierwszym planie stoi na moście. Ma na sobie ciemny strój, co tworzy wyrazisty kontrast z jasną barwą ciała. W głębi widać dwie ciemne postaci spacerujących mężczyzn. Tlen sytuacji jest morze lub zatoka, po której pływają statki. Uzupełnieniem całej sceny jest pomarańczowo-żółte niebo – charakterystyczne dla zachodu słońca.
Opisywany obraz budzi w widzu grozę. Sprawiają to między innymi wyraziste, wijące się linie oraz niezwykle jaskrawe i kontrastujące ze sobą barwy. Potęgują one jeszcze przerażenie, jakie możemy ujrzeć na twarzy głównej postaci. Odważne użycie koloru przez artystę ma na celu wzmocnienie ładunku emocjonalnego, jaki niesie ze sobą dzieło. Wzrok przykuwa również obojętność postaci na drugim planie, które zachowują się tak, jakby nie dostrzegały krzyczącego mężczyzny.
„Krzyk” jest odzwierciedleniem uczuć Muncha. Autor był najwidoczniej przerażony światem. Bał się samotności i obojętności innych ludzi. Wiele źródeł podaje, iż czuł on głębokie lęki związane z alienacją współczesnego człowieka. Malując swój obraz przelał on na płótno swoją duszę, swoje odczucia.

Edvard Munch był jednym z pierwszych, a zarazem najlepiej znanych ekspresjonistów. Omawiany przez mnie obraz jest jednym z najlepszych i najbardziej wyrazistych dzieł ekspresjonizmu. Wskazują na to przede wszystkim krzykliwe kolory, silnie zdeformowane kształty oraz, co jest najbardziej charakterystyczne dla tego gatunku, przesłanie psychologiczne widoczne już na pierwszy rzut oka.

Dodaj swoją odpowiedź
Wiedza o kulturze

„Krzyk” Edvarda Muncha

Obraz norweskiego malarza, Edvarda Muncha – „Krzyk” powstał w 1893 roku. Przedstawia on krzyczącą postać, prawdopodobnie samego artystę.

Osoba na pierwszym planie stoi na moście. Ma na sobie ciemny strój, co tworzy wyrazisty k...

Wiedza o kulturze

Opis obrazu Edvarda Muncha pt. "Krzyk"

Obraz Edvarda Muncha pt. "Krzyk" powstał w 1893 roku. Dzieło należy do cyklu "Frez życia", który w założeniu artysty miał być: "poematem życia, miłości i śmierci".

Obraz przedstawia krzyczącą postać, która stoi na moście. ...

Wiedza o kulturze

Analiza obrazu 'Krzyk'

„Krzyk” Edvarda Muncha

Obraz norweskiego malarza, Edvarda Muncha – „Krzyk” powstał w 1893 roku. Przedstawia on krzyczącą postać, prawdopodobnie samego artystę.

Osoba na pierwszym planie stoi na moście. Ma na sobie ...

Język polski

Interpretacja obrazu Edvarda Muncha "Krzyk".

Obraz pt. ?Krzyk? Edwarda Mucha namalowany został w 1893r. Wykonany jest przez malarza w kilku technikach graficznych i uważany jest za pierwszy charakterystyczny obraz ekspresjonistów. Podobno inspirację podczas tworzenia obrazu malarz znalazł...

Plastyka

Krzyk: Edward Much - interpretacja.

EDWARD MUCH „KRZYK”

Obraz norweskiego malarza, Edvarda Muncha „Krzyk” powstał w 1893 roku. Dzieło należy do cyklu „Fryz życia”, który w założeniu artysty miał być: „poematem życia miłości i śmierci” Przedstawia ...

Język polski

„Krzyk” Edvard Munch - interpretacja

Obraz norweskiego malarza, Edvarda Muncha „Krzyk” powstał w 1893 roku. Dzieło należy do cyklu „Fryz życia”, który w założeniu artysty miał być: „poematem życia miłości i śmierci” Przedstawia on krzyczącą postać, prawdopod...