Czy znasz dobrze Sudety i ich Przedgórze?
1. W której części Sudetów leżą Góry Suche?
Góry Suche to ostatni od wschodu człon Gór Kamiennych w Sudetach Środkowych. Położone są w południowo zachodniej Polsce w województwie dolnośląskim i w północno-środkowych Czechach.
2. Koło Wojcieszkowa w Górach Kaczawskich zniknie niedługo, wskutek eksploatacji wapieni, z których jest zbudowana, pewna góra. Jak się ona nazywa?
Jest to Góra Połom. Cały jej masyw zbudowany jest z wapieni krystalicznych (marmurów) z wkładkami fyllitów, łupków węglanowych i zieleńców, które występują też wokoło. Są to skały metamorficzne pochodzące z górnego kambru i należące do metamorfiku kaczawskiego. Wapienie te są eksploatowane od kilkuset lat, co doprowadziło do znacznych przekształceń całego masywu. W X-XII wieku Słowianie zaczęli zasiedlać wzdłuż biegu Kaczawy. Według legendy na pobliskiej Górze Połom znajdowała się święty gaj i pogańska świątynia.
3. Co to jest „Wilkołak” i gdzie się znajduje ten obiekt?
Wilcza Góra (inaczej Wilkołak) to bazaltowy szczyt o wysokości 367 m n.p.m. na Pogórzu Kaczawskim, pomiędzy miastem Złotoryja a wsią Wilków, pozostałość trzeciorzędowego wulkanu. Na wschodnim zboczu funkcjonuje Kopalnia Bazaltu Wilcza Góra należąca do firmy HeidelbergCement (dawniej "Zielonogórskie Kopalnie Surowców Mineralnych"). Bazalt wydobyty w tej kopalni posłużył m. in. do budowy Trasy W-Z, Trasy Łazienkowskiej, Pałacu Kultury i Nauki oraz warszawskiego metra. Część Wilczej Góry stanowi rezerwat przyrody (utworzony 1959) o powierzchni 1,69 ha, z bazaltową różą skalną (spękane, łukowato wygięte bazalty w kształcie pięciobocznych słupów) oraz unikalną roślinnością.
5. Z jaką górą na Dolnym Śląsku wiążą się liczne rzeźby kultowe?
Góra Ślęża stanowiła ośrodek pogańskiego kultu solarnego miejscowych plemion – jego początki sięgają epoki brązu, a upadek przypada na początki chrystianizacji tych obszarów w X i XI w. Rozkwit sanktuarium związany jest z osadnictwem celtyckich Bojów. Na szczycie góry odnaleziono fragmenty kamiennych wałów, o szerokości ok. 12 m, układanych z odłamków kamieni. oraz zagadkowe posągi z charakterystycznym symbolem ukośnego krzyża – według hipotez badaczy krzyż prawdopodobnie związany był z pogańskim kultem solarnym. Wśród rzeźb najbardziej znane to tzw. Grzyb (prawdopodobnie dolna część ludzkiej postaci - w Sobótce), Mnich (u stóp góry - przeniesiony z okolic wsi Garncarsko), Panna z rybą lub Postać z rybą i Dzik (przy drodze na szczyt) oraz Niedźwiedź (na szczycie góry).
6. Miasto, rzeka, samochód – co to za nazwa?
Nysa to:
- miasto położone na granicy Przedgórza Sudeckiego i Niziny Śląskiej,
- lewobrzeżny dopływ Odry (zarówno Nysa Kłodzka i Łużycka),
- polski samochód dostawczy opracowany na bazie Warszawy i Żuka.
Czy wiesz jak nazywa się jedyne uzdrowisko na Przedgórzu Sudeckim?
Przerzeczyn to najmniejsze w Polsce uzdrowisko w Przerzeczynie Zdroju. Miejscowość ta leży na Przedgórzu Sudeckim na wysokości 240 m n.p.m., charakteryzuje się łagodnym klimatem podgórskim. Rok 1802 uznaję się za początek działalności uzdrowiska, wówczas to ujęto dwa źródła wód mineralnych: siarczkowe i żelaziste oraz wybudowano dwa pierwsze obiekty uzdrowiskowe.
7. Jak się nazywa najsłynniejsza jaskinia w Sudetach i z czym jest związana jej nazwa?
Jaskinia Niedźwiedzia jest najdłuższą jaskinią w polskiej części Sudetów, w Masywie Śnieżnika, w dolinie Kleśnicy odkryta w 1966 roku w obrębie wzniesienia Stroma (1166 m n.p.m.) w pobliżu wsi Kletno, podczas eksploatacji kamieniołomu marmuru. Podczas zlodowaceń powstawały w jaskini namuliska bogate w szczątki żyjących wtedy zwierząt. Dziś możemy wiele się z nich dowiedzieć zarówno na temat tamtych zwierząt, jak i zmian klimatu zachodzących w tamtym okresie. Największe ilości szczątków pochodzą od niedźwiedzia jaskiniowego (Ursus spelaeus), stąd też jaskinia wzięła swoją nazwę.