Kurczenie się przestrzeni geograficznej-łatwość przemieszczania się ludzi i informacji.

Internet stał się naturalnym narzędziem gospodarczego wzrostu i społecznego rozwoju do tego stopnia, że kwestia dostępu do sieci stała się jednym z kryteriów podziału świata na biednych i bogatych. Miliard ludzi korzysta z Internetu, ale pięć razy większa grupa pozbawiona jest tej możliwości. Kto mógłby pomyśleć jeszcze dziesięć lat temu, że miliony nagrań wideo i audio będą w zasięgu każdego podłączonego do sieci komputera, że nieprzerwany strumień informacji z całego świata będzie mógł być dostępny na ekranie, albo że będzie można czytać książki z wirtualnej biblioteki bez wychodzenia z domu? Coraz więcej jest usług, z których można skorzystać nie wychodząc z domu: zakupy, rezerwacja i zakup biletu lotniczego, bankowość.
Nie ulega wątpliwości, że Internet jest pomocny w codziennym życiu, zarówno w pracy jak i w domu. Może też pomóc w relacjach między administracją i obywatelami pozwalając na załatwienie wielu spraw bez stania w kolejkach, na swoim domowym komputerze.
Wielojęzyczny Internet ułatwia dostęp do informacji, staje się bardziej uniwersalnym źródłem wiedzy, stymuluje uczestnictwo użytkowników w globalnym zarządzaniu siecią. Internet nie tylko ułatwia znalezienie pracy ale i tworzy stanowiska pracy, ułatwia dostęp do edukacji i sam jest jej instrumentem. Dostęp do Internetu otwiera drzwi do globalnego społeczeństwa. Nie dość, że komputery, w które przeobrażą się telewizory, lodówki, a nawet dzwonki u drzwi, będą nas otaczać, to na dodatek dzięki technologii telefonii komórkowej będziemy stale połączeni.
Nie tylko informacje przemieszczają się w błyskawicznym tempie, obecnie także ludzie przemieszczają się znaczniej szybciej niż kiedyś. Rozwój środków transportu, szybkie tempo rozpowszechniania informacji- wszystko to sprawia, że zjawisko przemieszczania się ludzi przybiera coraz większe rozmiary.
W moim artykule mowa jest o nauce na odległość. Nauczyciele prowadzą zajęcia za pomocą komputerów. Nie ma ich w klasie z uczniami. Dzięki takim wirtualnym lekcjom uczniowie mają szanse uczęszczać na większą ilość zajęć, czy kursów. Mogą dokonać wyboru zajęć. Dzięki nowoczesnej sieci komputerowej jesteśmy w stanie dowiedzieć się znacznie więcej i szybciej, nie ogranicza nas czas ani miejsce.
Internet jest fenomenem współczesnego świata, jest dostępny w każdym miejscu na ziemi i każdy ma do niego dostęp. Z jednej strony jest to duże ułatwienie i oszczędność czasu(bo teraz wszyscy żyjemy w biegu). Jeżeli chce się coś osiągnąć to trzeba iść do przodu z rozwojem. Minusem jest minimalizacja kontaktów „oko w oko”, ludzie zamykają się w domach przy komputerach a to nie służy zdrowiu zarówno psychicznemu jak i fizycznemu. W Chinach trzynastoletni chłopiec uzależnił się od interaktywnych gier i popełnił samobójstwo. Pozostawił rodzicom list, w którym nawiązywał do wirtualnego świata gier.
W dzisiejszych czasach dzieci wychowują się przed komputerem. Nie ćwiczą pisma, nie rozwijają kontaktów z rówieśnikami, a to kształtuje osobowość. W przyszłości dzieci te będą miały problemy z nawiązywaniem kontaktów, pracą w grupie.
Przestrzeń geograficzna kurczy się coraz bardziej. W dzisiejszych czasach możemy przekazywać informacje za pomocą maili czy sms-ów. Nie musimy już jeździć do swoich rodzin na drugi koniec Polski. Wystarczy, że podłączymy się do sieci, uruchomimy jeden z wielu komunikatorów internetowych i już możemy rozmawiać.

Dodaj swoją odpowiedź