Polska do Uni Europejskiej (daty)
1989 - Polska i Wspólnota Europejska podpisały umowe w sprawie handlu i współpracy gospodarczej
1991 - Polski Rząd powołał w styczniu Pełnomocnika do Spraw Integracji Europejskiej oraz Pomocy Zagranicznej, w listopadzie Polska została przyjęta do Rady Europy, zaś w grudniu podpisano Układ Europejski o stowarzyszeniu Polski ze Wspólnotami Europejskimi oraz ich państwami członkowskimi. Utworzono Grupę Wyszehradzką i Trójkąt Weimarski.
1992 - w marcu weszła w życie umowa przejściowa, zaś w lipcu Sejm upoważnił Prezydenta RP do ratyfikacji Układu Europejskiego. Polska stała się członkiem CEFTA (Środkowoeuropejskiej Strefy Wolnego Handlu)
1993 - w maju Polska uzyskała status partnera stowarzyszonego Unii Zachodnioeuropejskiej UZE, w październiku Prezydent ratyfikował Układ Europejski.
1994 - wszedł w życie Układ Europejski i Polska złożyła oficjalny wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej.
1995 - opublikowano Białą Księgę przygotowania krajów Europy Środkowej i Wschodniej do integracji z Rynkiem Wewnętrznym Unii Europejskiej. Polska stałą się członkiem Światowej Organizacji Handlu.
1996 - Utworzony został Komitet Integracji Europejskiej. Polska członkiem OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju).
1997 - Ogłoszono Narodową Strategie Integracji
1998 - w marcu rozpoczęły się negocjacje o członkostwo Polski w UE i przyjęto Narodowy Program Przygotowania Polski do Członkostwa w UE
1999 - Polska stała się członkiem NATO. Przekazywanie kolejnych stanowisk negocjacyjnych w trzech pakietach. Rząd ogłosił gotowość zakończenia przygotowań do członkostwa w UNII Europejskiej z dniem 1 stycznia 2003 roku