"Antygona" Sofoklesa - streszczenie.

Antygona - wywodziła się z rodu Labdakidów - dynastii nad która ciążyła klątwa.

Królem Teb po bratobójczej walce Eteoklesa i Polinicesa zostaje Kreon.

Król zabrania chować Polinicesa, gdyż uważa go za wroga i zdrajcę Teb.

Siostra Polinicesa - Antygona, postanawia pochować swego brata, wbrew woli ojca. Ismena - siostra Antygony próbuje przekonać siostre, by nie grzebała brata.

Antygona schwytana przez straż i skazana na śmierć.

Ismena (choć nie brała udziału w pochowku) chce wziąć część winy na siebie i umrzeć wraz z Antygoną. Syn Kreona - Hajmon, próbuje przekonać ojca, by zmienił zdanie. Hajmon był zaręczony z Antygoną. Lecz król nie odwołuje swojego wyroku.

Wróżbita Tyrezjasz ostrzega króla przed strasznymi konsekwencjami jakie może mieć wydanie wyroku sprzecznego z prawem boskim. Kreon pod wpływem Tyrezjasza postanawia zmienić zdanie, lecz było już za późno.

Antygona się powiesiła, a syn króla Hajmon przebił się mieczem przy jej zwłokach. Po tym zdarzeniu samobójstwo popełnia również żona Kreona - Eurydyka. Kreon rozpacza nad swym losem.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

"Antygona" Sofoklesa - streszczenie.

Antygona - wywodziła się z rodu Labdakidów - dynastii nad która ciążyła klątwa.

Królem Teb po bratobójczej walce Eteoklesa i Polinicesa zostaje Kreon.

Król zabrania chować Polinicesa, gdyż uważa go za wroga i zdrajcę...

Język polski

"Antygona" Sofoklesa.

Antyczna tragedia Początek tragedii związany jest z kultem Dionizosa, boga winnej latorośli. Co roku odbywały się uroczystości w trakcie których wykonywano chóralną pieśń zwaną dytyrambem. Początkowo ją improwizowano, ale pomiędzy Vii...

Język polski

"Antygona" Sofoklesa.

Początek tragedii związany jest z kultem Dionizosa, boga winnej latorośli. Co roku odbywały się uroczystości w trakcie których wykonywano chóralną pieśń zwaną dytyrambem. Początkowo ją improwizowano, ale pomiędzy VII a VI w. p.n.e., o...

Język polski

Streszczenie "Antygony" Sofoklesa.

ANTYGONA STRESZCZENIE


Edyp, przybrany syn króla i królowej Koryntu, odwiedzając wyrocznię delficką usłyszał, że zabije ojca i ożeni się z własną matką. Nie znając swej przeszłości sądził, że władcy Koryntu są jego ...

Język polski

"Antygona" - streszczenie.

Edyp, przybrany syn króla i królowej Koryntu, odwiedzając wyrocznię delficką usłyszał, że zabije ojca i ożeni się z własną matką. Nie znając swej przeszłości sądził, że władcy Koryntu są jego prawdziwym przeznaczeniem, opuszcza ...

Język polski

"Antygona" streszczenie wraz z opracowaniem.

Edyp, przybrany syn króla i królowej Koryntu, odwiedzając wyrocznię delficką usłyszał, że zabije ojca i ożeni się z własną matką. Nie znając swej przeszłości sądził, że władcy Koryntu są jego prawdziwym przeznaczeniem, opuszcza ...