Scenariusz lekcji wychowawczej w gimnazjum - Jak radzić sobie ze stresem?
Temat: Jak radzić sobie ze stresem?
Cel główny:
ü zapoznanie uczniów z problemem stresu i jego konsekwencjami oraz ze sposobami radzenia sobie z nim
Cele operacyjne:
Uczeń:
ü wie co to jest stres
ü zna oznaki stresu
ü zna sposoby radzenia sobie ze stresem
Metody:
ü podające: pogadanka
ü eksponujące: prezentacja planszy
ü praktyczne: ćwiczenia
ü aktywizujące: burza mózgów
Środki dydaktyczne:
ü karty pracy
ü plansza „Sposoby unikania nadmiernego stresu”
Przebieg zajęć:
Czynności nauczyciela Czynności ucznia
· nauczyciel krótko wprowadza w zagadnienie, opowiada o tym, czym jest stres, jakie są jego objawy, następnie pyta czy uczniowie potrafią podać definicję stresu.· nauczyciel zapisuje na tablicy definicję czym jest stres· nauczyciel pyta, czy uczniowie wiedzą jakie są oznaki stresu i po czym poznać, że ktoś jest zestresowany· nauczyciel prosi, aby uczniowie dobrali się czwórkami i porozmawiali o sytuacjach, w których odczuwali stres· nauczyciel prosi o wybranie reprezentanta grupy, który w skrócie przedstawi wyniki dyskusji· nauczyciel pyta uczniów, jakie jeszcze znają inne sytuacje, które powodują stres· nauczyciel pyta jakie emocje towarzyszyły uczniom, kiedy rozmawiali w grupach o stresie, czy łatwo było o tym mówić· nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy, na który w tabeli wypisane są sposoby radzenia sobie ze stresem· nauczyciel przeprowadza krótki sondaż, pytając ile osób udzieliło odpowiedzi na poszczególne pytania· nauczyciel pyta uczniów, czy wiedzą jak unikać nadmiernego stresu· nauczyciel wywiesza planszę „Sposoby unikania nadmiernego stresu” i omawia hasła· na zakończenie zajęć wywiązuje się dyskusja, czy wszystkie osoby mają charakter pozytywny · uczniowie podają własne definicje, czym według nich jest stres, następnie przy pomocy nauczyciela wspólnie układają definicję· uczniowie dyktują nauczycielowi to, co wspólnie ustalili· uczniowie wymieniają oznaki stresu, a każda odpowiedź jest zapisywana na tablicy· uczniowie dobierają się czwórkami i wymieniają się przez chwilę własnymi doświadczeniami· uczniowie typują przedstawiciela grupy, reprezentant opowiada o efektach pracy grupy· uczniowie wymieniają różne sytuacje powodujące stres· uczniowie mówią o tym co czuli, opisują jakie reakcje ze strony ciała im towarzyszyły· uczniowie zaznaczają 5 sposobów, które stosują, aby zwalczyć stres· uczniowie zgłaszają się w zależności od tego jaką odpowiedź zaznaczyli· uczniowie wysuwają własne propozycje· wskazani przez nauczyciela uczniowie odczytują z planszy poszczególne hasła· uczniowie wypowiadają się na podany temat