Choroby układu kostengo - osteoporoza

Układ kostny, szkielet, kościec jest częścią podporowa i konstrukcyjną ciała człowieka, składającą się z kręgosłupa z osadzoną na nim czaszką (szkieletu osiowego), szkieletu kończyn górnych połączonych obręczą barkową oraz ze szkieletu kończyn dolnych łączących się ze szkieletem osiowym za pomocą obręczy miednicznej. Choroby układu kostnego to między innymi osteoporoza, zapalenia stawów, reumatyzm.
Choroba zwyrodnieniowa stawów
Dna moczanowa
Łokieć tenisisty
Osteoporoza
Paluch koślawy
Reumatoidalne zapalenie stawów
Reumatyzm
Zapalenie stawów
Złamania

OSTEOPOROZA :
• Najczęściej występuje u kobiet po menopauzie ale zdarza się także w innych fazach życia kobiet oraz u mężczyzn. Jej skutkiem jest zwiększone ryzyko złamań po nawet niewielkich urazach. Istotą choroby jest niedobór wapnia – podstawowego budulca kości. Na aktywność przemiany kostnej wpływają także min: podaż wapnia i witaminy D w diecie, hormony takie jak parathormon( PTH), kalcytonina(CT) , hormon wzrostu (GH), Wśród przyczyn należy wymienić: brak aktywności ruchowej, zmiany hormonalne, niewłaściwe odżywianie ( niedobory wapnia w okresie młodzieńczym ), nadczynność tarczycy i przytarczyc, niedożywienie itp. Badanie gęstości kości pozwoli na stwierdzenie czy dana osoba jest zagrożona choroba lub chora terapia hormonalna, uzupełnianie niedoborów wapnia, czasem fluoru Z dolegliwościami należy zgłosić się do osteologa lub lekarza rodzinnego

Objawy:
Podatność na złamania występujące nawet przy niewielkich urazach, potknięciach itp. . Złamania osteoporotyczne występują w kilku charakterystycznych miejscach: nadgarstku – najczęstsze ,szyjce kości udowej - najpoważniejsze z klinicznego punktu widzenia ,trzonach kręgów kręgosłupa, rzadziej dotyczą żeber i innych kości. zmiany w obrębie kręgosłupa – zwłaszcza u osób starszych, zmniejszanie wzrostu ( efekt zapadnięcia się kręgów ), garb.

Leczenie:
Zmiany wywołane przez chorobę są nieodwracalne, dlatego ważne jest zapobieganie. W zapobieganiu i spowalnianiu choroby skuteczna jest hormonalna terapia uzupełniająca – podawanie kobietom po okresie menopauzy estrogenów lub preparatów złożonych, zawierających estrogeny i progesteron. Skuteczny lek przeciw osteoporozie to hormon kalcytonina. W terapii i zapobieganiu ważne jest uzupełnianie niedoborów wapnia, czasem fluoru. Aby zwiększyć wchłanianie wapnia zaleca się przyjmowanie witaminy D. Poprawę kondycji kości zapewnia odpowiedni program aktywności ruchowej.

Profilaktyka:
W wieku dojrzewania dieta bogata w wapń, w wieku dorosłym aktywność fizyczna i zdrowy tryb życia, unikanie nałogów.Zapobieganie skutkom choroby: ostrożność, niwelowanie ryzyka upadku ewentualnie innych urazów kości.

PALUCH KOŚLAWY:
Paluch koślawy to zniekształcenie stopy polegające na odchyleniu dużego palca stopy w kierunku palca małego, na skutek czego jego podstawa wystaje poza obrys stopy i narażona jest na ucisk. Do schorzenia dochodzi na skutek stosowania nieodpowiedniego obuwia np. o bardzo wąskich czubkach. Tworzy się w tym miejscu kaletka maziowa, w której często dochodzi do zapaleń kaletki stawu śródstopnopaliczkowego Czasem dochodzi do usztywnienia całego palucha ( paluch sztywny ) Z dolegliwościami należy zgłosić się do ortopedy lub chirurga

Objawy:
Ból i trudności w chodzeniu, zniekształcenie

Leczenie:
W przypadku dolegliwości zaleca się stosowanie środków przeciwzapalnych, przeciwobrzękowych i przeciwbólowych. Niekiedy wskazane jest noszenie obuwia korekcyjnego, ewentualnie wkładek korekcyjnych. W przypadku szczególnie ostrych objawów wykonywane jest leczenie operacyjne polegające na usunięciu zniekształceń palucha i przesunięciu pierwszej kości śródstopia poza paluch, przez przecięcie więzadła stawowego. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.

Profilaktyka:
Noszenie odpowiedniego obuwia. Unikanie wąsko zakończonych butów, których kształt wymusza nienaturalne ułożenie palców stopy.
ZAPALENIE STAWÓW
Stan zapalny połączony z obrzękiem, zaczerwieniem, bólem i utrudnieniem motoryki chorej części ciała. Powodowane najczęściej przez zmiany reumatyczne i zwyrodnieniowe, zapalenie stawów może także towarzyszyć innym chorobom takim jak hiperlipidemia, bruceloza, łuszczyca, kiła czy rzeżączka. Badania: badanie rentgenowskie, tomografia komputerowa Z dolegliwościami należy zgłosić się do osrtopedy lub lekarza rodzinnego

Objawy:
Ból, obrzek i zaczerwienienie skóry w okolicy stawów.

Leczenie:
Stosowanie kuracji zmniejszających ból i przeciwzapalnych – niesteroidowe leki przeciwzapalne, terapia ciepłem, ultradźwięki. W przypadkach zaawansowania choroby zaleca się iniekcje kortykosteroidów. Jednym z elementów terapii jest unieruchomienie kończyny. Jeśli stan zapalny spowodowany jest infekcją stosuje się duże dawki antybiotyków a także drenaż stawu z nadmiaru płynu. W zaawansowanych stanach stosowane są różne zabiegi chirurgiczne takie jak synowektomia – usunięcie chorobowo zmienionej maziówki pokrywającej powierzchnię chrząstki ( zabiegi te dotyczą zwykle kolana ), wszczepienie protezy stawu biodrowego, barkowego, łokciowego, kolanowego lub stawów palców. W przypadku leczenia chorób stawów istotną rolę odgrywa fizykoterapia.

Dodaj swoją odpowiedź