Pieter Brueghel - "Upadek Ikara"

Główne miejsce na obrazie powinien zajmować właśnie ten niesforny syn Dedala.Na malowidle Bruegla trudno jednak dostrzec jego postać.Na pierwszym planie widzimy orzącego chłopa,ubranego w czerwoną koszulę i zszarzałą sukmanę.W lewej dłoni trzyma bat,którym popędza konia,ciągnącego pług.Po pochylonej głowie i przygarbionej sylwetce,można odczytac zmęczenie chłopa.W tle widoczne jest zachodzace słońce.Tuz nad brzegiem morza widzimy pasterza,pasącego stado owiec.Z zaciekawieniem spogląda do góry.Tuz obok niego siedzi pies.Po prawej stronie pasterza widzimy wędkarza składającego swe wędki.W pobliżu brzegu przepływa statek pasażerski o jasnych żaglach.W oddali,na spokojnym morzu pływa jeszcze kilka innych,mniejszych statków,z rozwiniętymi żaglami.Za skałami znajduje się miasto.Po uważnym przyjrzeniu sie można dostrzec,w prawym,dolnym rogu,tuż obok statku-nogi Ikara i kilka piór.Bez znajomości mitu o "Dedalu i Ikarze",zapewne nikt nie zwróciłby uwagi na postać tonącego.Na obrazie Bruegla widać upadek Ikara do wody.Motywe obrazu jest tragedia ludzka niezauważona przez otoczenie.Ikar symbolizuje nieszczęście.Wielu ludzi,będąc świadkami,np.kradzieży czy napaści nie stara sie pomóc,udając,że tego nie widzi.

P.S. Głupie komentarze zostawcie dla siebie :)

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Pieter Brueghel - "Upadek Ikara"

Główne miejsce na obrazie powinien zajmować właśnie ten niesforny syn Dedala.Na malowidle Bruegla trudno jednak dostrzec jego postać.Na pierwszym planie widzimy orzącego chłopa,ubranego w czerwoną koszulę i zszarzałą sukmanę.W lewej dł...