1. Podczas hamowania koła są unieruchomione, a to oznacza ze nie mogą się toczyć bez poślizgu a jedynie przemieszczać. Ale duża przyczepność kół do jezdni, czyli duża siła tarcia sprawia że prędkość jest wytracana. Energia kinetyczna zostaje zamieniona na energię wewnętrzną, czego rezultatem jest podwyższenie temperatury kół. 2. Podwyższenie żelazka na stół nie spowoduje zmiany energii wewnętrznej, ale powoduje podwyższenie energii potencjalnej ciężkości zgodnie ze wzorem Ep=mgh czyli zmiana energii ∆Ep = mg∆h. Nie, ponieważ jezioro jest o wiele większe toteż ma o wiele większą sumę energii oddziaływań międzycząsteczkowych i wewnątrzcząsteczkowych (czyli energię wewnętrzną). gdy jedziesz na rowerze to posiadasz energie kinetyczna, gdy zaczynasz hamować to ta energia się zmniejsza. gdy już staniesz to będziesz mieć energie potencjalna. Piątego nie wiem,myślę że pomogłam :)
1.Podczas hamowania samochodu (np.zjeżdżającego w dół górską drogą o wielu zakrętach) wzrasta temperatura kół. Co jest tego przyczyną?
2. Czy przeniesienie zimnego żelaska z podłogi na stół spowoduje zmianę jego energii wewntrznej? Czy wzrasta wówczas jakaś inna energia żelazka? Uzasadnij odpowiedź.
3.Z jeziorka nabrano kubek wody. Czy energie wewnętrzne wody w kubku i w jeziorze są takie same? Uzasadnij odpowiedź.
4.Opisz przemiany energii, jskie zachodzą podczas hamowania roweru.
5.Gumowa piłka o masie 0.2kg spadła z wysokości 1m i po odbicu od podłoża wznioła się tylko na wysokość 0.6m. Co się stało z częścią energii mechanicznej piłki? O ile wzrosła energia wewnętrzna piłki i podłoża?
Odpowiedź
Dodaj swoją odpowiedź